VIDEO: Slovesnost ob svetovnem dnevu invalidov, 55 let MDI Velenje
Več videovsebin
Slovesnost ob svetovnem dnevu invalidov, 55 let MDI Velenje
Po uvodni glasbeni točki Nuše Mesarec, učenke Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje, so zbrane nagovorili predsednik Medobčinskega društva invalidov Šaleške doline Velenje Drago Kolar, predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije Peter Bršek in podžupanja Mestne občine Velenje Aleksandra Vasiljević.
“V boju za pravice ne boste ostali sami”
“55 let je dolga doba, uspešno so jo pletle generacije pred nami,” je po dogodku dejal Drago Kolar. Kot je nadaljeval, so v društvu ponosni na vso opravljeno delo in na vse člane, ki so pokazali, da znajo prisluhniti in pomagati. Vsem članom društva se je še enkrat zahvalil, izpostavil pa tudi pomoč Mestne občine Velenje, Občine Šoštanj in Občine Šmartno ob Paki, ki po njegovih besedah vzorno skrbijo za invalide v Šaleški dolini. Ob tem je dejal, da si želi, da bi delo in sodelovanje uspešno potekalo tudi naprej.
Ob mednarodnem dnevu invalidov, ki ga obeležujemo danes, je na koncu podal še sporočilo: v boju za vaše pravice nikoli ne boste ostali sami.
Na slovesnosti so podelili priznanja posameznikom in organizacijam, ki so s svojim delom pomembno prispevali k izboljšanju kakovosti življenja invalidov
Priznanja in zahvale MDI Šaleške doline Velenje so prejeli:
Ivan Andrejc, Pavla Borovnik, Ana Marija Centrih, Jožica Drofelnik, Marija Kelenc, Anica Kodrun, Anton Krajnc, Dominik Lipnikar, Francka Plešnik, Bernard Rogelšek, Marij Strahovnik, Elizabeta Štefančić, Ivan Trs, Ivanka Urlep, Suzana Vodošek, Aleksandra Verdev, Ivan Vrečer.
Zahvale MDI Šaleške doline Velenje so prejele:
Mestna občina Velenje, Občina Šoštanj in Občina Šmartno ob Paki.
Priznanja Zveze delovnih invalidov Slovenije so prejeli:
Rozalija Mlakar, Stanislav Mlakar, Franc Kos, Vladimir Postružin, Marija Mazej, Vojko Mandelc, Stanislav Majhen. Častni znak ZDIS je prejel Jožef Hribernik.
Priznanje ob 55-letnici je prejelo tudi Medobčinsko društvo invalidov Šaleške doline.
Mestna občina Velenje – Občina po meri invalidov
Letos mineva 20 let, odkar je Mestna občina Velenje prejela naziv Občina po meri invalidov. Naziv poudarja načrtno odzivanje na posebne potrebe invalidov, njihovo socialno vključevanje, sožitje in večjo kakovost življenja vseh občanov. Z njim se v Mestni občini Velenje tako obvezujejo, da bodo razvijali okolje, ki je po meri invalidov oziroma po meri vseh občanov, kot je poudarila tudi podžupanja MOV Aleksandra Vasiljević. “Ta naziv pomeni tudi neko obvezo. Potrebno je izvajati določene naloge in izpolnjevati določene kriterije, zato se vsakokrat sestajamo z društvi, ki delujejo na tem področju in prisluhnemo njihovim potrebam.” Kot je še dejala, z različnimi aktivnostmi, opremljenostjo javnih zavodovov in urejenimim dostopi skrbijo, da se invalidi lažje vključujejo v lokalno skupnost. “Razvijamo okolje, ki je po meri vseh občanov,” je dodala.
Ob mednarodnem dnevu invalidov so včeraj organizirali tudi delovno srečanje s predstavniki invalidskih organizacij
Na delovnem srečanju so številne organizacije, lokalne in nacionalne, razpravljale o izzivih, s katerimi se srečujejo invalidi in invalidske organizacije. Med pomembnimi temami so financiranje invalidskih društev, širitev dostopne infrastrukture, boljša ureditev javnih sanitarij ter potreba po vključevanju invalidov v pripravo zakonodaje. Poudarjena je bila tudi potreba po enotnem sistemu razpisov na nacionalni ravni in večjem medsebojnem povezovanju lokalnih organizacij. Predstavniki invalidskih društev so opozorili na nujnost stalnega dialoga in sodelovanja ter izpostavili dosežke Mestne občine Velenje, ki jih v zadnjih desetletjih uvrščajo med najbolj odzivne lokalne skupnosti v Sloveniji.
Foto: Mestna občina Velenje