Včeraj, 23. februarja, se je v sejni dvorani Mestne občine Velenje iz cele Šaleške doline zbralo 72 mladih parlamentark in parlamentarcev iz devetih osnovnih šol. Pogovarjali so se o duševnem zdravju otrok in mladostnikov.
Na 33. Medobčinskem Otroškem parlamentu so dali priložnost deveto in osmošolcem, da spregovorijo o duševnem zdravju otrok in mladostnikov. To temo so izbrali na 32. Otroškem parlamentu in o njej se bodo pogovarjali to in naslednje leto. Dogodek se je začel ob 10. uri, ko so učenci z mentoricami prišli v sejno sobo Mestne občine Velenje in se razdelili v 4 skupine. Vsaka skupina je imela svojega moderatorja, ki je otrokom pomagal pri pogovoru. To so bile Bojana Špegelj, Maša Naraločnik Sinur, Tina Felicijan, Živa Dolk, Tajda Podvratnik in Ida Žličar. Podteme o katerih so se v skupinah pogovarjali pa so bile kaj je duševno zdravje, vpliv okolja na moje duševno zdravje, moji viri moči, spremembe za krepitev mojega razvoja. Otroci so z moderatorkami imeli eno uro časa, da so se pogovorili o temi in pripravili predloge za sklepe parlamentarnega zasedanja. V skupinah so izbrali po 2 posameznika, ki sta na kratko predstavila ideje skupine ter si po njihovem mnenju zaslužita, da Šaleško dolino prestavita na regijskem otroškem parlamentu. Nato se je ob 12.30 začel plenarni del, ki so ga otvorili tolkalci Glasbene šole Velenje. V uvodu je sekretarka Medobčinske zveze prijateljev mladine (MZPM) Velenje Bojana Špegel predstavila voditeljico parlamenta Mašo Naraločnik Sinur, univ. dipl. psih., spec. klinične psihologije, ki je nato prevzela vodenje plenarnega dela parlamenta. Delovno predsedstvo so zasedle moderatorke in mladi parlamentarci so dobili besedo, da so lahko predstavili svoje ideje in predloge o sklepih. V občinstvu so poleg vseh mladih parlamentarcev zasedanje poslušale še njihove mentorice, ravnatelji šol, župan Šmartnega ob Paki in predsednik MZPM Velenje Zdenko Gorišek ter podžupanja Mestne občine Velenje Aleksandra Vasiljević, ki pa sta mlade nato tudi nagovorila.
»Za nas MZPM Velenje je to velik izziv, ampak že vnaprej vemo, da so mladi zelo iskreni.« je povedala organizatorka 33. otroškega parlamenta iz Medobčinske zveze prijateljev mladine (MZPM) Velenje Bojana Špegelj. Pravi, da s tem, ko dajemo priložnost mladim, da zastopajo otroški parlament jih učimo demokracije, javnega nastopanja in izoblikovanja svojega mnenja med sovrstniki. Naslednji korak, ki pa jih čaka je, da pripravijo izbrane učence na 33. Regijski Otroški parlament, ki bo v Vili Rožle. To, da želijo otroci govoriti o duševnem zdravju, je bilo čutiti že prej. V Vili Rožle vsak ponedeljek svetujejo preko Toma telefona in mladi so se v pokoronskem času vedno bolj zatekali po nasvete k njim, saj imajo vedno večje stiske in posledično se je tudi njihovo duševno zdravje zelo poslabšalo. In čeprav imajo svetovalci že ogromno izkušenj so jim z novimi težavami mladostniki predstavili velike izzive, nam je še zaupala Bojana Špegelj.
Maša Naraločnik Sinur, univ. dipl. psih., spec. klinične psihologije je pritrdila, da je imajo mladi vedno več težav in da so njihove ambulante polne od kar so se otroci vrnili v šole. Poudarila je tudi, kako zelo pomembno, da se odrasli, ki so v stiku z otroki opolnomočijo, razvijejo občutljivost za prepoznavanje stisk in znajo voditi mlade, da bodo sami krepili svoje vire moči. Tri leta brušenja socialnih veščin v živo otrokom po covidu kar primanjkujejo in to se izraža v medvrstniškem nasilju in zbadanju. Dodatnemu stresu so pripomogle tudi družbene spremembe, ki so se zgodile v času med korono, mladostnikom, ki so v procesu odraščanja, ko še iščejo svoje vrednote in smisle za življenje, te spremembe dodale dodatne težave. Zdi se ji, da je dobro, da damo otrokom priložnost, da izrazijo svoje mnenje na takšnih projektih, kot je otroški parlament. »Kot strokovnjakinji na področju duševnega zdravja mi je dobro slišati, kako oni stvari vidijo in to je tudi priložnost za razvijanje veščin in komunikacije; obvladovanja treme; da počakamo na vrsto, ko drug govori; izpostavljanje. To so vse priložnosti za učenje nekih strategij, ki so varovalni dejavniki pred pojavom kasnejših duševnih težav.«
Ota iz Osnovne šole Antona Aškerca Velenje nam je povedala, da se med vrstniki in starši ne govorijo dovolj o duševnem zdravju mladostnikov, saj imajo tremo pred svojimi težavami in jih ne želijo deliti z drugimi. Otroški parlament pa ji je dal možnost, da je spregovorila, kako se spopasti s težavami in kako pomagati drugim. Njen nasvet vsem, ki se spopadajo s kakšnimi duševnimi težavami pa je »Če vete, da potrebujete pomoč, jo poiščite. Ampak ne je iskati pomoči pri ljudeh, ki jim ne morete zaupati.«
Lana iz Osnovne Šole Karla Destovnika Kajuha Šoštanj bo ena izmed predstavnic Šaleške doline na regijskem otroškem parlamentu, pravi, da ji to veliko pomeni saj se zaveda, da je duševno zdravje mladih tabu tema in da bi rada svoje mnenje delila še z drugimi, da bi se več govorilo o tem. »Besede bolijo veliko bolj kot udarec zaradi tega pride do velikih travm in duševnih bolezni, kar bi bilo pa super, da bi se zmanjšalo.« je še dodala Lana.