Pri Mednarodni kinološki zvezi (FCI) je trenutno evidentiranih 330 priznanih pasem psov. Po njihovih določilih so psi razdeljeni v 10 pasemskih skupin, in sicer ovčarski in pastirski psi; pinči, šnavcerji, molosi in švicarski planšarski psi, terierji; jazbečarji; 5 – špici in pratipski psi; goniči in krvosledci; ptičarji; prinašalci, šarivci in vodni psi; pritlikave pasme; hrti. Obstajajo tudi pasme, ki jih FCI še ni priznala.
Predsednik Kinološke zveze Slovenije Hari Arčon je v pogovoru za STA dejal, da je kinološka zveza krovna organizacija, ki skrbi tudi za vzrejo rodovniških psov v Sloveniji. To pomeni, da morajo vzreditelji v Sloveniji pod okriljem kinološke zveze izpopolnjevati določene vzrejne pogoje. Med pogoje spadajo tudi zdravstveni pregledi, DNK testi in testi na področju genetike ter preizkušnje značaja psa. “Kinološka zveza skrbi za vse pasme in izdaja vzrejna dovoljenja. Na osnovi izdanih vzrejnih dovoljenj lahko vzreditelj nadaljuje vzrejo redovniških psov,” je povedal.
V Sloveniji je bilo 18. avgusta po podatkih centralnega registra hišnih živali 251.698 psov. Kot so za STA pojasnili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin se pri vpisu v register hišnih živali vpiše tudi pasma psa oziroma tista, kateri je pes podoben.
Na lastništvo psa se je treba pripraviti
Po Arčonovih besedah je pred lastništvom psa treba poznati svoje zmožnosti in možnosti doma, kamor spadajo čas, prostori in pogoji bivanja za psa. Kot je še povedal za STA, je treba vedeti, kako s psom preživljati čas predvsem v fazi razvoja iz mladiča v mladega psa in kasneje v odraslega psa. “Psa je treba vzgajati v pravilni smeri, zato je potrebno tudi predznanje o tipu in profilu pasme ter vedeti, kaj izbrana pasma zahteva v sami fazi razvoja,” je dejal.
Poleg šolanja pri kinološki zvezi med drugim organizirajo tudi aktivnosti za človeka in psa, kot je agility, šolo za reševalne pse, tek s psom oz. canicross in pasje razstave. Po besedah predsednika zveze je obisk pasjih razstav v Sloveniji relativno velik tudi po zaslugi tujcev, ki prihajajo iz Italije, Avstrije in Madžarske. V programu pasjih razstav organizirajo tradicionalno predstavitev pasme kraški ovčar, ki je edina slovenska avtohtona pasma.
Po Arčonovih navedbah je v zvezo vpisanih več kot 130 društev, med katera spadajo tudi lovska in športna. “Večina društev se ukvarja z vzgojo in šolanjem psov, zato imajo društva v vsaki regiji urejena vadbišča in kakovosten inštruktorski kader. “Vsi naši inštruktorji svoje znanje širijo na svoje tečajnike in lastnike, ki prihajajo v društva vzgajati svojega psa,” je dejal.
Pomembno vzgojno vlogo pri skrbi za živali pa imajo tudi zavetišča. Pred svetovnim dnevom psov je Zavetišče Ljubljana v soboto pripravilo dan odprtih vrat. Obiskovalci so si lahko ogledali pse za posvojitev in zavetišče, Kinološko društvo Ljubljana pa je predstavilo različne načine šolanja in prevoza psov.
Vodja Zavetišča Ljubljana Tanja Ferenčak je za STA povedala, da pod odgovorno lastništvo psa sodi: cepljenje, označba z mikročipom, primerna vzgoja, šolanje in primerni pogoji za bivanje. Spodbujajo obisk pasje šole, kjer se lastnik seznani s pasjo psihologijo, z meritvenimi signali in učenjem psa, zato da lahko dolgo in uspešno sobivata.
Ob svetovnem dnevu psov dobrodelni tek od ljubljanskega do mariborskega zavetišča
Ob svetovnem dnevu psov se danes ob 15. uri začenja tudi dobrodelni tek od ljubljanskega do mariborskega zavetišča za živali, ki ga organizirata društvo za dobrobit živali AniMa in Zavetišče za živali Maribor. Na dobrodelnem ultramaratonu za živali Kilometri upanja bosta med drugim tudi tekač Martin Michel in kolesar Tadej pretekla oziroma prekolesarila 150 kilometrov dolgo pot od ljubljanskega do mariborskega zavetišča za živali. Start bo ob 15. uri pred Zavetiščem Ljubljana, cilj pa naslednji dan predvidoma ob 12. uri pred Zavetiščem Maribor, so sporočili iz društva.
Današnji svetovni dan psov, katerega obeleževanje je leta 2004 začela zagovornica pravic živali Colleen Paige, je namenjen ozaveščanju javnosti o potrebni pomoči psom, praznovanju vseh pasem, tako čistokrvnih kot mešanih, ter stiski psov v zavetiščih. Različna društva za dobrobit živali pozivajo tudi k prostovoljnim prispevkom, kot so hrana za živali, odeje in igrače.
Vir: STA