Okrogla miza je bila organizirana s strani Aneje Radšel in Ane Zabukovšek, dijakinj Srednje zdravstvene in kozmetične šole Celje, pod budnim očesom mentorja, Petra Čepina Tovornika, dipl. zn., dipl. san. inž.
Razprave so se udeležili tudi prim. Andrej Strahovnik, dr. med. specialist splošne kirurgije iz Splošne bolnišnice Celje, Boštjan Kavc, policijski inšpektor Sektorja uniformirane policije PU Celje, in Boris Žnidarko, direktor in poveljnik Poklicne gasilske enote Celje.
Udeleženci so si bili enotni, da lahko največ za varnejšo rabo pirotehnike, naredijo z osveščanjem.
Boštjan Kavc, policijski inšpektor Sektorja uniformirane policije PU Celje, je izpostavil, da so lani na območju PU Celje zasegli 410 kosov prepovedane pirotehnike. V povezavi s tem so sprožili postopke zoper 16 mladoletnikov in izdali dve odločbi zoper polnoletni osebi. Poudaril je tudi primer mlajšega mladoletnika, kateremu je petarda eksplodirala v bližini očesa ter ga poškodovala.
Kavc je opozoril na nevarnost ponovne uporabe odvrženih pirotehničnih sredstev, ki niso eksplodirala. Le ta imajo krajše prižigalo in lahko ob poskusu ponovnega prižiga, eksplodirajo še preden, jo lahko uporabnik varno odvrže. Takšno početje lahko povzroči hude poškodbe že v rokah ali v bližini telesa uporabnika.
Andrej Strahovnik, dr. med., specialist kirurg iz Splošne bolnišnice Celje, je izpostavil spremenjeno starostno skupino žrtev poškodb zaradi pirotehnike v zadnjih letih. Poudaril je, da so najpogostejše poškodbe na rokah in obrazu ter da 80% poškodovanih spada v starostno skupino od 21. do 30 let. Takšne poškodbe, ki so večinoma zelo resne, vplivajo na vid in sluh ter zahtevajo dolgotrajno zdravljenje.
Boris Žnidarko, direktor in poveljnik Poklicne gasilske enote Celje, je izjavil, da se v prazničnem decembru poveča število manjših požarov zaradi neustrezne rabe pirotehnike. To pomeni večje obremenitve gasilcev, ki se zaradi intervencij zaradi pirotehnike, morda ne morejo učinkovito odzvati na druge nujne intervencije. Poudaril je tudi, da se morajo osebe, ki namerno povzročijo požar, zavedati, da bodo morali sami kriti stroškov za gašenje.
Splošna pravila za varno uporabo pirotehnike so jasna: ognjemetne izdelke kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljeno fizičnim osebam prodajati med 19. in 31. decembrom, uporabljati pa jih smejo od 26. decembra do vključno 1. januarja. Uporaba teh izdelkov je prepovedana v strnjenih naseljih, zgradbah, blizu bolnišnic, domov za ostarele, v prevoznih sredstvih za potniški promet ter na območjih javnih shodov in prireditev.
Prodaja, posedovanje in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok, je prepovedana. Prav tako je prepovedana njihova predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava in preprodaja. Za kršenje teh pravil so predvidene globe od 400 do 1.200 €, temu pa sledi tudi odvzem predmetov.
Če že ne morete zadržati navdušenja nad uporabo pirotehničnih sredstev, se izogibajte nakupu pri preprodajalcih na tržnicah, boljših sejmih ali drugih uličnih prodajalcih. Enako velja za izdelke, ki se prodajajo prek družabnih omrežij. Večina teh izdelkov ni preizkušena, narejeni so iz vprašljivih materialov in lahko predstavljajo resno nevarnost.
Ne dovolite, da trenutek navdušenja ob pokanju petard uniči vaše življenje.
Vir: Milena Trbulin, predstavnica za odnose z javnostmi, samostojna policijska inšpektorica