Geslo letošnjega tedna gozdov je 30 let Zavoda RS za gozdove – sonaravno upravljanje z gozdovi in inovacijami podprto prilagajanje podnebnim spremembam. V luči tega so v zavodu poudarili, da je Slovenija ena od pionirjev pri razvoju sonaravnega gospodarjenja z gozdovi, ki organsko povezuje gospodarsko dejavnost z ohranjanjem narave. “Zavod za gozdove že 30 let ohranja in skrbi za sonaravni razvoj slovenskih gozdov in vseh njihovih funkcij v dobro sedanjega in prihodnjih rodov,” so navedli.
Slovesno odprtje tedna gozdov bo danes v prostorih zavoda za gozdove v Ljubljani, na njej pa bo imela nagovor tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić. V nadaljevanju dogodka bodo odprli razstavo ob 30-letnici zavoda v galeriji Gozdarskega inštituta Slovenije.
Osrednji dogodek letošnjega tedna gozdov 2024 pripravljajo v sredo na Risovi poti v Kočevju, ki je bila lani v natečaju Turistične zveze Slovenije izbrana za najboljšo tematsko pot 2023.
Posamezne območne enote zavoda ves teden po vsej Sloveniji pripravljajo še druge dogodke – vse od vodenih ogledov po gozdnih učnih poteh, kolesarjenj po gozdovih do odprtja razstav.
V Sloveniji so gozdovi leta 2022 po podatkih statističnega urada pokrivali 58 odstotkov površine, lesna zaloga pa je bila ocenjena na 362,4 milijona kubičnih metrov.
V letu 2022 je bilo posekanega 4,6 milijona kubičnih metrov lesa. Skupna proizvodnja lesa za kurjavo je znašala 1,2 milijona kubičnih metrov. Analiza proizvodnje lesa za kurjavo na prebivalca po navedbah statistikov kaže, da je bila ta v zadnjih desetih letih sorazmerno konstantna in je znašala okoli 0,6 kubičnega metra na prebivalca.
Gospodinjstva so leta 2022 porabila en milijon ton lesnih goriv ali nekaj več kot tretjino celotne porabe energije v gospodinjstvih. V gozdarstvu ter lesnopredelovalni in papirni industriji je bilo med letoma 2015 in 2022 v povprečju zaposlenih okoli 15.000 delovno aktivnih prebivalcev, v letu 2022 pa 15.282.