V četrtek, 6. marca, ob 16.30 vabljeni v Podnebno-energetsko pisarno v Kreativni center Čuk, kjer boste lahko prisluhnili predavanju “Mikroplastika v našem domu“.
Predavateljici dr. Anja Bubik in Katrin Školnik Škrabe s Fakultete za varstvo okolja vas bosta seznanili s problematiko mikroplastike – kaj sploh je, kako nastane, kje je prisotna, kakšne posledica prinaša, predvsem pa, kako lahko omejimo njen vnos v okolje.
Prisluhnite predavanju in odkrijte rešitve za bolj čist in zdrav dom!
Izvedeli boste:
- Kaj je mikroplastika in kako nastane?
- Kje vse jo najdemo in kakšne posledice ima?
- Kako lahko sami zmanjšamo njen vnos v okolje?
Mikroplastika – majhni delčki, veliki problemi
Mikroplastika so drobni delci plastike, ki jih s prostim očesom pogosto ne opazimo, a so vseprisotni v našem okolju. Najdemo jih v zraku, vodi, zemlji in celo hrani. Pomemben del mikroplastike prihaja tudi iz naših domov.
Mikroplastiko vdihavamo, ko doma posesamo, jo pijemo skupaj z vodo iz plastenk in jo nehote vnašamo v okolje skozi vsakodnevne navade. Sprošča se pri pranju sintetičnih oblačil, uporabi kozmetike, čiščenju in obrabi plastičnih izdelkov. Zato je ključnega pomena, da poznamo preproste načine za zmanjšanje nastanka odpadne plastike in omejitev vnosa mikroplastike v okolje, tudi v našem domu.
Ko mikroplastika enkrat vstopi v naravne ekosisteme, jo je skoraj nemogoče odstraniti in se tam kopiči. Poleg tega nase veže škodljive kemikalije in vstopa v prehransko verigo, kar lahko predstavlja resno tveganje za okolje in zdravje. Čeprav je plastika zelo pomemben material za sodobno družbo, pa si je skupaj z mikroplastiko v naravi ne želimo. Zato je ključnega pomena, da poznamo preproste načine za zmanjšanje nastanka odpadne plastike in omejitev vnosa mikroplastike v okolje, tudi v našem domu.
