Zaradi dviga cen ogrevanja se je Ljudska iniciativa Velenje obrnila na svetnice in svetnike MOV v želji po razpravi o morebitni uvedbi subvencij toplotne energije. Do besede ni prišla, saj je Svet izglasoval proti obravnavi njihove pobude. 14 svetnikov je glasovalo proti, 13 za, 2 pa sta se glasovanja vzdržala.
Na pretekli seji Sveta Mestne občine Velenje (MOV), 19. junija, so se svetnice in svetniki seznanili s prvo fazo Preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja in potrebo po energetski sanaciji stavb. Po zaprtju premogovnika se bo Velenje še vedno moralo ogrevati, le da glavni energent ne bo več premog. Končni cilj preobrazbe je zanesljiva oskrba s toploto iz obnovljivih virov energije, zmanjšanje toplogrednih plinov, varen, stabilen in neodvisen vir energije za trajnostno oskrbo ter primerljive cene ogrevanja za prebivalce Šaleške doline.
Ob tej tematiki si je Ljudska iniciativa Velenje (LIV) želela razprave o visokih zneskih na položnicah Komunalnega podjetja Velenje, ki so sprožile kar nekaj nejevolje med občankami in občani, predsvem pa so želeli predstaviti svojo pobudbo, glede morebitne uvedbe subvencij za ogrevanje: »Iščemo namreč načine, s katerimi bi uspeli olajšati finančno breme, ki je naše mesto in prebivalce doletelo ob drastičnem dvigu cen ogrevanja.«
Svetnica svetniške skupine NSi Veronika Juvan je prisotnim predlagala, da predstavnikom LIV omogočijo možnost, da predstavijo pobudo, »če so se že obrnili na nas svetnike.«
Župan MOV Peter Dermol je predlog dal na glasovanje ob tem pa povedal, da se skladno s poslovnikom javnost lahko vključuje v sprejemanje in pripravo različnih aktov, kar je zapisano tudi v 96. členu poslovnika, je pa odločitev na svetnicah in svetnikih ali bodo predlog podprli ali ne.
Čeprav je ob glasovanju župan MOV Peter Dermol preštel 13 za in 15 proti, je ob pregledu posnetka seje razvidno, da je od 29 svetnic in svetnikov ZA glasovalo 13 (Irena Poljanšek Sivka, Veronika Juvan, dr. Milan Medved, Brigita Tretjak, Alenka Gortan, Simon Dobaj, Darinka Vrabič, Marjan Turnšek, Jožica Napotnik, Franci Lenart, Petra Bevc, Jasna Prodan in Janez Melanšek) in 14 PROTI (Darinka Mravljak, Ivan Planinc, dr. Franc Žerdin, Nik Lemež, Aleksandra Vasiljević, Dražan Mrkonjič, Janja Rednjak, Anita Lemež Kljajić, Andreja Krejan, Amadeja Martinšek, Tjaša Oderlap, Matjaž Cesar, Saška Kovše in Duško Supič) dva sta se glasovanja vzdržala (Bojan Voh in Jože Hribar).
