Online predavanje z naslovom »Lahko starši še tekmujemo s spletnimi vplivneži (influenserji)? Kako pomagati otroku razviti bolj zdravo (telesno) samopodobo bo potekalo preko zoom povezave, v ponedeljek, 10. februarja ob 17.30 uri
Predavanje bo vodila dr. Lucija Čevnik, profesorica filozofije in sociologije, specializantka lacanovske psihoanalize, pisateljica, publicistka in svetovalka.
O predavanju
Otroci in mladostniki so danes še posebej izpostavljeni medijskim, družbenim in vrstniškim pritiskom, ki močno vplivajo na njihov odnos do lastnega telesa. Pogosto se srečujejo s sindromom »čarobnega ogledala«, kjer idealizirana podoba iz družbenih omrežij narekuje njihovo samopodobo.
V želji, da bi ustrezali lepotnim idealom, se nekateri mladi zatekajo k nezdravim lepotnim praksam, kot so pretirano hujšanje, ekstremna telesna vadba, prekomerno ličenje ali celo lepotna kirurgija.
Vse pogosteje pa nezadovoljstvo s telesnim videzom vodi tudi v resne duševne stiske, kot so:
- motnje hranjenja (anoreksija, bulimija, ortoreksija, bigoreksija),
- samopoškodovalno vedenje,
- nizka samopodoba in kronično nezadovoljstvo.
V zadnjem času se opaža vse več duševnih stisk med mladimi, ki se pogosto odražajo tudi na njihovem telesu – tako pri dekletih kot fantih. Kako lahko starši pravočasno prepoznajo te težave in se nanje ustrezno odzovejo? Predavanje bo ponudilo številne praktične nasvete in primere, ki vam bodo pomagali razumeti vzroke ter prepoznati znake duševnih stisk pri mladih, kot so nizka telesna samopodoba, motnje hranjenja ali samopoškodovalno vedenje.
S koristnimi tehnikami in strategijami vas bo predavanje opremilo za pravilno ukrepanje ter podajanje preventivnih vsebin, ki bodo mladim pomagale k bolj pozitivni samopodobi in boljšemu duševnemu zdravju.
O predavateljici
Dr. Lucija Čevnik je doktorica socioloških znanosti, profesorica filozofije in sociologije ter specializantka lacanovske psihoanalize. Kot pisateljica, publicistka, mentorica in svetovalka se že vrsto let posveča raziskovanju samopodobe, medosebnih odnosov in duševnega zdravja mladih. S svojimi bogatimi izkušnjami pomaga razvijati pozitiven odnos do telesa, razreševati konflikte med starši in mladostniki ter nuditi oporo pri soočanju z notranjimi strahovi in dvomi. Njeno delo spodbuja razumevanje lastne vrednosti in premagovanje občutkov neustreznosti, ki lahko vodijo v izgubo samozavesti in ljubezni do sebe.
Prijava na predavanje
Predavanje bo potekalo preko spletne aplikacije ZOOM. Za sodelovanje se prijavite na e-naslov mzpm.velenje@vilarozle.si najkasneje do ponedeljka, 10. februarja 2025, do 14. ure. Na dan predavanja boste prejeli povezavo za dostop.
Starši, ne zamudite priložnosti za dragocene nasvete in znanje, ki vam bodo pomagali podpreti vaše otroke pri soočanju z izzivi sodobnega sveta!

Vir: Medobčinska zveza prijateljev mladine Velenje