Strokovnjaki in predstavniki različnih institucij, združeni pod imenom odklopi.net, so včeraj pripravili novinarsko konferenco, na kateri so osvetlili problematiko prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah ter pozvali k podpisu peticije, ki si prizadeva za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah.
Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) in pobudniki peticije so pozvali pristojne institucije in oblikovalce politik k hitremu odzivu in sistemskim ukrepom, ki bodo zagotovili varno in spodbudno učno okolje za otroke in mladostnike.
“Pobuda je reakcija na stanje družbe v katerem živimo. In stanje je alarmantno. Peticija je naravna reakcija družbe. Nedopustno je, da naši otroci odraščajo na tak način, kot danes odraščajo. Dovolj je bilo samo govora, kaj vse je narobe. Stroka že leta opozarja o škodljivih posledicah uporabe digitalnih naprav, če se nič ne zgodi, so taki ukrepi, kot je peticija, nujni. Verjamemo, da se bomo sedaj vsi skupaj streznili in tudi ukrepali,” je včeraj dejala Vlasta Juršak, pobudnica peticije.
Na peticijo se je odzvalo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. “Pretirana in nenadzorovana raba telefonov in drugih digitalnih naprav pri otrocih in mladostnikih je postala šolski in širši družbeni problem. Zato zgolj prepoved uporabe na zakonski ravni tega problema ne bo rešila. Večina slovenskih šol ima prepoved že zapisano v svojih pravilih,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje bo v mesecu marcu začelo s strokovno in širšo javnostjo razpravo o predlogu rešitev, ki so v zaključni fazi priprave.
“Predlogi rešitev vključujejo: na vsebinskem delu poudarek na varnem, zdravem in spodbudnem učnem okolju; sistematično pridobivanje znanj na področju rabe digitalne tehnologije, ki vključuje smiselno in zdravo rabo; zakonsko omejitev rabe pametnih telefonov in drugih digitalnih naprav v šolskem prostoru; tehnične možnosti za izvajanje zakonske omejitve; vzgojne ukrepe v primeru nespoštovanja predpisov in pristojnost staršev za ravnanje otrok v primeru nespoštovanja omejitev rabe,” so pojasnili.
“Verjamemo, da bomo v času javne razprave ob podpori širše družbene in strokovne javnosti oblikovali tovrstne predloge, da bodo delovali v šolskem prostoru in bodo v korist otrok in mladine ter bodo prispevali k doseganju ciljev vzgoje in izobraževanja,” so dodali.