Predstavniki LIV so nad izidom glasovanja razočarani: »V LIV se upravičeno sprašujemo, kako bi lahko svetniki sprejeli odločitev glede subvencioniranja cene toplotne energije, če niso bili pripravljeni prisluhniti niti našim predstavnikom ter omogočiti konstruktivne debate z namenom iskanja rešitev. Čeprav imamo grenak priokus zaradi te odločitve, se ne bomo ustavili. 14 svetnikov nas ne more odvrniti od našega poslanstva pomagati tisočim občankam in občanom v naši skupnosti. Hkrati se želimo iskreno zahvaliti vsem članom sveta MOV, ki so glasovali za sprejetje pobude svetnice Veronike Juvan, saj so pokazali pripravljenost prisluhniti našim predlogom ter skupaj z nami iskali rešitve za naše občanke in občane. Nenazadnje je bil Blok 6 v Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) zgrajen z jasnim namenom – zmanjšati porabo premoga (povečati izkoristek) ter s tem znižati stroške proizvodnje električne in toplotne energije, hkrati pa tudi zmanjšati obremenitev okolja. Kljub vsemu pa žal občanke in občani Mestne občine Velenje ne občutimo te dodane vrednosti TEŠa.«
Pojasnila svetniških skupin, ki so glasovali proti ali so se glasovanja vzdržali
Svetniška skupina SD pojasnjuje večinsko glasovenje proti: »Svetnice in svetniki smo 16. junija s strani Ljudske iniciative Velenje prejeli pobudo za subvencioniranje toplotne energije, kjer so predlagali, da se oblikuje poseben odbor, ki bo odgovoren za analizo in subvencijo toplotne energije v MOV, hkrati pa so pokazali zaskrbljenost v zvezi s ceno toplotne energije. Svetnice in svetniki SD se zavedamo pomembnosti in aktualnosti te tematike, vendar pojasnjujemo, da smo glasovali proti predlogu, da se jim da beseda, prav iz razloga, ker je MOV 30. maja organizirala generacijski forum z občani ravno na temo “Kako, do prihrankov toplotne energije?”, na pretekli redni seji MOV pa so bili predstavljeni projekti preobrazbe dalijnskega sistema. Iz tega naslova smo se izvoljeni svetnice in svetniki na seji opredelili do teh projektov in sprejeli tudi sklep, kar pomeni, da delujemo v skladu s pravili in skladno s poslovnikom MOV pri čemer seveda vse pobude, ki pridejo s strani občanov smotrno in smiselno vmeščamo v samo razpravo. Na našo odločitev o glasovanju pa je vplivala tudi seznanitev s samimi projekti v zvezi s preobrazbo daljinskega sistema, ki je ključnega pomena tudi za zniževanje stroškov toplotne energije oz. vsaj za ohranitev neke optimalne cene.«
Zakaj se je glasovanja vzdržal je pojasnil tudi predstavnik svetniške skupine Naše Velenje Jože Hribar: »Kot prvo sem s tem pokazal, da se ne strinjam, da se o tem sploh glasuje. Ker tudi nismo glasovali o tem, ali lahko govori direktor TEŠ-a. Sejo vodi župan MOV Peter Dermol in bi lahko dovolil, da predstavnik LIV Asmir Bečarević predstavi svoje predloge. Drugo, po govoru župana pred glasovanjem, se je že vedelo, da je dal jasen signal svetniški skupini SD, da morajo biti proti in tako je bilo glasovanje že obsojeno na poraz. Matematika je pri tem glasovanju jasna. Tudi če bi glasoval za bi rezultat bil enak. Od ljudske iniciative pa sem pričakoval, da bo za svetnice in svetnike pripravila kakšen material, kot sem jim že predlagal. Če bi svetniki bili vsaj malo bolj na strani ljudstva, bi vsi bojkotirali glasovanje, ker to ni tekmovanje za pesem evrovizije.«
Proti pa je glasovala tudi svetniška skupina ZaS – Liste za starejše, katere vodja je Ivan Planinc: »5. točka dnevnega reda je bila zgolj zaradi seznanitve svetnic in svetnikov v Svetu MOV – brez odločanja – o preobrazbi daljinskega ogrevanja. Analizo je podal direktor KPV g. Škarja. Bili smo tudi seznanjeni, da cene nakupa toplotne energije določa Agencija za energijo na podlagi predloga prodajalca TEŠ in na podlagi porasta cen emisijskih kuponov. Torej pri tem niso udeleženke niti občine niti Komunalno podjetje.
Pobuda, ki jo je dan pred sklicem seje Sveta MOV v imenu ljudske iniciative posredovala vsem svetnicam in svetnikom Sara Bajec in na sami seji svetnica Veronika Juvan, pa se ni nanašala na to točko dnevnega reda, zato smo v svetniški skupini ZaS – Lista za starejše glasovali proti, saj se mora razprava po Poslovniku MOV nanašati na točko dnevnega reda. V sporočilu je Sara Bajec v imenu civilne iniciative sicer zapisala, da se želijo pogovarjati o subvencioniranju cene toplotne energije v Velenju, kakšne smernice, da imajo in analizo stanja, a žal nam tega gradiva, ki bi ga v skladu s Statutom in Poslovnikom MOV prav tako morala posredovati, če so res želeli resno razpravo, niso posredovali.«