Rast nočitev, prihodov in dosega digitalne promocije
V letu 2024 je Šaleška dolina (MO Velenje in Občina Šoštanj) zabeležila izjemne rezultate v turizmu. Skupno je bilo ustvarjenih 107.521 prenočitev in 38.918 prihodov, kar predstavlja kar 12 % več prihodov in 16 % več prenočitev v primerjavi z letom 2023.
Prenočitve so bile skoraj enakomerno razdeljene med domače in tuje goste – 56 % prenočitev so ustvarili domači obiskovalci, medtem ko so preostalih 44 % prispevali tuji turisti. Povprečna doba bivanja je znašala 2,8 dneva, kar pomeni izboljšanje glede na preteklo leto.
Največ obiskovalcev je destinacijo odkrivalo v poletnih mesecih, z vrhuncem v juliju in avgustu. Med tujimi gosti so prednjačili turisti iz Hrvaške, sledili pa so obiskovalci iz Avstrije, Nemčije, Italije, Srbije in Nizozemske.
Turizem v Velenju v letu 2024 presegel pričakovanja
V letu 2024 je Velenje zabeležilo 16.048 prihodov turistov, kar predstavlja 15,8-odstotno rast v primerjavi z letom 2023. Število nočitev je naraslo na 38.172, kar pomeni 15,4-odstotno povečanje. Izrazito rast beležimo pri domačih turistih, saj so njihove nočitve skoraj podvojene. Domači gostje so ustvarili 24 % nočitev, medtem ko so tuji turisti prispevali kar 76 %, kar dokazuje vse večjo prepoznavnost destinacije na mednarodnem trgu.
Povprečna doba bivanja je znašala 2,4 dneva. Med tujimi gosti so bili najštevilčnejši Nemci, sledili so jim Avstrijci, Srbi, Kitajci in Italijani. Največji obisk smo zabeležili v poletnih mesecih, z vrhuncem v avgustu, ki mu je sledil julij.
Leto 2024 je za velenjski turizem prineslo izjemen preboj, saj je število prenočitev preseglo doslej rekordno leto 2019, pred pandemijo covid-19, in sicer za 34 %. Prav tako je bilo prihodov turistov za 30 % več kot v omenjenem letu. Izjemen porast so zabeležili predvsem pri domačih turistih, saj se je število njihovih prenočitev skoraj podvojilo. Rast na vseh področjih je jasen dokaz, da Velenje postaja vedno bolj priljubljena destinacija tako za domače kot tuje obiskovalce.
Tudi turizem v Šoštanju zabeležil rast v letu 2024
V letu 2024 je Šoštanj zabeležil 22.870 prihodov turistov, kar predstavlja 9-odstotno rast v primerjavi z letom 2023. Skupno število nočitev je naraslo na 69.349, kar pomeni 16,4-odstotno povečanje. Domači turisti so ustvarili kar 74 % vseh prenočitev, medtem ko so tuji gostje prispevali preostalih 26 %.
Izstopa tudi rast prihodov in nočitev tujih turistov, saj so v Šoštanju zabeležili 20,5 % več prihodov ter 12,6 % več nočitev v primerjavi z lanskim letom. Povprečna doba bivanja se je izboljšala in zdaj znaša 3 dni.
Med tujimi gosti so največ nočitev ustvarili obiskovalci iz Hrvaške, Avstrije in Italije, sledijo pa turisti iz Nemčije in Srbije. Največji delež nočitev v občini Šoštanj tradicionalno pripada Termam Topolšica, ki so priljubljena izbira med domačimi in tujimi obiskovalci.
Slovenijo je v letu 2024 obiskalo kar 6,58 milijona turistov, kar predstavlja 6,3-odstotno rast v primerjavi z letom 2023. Skupno so ustvarili 16,85 milijona prenočitev, kar je 4,5 % več kot leto prej, pri čemer je število prenočitev doseglo raven rekorda izpred dveh let.
Šaleška dolina pa je v istem obdobju izstopala z višjim deležem domačih turistov, kar potrjuje njeno izrazito odvisnost od domačega trga. Poleg tega je povprečna doba bivanja turistov v dolini daljša, kar je izjemno pozitiven pokazatelj privlačnosti regije in kakovosti turistične ponudbe.
