Letošnji svetovni dan spanja je potekal pod geslom Enake pravice do spanja za globalno zdravje. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da je spanje ključnega pomena za številne biološke funkcije, ki optimizirajo delovanje celotnega telesa, od genov do vedenja. Zdravo spanje je steber zdravja, enakovreden prehrani in telesni dejavnosti.
Med spanjem telo obnavlja celice in odstranjuje odpadne produkte presnove. Pripomore k boljšemu razpoloženju in uravnavanju čustev ter podpira zdrav, uravnotežen imunski odziv. V spanju ljudje prav tako predelajo nepomembne spomine in jih zbrišejo, da pripravijo možganske zmogljivosti za pomnjenje naslednji dan, so zapisali na svoji spletni strani.
V sklopu letošnjega svetovnega dneva so na NIJZ med drugim pripravili klikabilen e-letak Urejeno spanje za vse, ki so ga posredovali učiteljem v osnovnih šolah in vodjem programov Zdrave šole, Zdravi vrtci in Skupaj za zdravje. V okviru sodelovanj z ministrstvom za zdravje in ministrstvom za kulturo so pripravili izbor literature za otroke, starše in strokovne delavce z naslovom Sanje in spanje v otroškem leposlovju in poučnih knjigah. Hkrati so sodelovali na dogodku Kako zdravo zazibamo otroka v spanec, kjer so predstavili temelje zdravega spanja in na okrogli mizi.
Posebno pozornost so letos namenili spanju pri otrocih in mladostnikih, ki so še posebej dovzetni za pomanjkanje spanja. Nezadostno spanje v zgodnjem obdobju življenja lahko vodi do vedenjskih težav, neustrezni spalni vzorci pa se pogosto prenašajo v odraslo dobo, še opozarjajo.
NIJZ bodo priznanje podelili na otvoritveni slovesnosti kongresa World Sleep 2025 v Singapurju.
Vir: STA