Paliativna oskrba ni zgolj skrb za umirajoče, ampak celostna obravnava pacientov z neozdravljivo boleznijo, ki vključuje podporo tako bolnikom kot njihovim bližnjim. Glavni cilj je zagotoviti čim večjo kakovost življenja v zadnjem obdobju bolezni.
Svetovni dan paliativne in hospic oskrbe, ki ga obeležujemo vsako drugo soboto v oktobru že od leta 2005, nas opominja na pomembnost tega poslanstva. Alenka Križnik, vodja programa Hospic Spremljanje, je poudarila, da se v Sloveniji razvoj paliativne oskrbe pospešeno krepi vse od leta 2010, ko je bil sprejet Državni program paliativne oskrbe. Kljub napredku pa se tudi v Evropi in po svetu srečujemo z izzivi pri razvijanju te oskrbe. Družba namreč še vedno pogosto beži pred razmislekom o smrti in minljivosti.
Pod geslom »Gradimo mostove med znanostjo in ljudmi« bo letošnja mednarodna konferenca paliativne hospic oskrbe v švicarskem Bernu osredotočena na povezovanje strokovnjakov in širše javnosti pri obravnavi teh tematik.
Ob svetovnem dnevu paliativne in hospic oskrbe so v Splošni bolnišnici Celje danes predstavniki mobilnega paliativnega tima, Ambulante za terapijo bolečin, patronažne službe Zdravstvenega doma Celje in Slovenskega društva Hospic na informativni stojnici v avli bolnišnične poliklinike predstavili svoje delo in aktivnosti na področju paliativne oskrbe. Obiskovalci so tako lahko spoznali delovanje in vlogo družinskega zdravnika in patronažne medicinske sestre, vlogo lajšanja simptomov težke neozdravljive bolezni, delovanje Slovenskega društva Hospic pri obravnavi bolnika in njegove družine ter vlogo mobilnega paliativnega tima.
Mobilni paliativni tim, ki deluje od 1. julija 2024, je specializirana enota, ki pacientom s težkimi kroničnimi boleznimi nudi oskrbo na domu ali v domovih starejših občanov (DSO). Ta storitev je izjemno dragocena za bolnike, ki so slabo pokretni in bi jim bil obisk ambulante preveč obremenjujoč. Mobilni tim nudi tako zdravstveno kot tudi psihološko podporo, kar pomembno prispeva k boljši kakovosti življenja bolnikov in njihovih svojcev, ki se soočajo z izzivi skrbi in nege v najtežjih trenutkih.
Mag. Vesna Papuga, predstavnica paliativne dejavnosti v Splošni bolnišnici Celje, je ob tej priložnosti poudarila, da paliativna oskrba ni omejena le na umirajoče, temveč je namenjena vsem pacientom s kroničnimi neozdravljivimi boleznimi, kot so na primer bolniki s srčnim popuščanjem.
Mobilni paliativni tim omogoča, da kar petina pacientov prejme celovito obravnavo na domu, kar pomembno izboljšuje kakovost njihovega življenja.
Ker si večina pacientov želi, da bi v času hude bolezni bivali doma, je mobilna paliativna oskrba ključna oblika pomoči, ki razbremeni tudi svojce in jim pomaga pri soočanju z zahtevnimi situacijami. Z naraščajočimi potrebami po tej oskrbi je nujno, da se delovanje mobilnih timov nadalje krepi, saj s tem prispevamo k boljši prihodnosti za vse bolnike v naši regiji.
Vir: Splošna bolnišnica Celje