Promocija
Pri promociji in trženju so se osredotočili na celostno predstavitev destinacije, ki vključuje turistične pakete, izlete in ekskluzivna 5-zvezdična doživetja. Aktivno so sodelovali z mediji ter izvajali premišljene PR kampanje za večjo prepoznavnost regije. Šaleško dolino so predstavljali na uglednih turističnih sejmih doma in v tujini ter izvajali digitalne promocijske kampanje, s katerimi so poudarjali destinacijo kot zeleno, varno in polno doživetij. Posebej so nagovarjali avstrijski, srbski, italijanski in nizozemski trg.
Tudi prisotnost na družbenih omrežjih je v letu 2024 močno narasla – baza sledilcev je presegla 50.400 uporabnikov, z objavami pa so dosegli skoraj štiri milijone ljudi. Poleg tega je spletna stran www.visitsaleska.si zabeležila več kot 88.200 uporabnikov in več kot 205.200 ogledov.
Zavod za turizem Šaleške doline upravlja Visto, Velenjsko plažo in Vilo Bianco
Kot upravitelji Viste, Velenjske plaže in Vile Bianca so v letu 2024 zabeležili izjemne rezultate. Prireditve na Visti – parku z razgledom so privabile približno 40.000 obiskovalcev, medtem ko je Velenjska plaža gostila 120.000 obiskovalcev, od tega 30.000 uporabnikov prenovljenega vodnega parka.

Število obiskovalcev v turistično informacijskih centrih (TIC) je preseglo 10.446, v Vili Bianca pa smo na dogodkih gostili več kot 5.600 obiskovalcev, dodatnih 3.098 pa je sodelovalo v vodenih doživetjih.
Uspeh je odraz uspešnosti vseh turističnih deležnikov, ki skupaj prispevajo k rasti in prepoznavnosti Šaleške doline. Turistični deležniki v regiji dosegajo odlične rezultate, kar potrjuje, da so skupna prizadevanja za razvoj in promocijo destinacije obrodila sadove. Na Zavodu za turizem Šaleške doline se zavedajo, kako pomembno je medsebojno povezovanje in sodelovanje. Zato so na mesečni ravni redno usklajevali aktivnosti z različnimi turističnimi in drugimi deležniki ter uspešno sodelovali z javnimi zavodi in različnimi organizacijami, kar je ključ do nadaljnjega napredka.
Družinam prijazna destinacija
V skladu s strategijo razvoja in trženja turizma sledimo viziji, da Šaleška dolina do leta 2027 postane družinam najbolj prijazna destinacija v Sloveniji. Aktivnosti Zavoda vključujejo razvoj edinstvenih prireditev za družine, dvig zadovoljstva lokalnega prebivalstva, pridobivanje mednarodnih priznanj in nagrad ter krepitev trajnostnega razvoja destinacije z izboljšanjem infrastrukture in spodbujanjem sodelovanja z lokalnimi in mednarodnimi partnerji.
Leta 2024 so v skladu s strateškimi cilji pripravili smernice za družinam prijazne namestitve ter izdelali brošuro za ponudnike. Prav tako so se posvetili razvoju destinacijske znamke in celostne grafične podobe Šaleške doline ter postavili temelje za oblikovanje gastronomske piramide. V preteklem letu je Zavod izvedel merjenje zadovoljstva lokalnih prebivalcev in obiskovalcev glede razvoja trajnostnega turizma v regiji, rezultate pa bo kmalu objavil.
Nove nagrade in priznanja, ki potrjujejo prizadevanja na področju trajnostnega razvoja turizma
Šaleška dolina ostaja edina destinacija v Sloveniji, ki se ponaša s kar tremi turističnimi produkti, nagrajenimi s prestižnim znakom kakovosti Slovenia Unique Experience. Nova priznanja in nagrade dodatno potrjujejo visoko kakovost in inovativnost lokalne turistične ponudbe.
Mestna občina Velenje se lahko pohvali z zlato medaljo Entente Florale 2024 za izjemno urejenost mesta in kakovost življenja. Poleg tega je prejela posebno priznanje za prizadevno delo na področju turizma in prostega časa.
