Delovna različica zakonskega osnutka je že na mizi, je na pogovoru z novinarji povedal minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek.
Državni sekretar na ministrstvu Srečko Đurov ocenjuje, da bi šel lahko osnutek zakonskega predloga v javno obravnavo do konca leta. Je pa obenem opozoril, da je priprava zakonskega predloga zahteven in kompleksen proces, saj vključuje več resorjev in deležnikov iz same regije, zato so potrebna številna usklajevanja. Pred začetkom javne obravnave ga bo obravnaval tudi Ekonomsko-socialni svet.
Zakon bo del trojčka, ki ga sestavljata še nastajajoča interventni zakon o prihodnjem režimu Termoelektrarne Šoštanj, ki naj bi bil sprejet do konca leta, in zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, katerega osnutek je v javni obravnavi.
Ukrepi iz zakona o prestrukturiranju Savinjsko-šaleške (Saša) regije morajo biti usklajeni s tistimi iz obeh ostalih v paketu, prav tako pa morajo biti usklajeni tudi z že sprejetim programom za porabo nekaj manj kot 180 milijonov evrov za območje Šaleške doline iz sklada EU za pravičen prehod premogovnih regij.
Ta se namreč, kot sta spomnila Jevšek in Đurov, že izvaja, za razne projekte in ukrepe je bilo sprejetih že za okoli 85 milijonov evrov odločitev o podpori. Obenem sta minister in državni sekretar izrazila pričakovanje, da bo podoben sklad za pravičen prehod regij, ki zaradi zelenega prehode v energetiki izgubljajo ekonomske temelje, tudi del prihodnjega večletnega proračuna EU za obdobje 2028-2034.
Ukrepe v okviru priprave zakona o prestrukturiranju Saša regije po Đurovih besedah na ministrstvu pripravljajo od spodaj navzgor. Naloga je zahtevna, saj se išče novo gonilo razvoja za regijo, ki je bila pomembno odvisna od pridobivanja premoga in njegove energetske rabe. Cilj je najti rešitve, ki ne bodo nikogar pustile na cedilu, zato proces traja nekoliko dlje od prvotnih ocen in od želja ter pričakovanj lokalne skupnosti, je izpostavil Đurov.
Pri tem je spomnil na izkušnje, ki jih Slovenija že ima s prestrukturiranjem zasavske premogovne regije, ko je bilo kar nekaj delovnih mest trajno izgubljenih in je zaprtje premogovnika ter trboveljske termoelektrarne povzročilo tudi odliv prebivalstva iz regije.
Tega si država, tako Đurov, v primeru Saša regije ne želi, zato se iščejo finančno vzdržni ukrepi, ki bodo dali najboljše možne rezultate. Na ministrstvu so pripravili nabor ukrepov glede energetskega prehoda, posodobitve sistema daljinskega ogrevanja in sanacije okolja, spodbud za podjetništvo in gospodarstvo, ukrepov za prekvalificiranje in izobraževanje zaposlenih, spodbud za raziskave in razvoj ter tudi ukrepov na področju kulture.
Cilj vseh teh ukrepov je tudi v prihodnje ohraniti oziroma še izboljšati kakovost življenja, ki je v tej regiji trenutno precej visoka, je še dejal Đurov.
Vir: STA