Vsak letni čas ima svoj čar, svoje prednosti in slabosti. Vpliva na naše splošno počutje tekom dneva ter tudi ponoči. Ste kdaj opazili, da v nekem letnem času morda zaspite brez težav, medtem ko se vam pri drugem pojavljajo težave? Kako je z vašim spancem poleti?
Prav možno je, da višje temperature, ki jih s seboj prinašajo toplejši dnevi in poletje vplivajo na kakovost vašega spanca. Telo med spanjem namreč znižuje svojo lastno temperaturo z namenom doseganja globljega spanca. Zaradi višjih temperatur se lahko pojavlja več težav:
- pojavljajo se težave z uspavanjem, kajti telo težje doseže optimalno spalno temperaturo. Slednja znaša od 18 do 22 °C,
- ponoči se pogosteje zbujate, saj povišane temperature povzročajo neudobje,
- zmanjšano REM spanje, ki je ključno za kognitivne funkcije telesa, vpliva tudi na razpoloženje in splošno počutje. Pomanjkanje tega pomembnega dela spanca lahko pripelje do utrujenosti, razdražljivosti in do težav pri koncentraciji,
- vročina povzroči povečano potenje, kar povzroči izredno nelagodje in prav tako pogostejše prebujanje, ki negativno vpliva na kvaliteto spanja.
- visoke temperature pa vplivajo na naravni 24 – urni ritem (cirkadiani ritem), torej celotni ritem ter seveda povezano s tem tudi na spalni cikel in splošno kvaliteto spanja.
Za udobne poletne noči poskrbite s pravo posteljnino
Da se boste v toplejših dnevih med spanjem dobro počutili, je pomembna tudi prava izbira posteljnine, morda še bolj, kot v ostalih mesecih leta. Pomembno je, da izberete materiale, ki dihajo, vam zagotavljajo udobje in ne povzročajo, da bi se dodatno potili.
Na trgu ne na voljo zares bogata ponudba posteljnin iz najrazličnejših naravnih in umetnih materialov, seveda pa so naravni materiali tisti, ki jim velja dati prednost. Slednji dobro vpijajo vlago in so že na splošno prijetnejši na otip, kot umetni materiali.
Bombaž
Bombaž je zagotovo najpogostejši naravni material naših posteljnin. Bombažna posteljnina je mehkega otipa, zračna in odlično vpija vlago. V toplejših mesecih se uporablja predvsem navadna bombažna posteljnina, ki odlično prispeva k hladnemu občutku.

Lan
Lan odlikuje izjemna odpornost, trdnost in vzdržljivost. Zaradi tega mogoče ni med najpogostejšimi vrstami posteljnin, kajti tudi na otip deluje nekoliko trše, kljub temu pa je lahko idealna izbira v poletnih mesecih. Odlikuje ga namreč izjemna lastnost hlajenja.
Svila
Svila še danes velja za prestižni naravni material, ki zahteva veliko potrpežljivosti in stalnega nadzora nege. Za svileno posteljnino sta značilna lesk in ob dotiku hladen občutek. Visoka stopnja zračnosti svile zagotavlja izredno suho spalno okolje.
Zračna krep mečkanka
Krep posteljnina oziroma posteljnina iz zmečkanka je iz 100% bombaža narejena posteljnina, primerna za vse uporabnike, ki obožujejo na dotik prijetno, mehko posteljnino. To je posteljnina, ki se ponaša s svojo vzdržljivostjo in trpežnostjo, naravna vlakna pa zagotavljajo izredno dobro zračnost.
Lahko vam pomaga pri uravnavanju temperature med spanjem, saj omogoča pretok zraka skozi zračno tkanino in tako bo vaše telo med spanjem ostalo prijetno hladno tudi v toplih poletnih mesecih. Pa še likanju se boste izognili.
Rjuhe za poletne noči
Ne le material in kakovost posteljne prevleke in vzglavnikov, tudi material rjuh vpliva na mehkobo, zračnost, trpežnost in splošno udobje poletnega spanca. Med najpogostejšimi materiali rjuh je zagotovo material, ki smo ga že omenili – bombaž. Izredno primerna »poletna« materiala rjuh sta tudi lan in saten – lan lepo diha in odvaja vlago, saten pa daje prijeten, gladek, hladen občutek koži.
Kakovost rjuh pa ni odvisna le od materiala, temveč tudi od tega, kakšna je gostota tkanja. Višja ko je gostota tkanja (300 TC in več) bolj gosta in trpežna je tkanina. Višja gostota tkanine pomeni mehkejšo tkanino, ki je bolj odporna na obrabo.
Ločimo več gostot tkanja (TC – količina vozlov v enem cm2):
- gostota od 200 do 400 TC: lahke, dihajoče rjuhe, primerne za poletje;
- gostota od 400 do 600 TC: mehke in nekoliko gostejše rjuhe, primerne za celoletno uporabo;
- 600+ TC: gladke rjuhe, vendar nekoliko manj zračne.
Tudi pri izbiri rjuh je torej potrebno upoštevati letni čas.

Nasveti za poletni spanec
Kvaliteten spanec je ne glede na letni čas pomemben za zdravje in visoke temperature imajo lahko precej negativen vpliv nanj. Z ustreznimi ukrepi in prilagoditvami lahko negativni vpliv precej zmanjšate in si zagotovite boljše pogoje spanja tudi v vročih poletnih nočeh.
- Hlajenje spalnega prostora pred spanjem – pred spanjem prezračite spalnico ali uporabite hladilne blazine. V veliko pomoč so vam lahko tudi ventilatorji in klimatske naprave. Z ventilatorji lahko izboljšate pretok zraka, klimatska naprava pa vam bo omogočila natančnejše uravnavanje temperature spalnice.
- Lahkotna posteljnina in pižama – izberite posteljnino in rjuhe iz zračnih materialov ter nosite ohlapna oblačila iz naravnih materialov, ki koži omogočajo dihanje.
- Uživanje hladnih pijač – vsekakor vam bo pri spanju pomagal kozarec hladne vode, izogibajte pa se alkoholu in kofeinu, kajti slednja motita spanec.
- Hladni vzglavniki – izberite vzglavnike, ki so zasnovani tako, da ostanejo hladni in pomagajo pri uravnavanju telesne temperature med spanjem.
- Hladna prha – pred spanjem si privoščite hladno prho in si tako znižajte telesno temperaturo. To vam bo olajšalo uspavanje.
- Poskrbite za zatemnitev – uporabite zavese in tako blokirajte zunanjo svetlobo in toploto.