Velenjska plaža je že sedmič zapored osvojila naziv najboljšega naravnega kopališča v Sloveniji, kar potrjuje njeno izjemno priljubljenost in kakovost. Naš 5-zvezdični produkt Podzemna pustolovščina v Hudi luknji je prejel prestižno nagrado Hidden Gems of Slovenia 2024, ki jo podeljuje Radio SI. Prav tako je 5-zvezdični produkt Skrivnosti potopljenih vasi dosegel izjemen mednarodni uspeh – uvrstil se je na seznam Green Destinations Top 100 Stories, med najboljših šest trajnostnih zgodb na svetu, in bil nominiran za European Cultural Tourism Awards 2024, kjer se je potegoval za naslov najboljše kulturne turistične zgodbe v Evropi.
Velenje je bilo finalist za nagrado BEST OF AWARDS (The Slovenia) v kategoriji Najbolj priljubljene destinacije – Skriti dragulj. V sklopu projekta Moja dežela, lepa in gostoljubna se je mesto uvrstilo med nominirance v dveh kategorijah: Prepoznani turistični kraji in Zgodovinska jedra (Staro Velenje).
Posebno priznanje si je prislužil tudi lokalni ponudnik Čebelarstvo Čanč, partner projekta Čarobnost podeželja, ki je na sejmu AGRA osvojil zlato medaljo za penečo medico in srebrno medaljo za kostanjev med.
Razširjanje doživetij s kakovostnimi prireditvami
Pri uresničevanju poslanstva zavoda in skladno z nacionalno ter lokalno strategijo razvoja turizma sta ključna povezovanje in sodelovanje. Tudi v letu 2024 so tesno sodelovali z lokalnimi ponudniki, občinami, društvi in kulturnimi ustanovami ter skupaj organizirali številne dogodke, ki so obogatili turistični utrip regije.
Med najpomembnejše projekte leta sodijo sistematična promocija destinacije, zlasti z močnim poudarkom na digitalnih kampanjah, projekt SMARTA III za spodbujanje trajnostnega turizma na podeželju in projekt Slovenia Green. Pri slednjem v sodelovanju z Mestno občino Velenje stremijo k celovitemu trajnostnemu razvoju turizma.
Med dogodki z izobraževalnimi vsebinami za ponudnike in partnerje posebej izpostavljamo obnovitveno izobraževanje za lokalne turistične vodnike, Forum šaleškega turizma (maj) in Dan šaleškega turizma (november). Ti dogodki so pomembno prispevali k dvigu strokovnosti in kakovosti storitev v turističnem sektorju.
V sodelovanju s partnerji so organizirali še vrsto drugih dogodkov, ki so obogatili turistično ponudbo regije ter pritegnili obiskovalce tako iz bližnjih krajev kot iz oddaljenih krajev.
Pestro dogajanje, prepleteno z okusom, družino in tradicijo
Promenada okusov, izvedena v juniju in septembru, je s svojo vrhunsko gastronomsko ponudbo in konceptom zero waste privabila obiskovalce, ki cenijo odgovorno ravnanje z okoljem in hkrati uživajo v kulinaričnih dobrotah. Dogodek Skok v poletje na Velenjski plaži so oblikovali kot nepozaben družinski dan z bogatimi aktivnostmi, namenjenimi predvsem otrokom in družinam. V poletnih mesecih so v sodelovanju z lokalnimi ponudniki organizirali serijo dogodkov Nedelja, dan za družino, ki je krepila povezanost obiskovalcev in domačinov skozi sproščene, skupne trenutke.
Avgusta so skupaj z lokalnim podjetjem Šili testenine pripravili edinstven kulinarični dogodek – Dolgo mizo, ki je s sloganom “zgodba navita na vilice” pričarala nepozabno doživetje. Poleg tega so sodelovali pri oživljanju mestnega središča z dogodki na Cankarjevi ulici, kjer je serija dogodkov Vstopimo skupaj v svet … obiskovalce popeljala v svet umetnosti, kulture in kulinarike.
Z dogodkoma, kot sta Martinovanje in Miklavževanje, se v Velenju ohranja bogato slovensko tradicijo in kulturno dediščino, medtem ko je v prazničnem decembru izstopala novost – Čarobna Cankarjeva. Ta je v okviru Čarobnega decembra cel mesec privabljala obiskovalce na praznično druženje v čarobno okrašenem mestnem središču.

Vir: Visit Šaleška; Statistični Urad RS