Prebivalce Šaleške doline razburjajo povišane cene na položnicah Komunalnega podjetja Velenje (KP Velenje). Na povišanje cen je opozorila tudi Ljudska iniciativa Velenje, ki si želi podrobnejši vpogled v vzroke dviga in iskanja rešitev, ki bi vplivala na znižanje stroškov. Direktor KP Velenje mag. Gašper Škarja jih je zato povabil na sestanek, ki bo jutri, 29. junija.
Cene ogrevanja in tople vode so se v Šaleški dolini zopet močno dvignile. Posamezniki, ki so še aprila plačali 340 evrov za ogrevanje, so junija na položnicah imeli znesek v višini skoraj 500 evrov. Dvig je občutilo tudi gospodarstvo; podjetje Gorenje je leta 2017 za ogrevanje letno plačevalo dobrih 764 tisoč evrov, zdaj plačujejo več kot dva milijona evrov. Dvig je bil sicer v preteklosti napovedan in tudi razloge so na KP Velenje že pojasnjevali, tako je bilo tudi na pretekli seji Sveta Mestne občine Velenje, kjer je ob pogovoru o preobrazbi daljinskega sistema, svetnice in svetnike zanimalo, zakaj takšne podražitve. Direktor KP Velenje mag. Gašper Škarja je pojasnil, da gre za podražitve s strani Termoelektrarne Šoštanj. »Na ceno v TEŠ nimamo vpliva. Več kot 50 odstotkov v strukturi so emisijski kuponi. V preteklem letu smo jih plačali sedem milijonov evrov, letos bo še kak milijon evrov več,« je dejal. Variabilni del cene se je tako s prvim majem močno povišal. »Fiksni del cene, v katerega sodijo plače, vozila in ostalo, kar nam očitajo, pa se od januarja 2017 ni spreminjal,« je pojasnil Škarja.
Uporabniki dvige, ki so se začeli že leta 2017, prej niso občutili zaradi občinskih subvencij. Zdaj, ko je izguba KP Velenje postajala vedno večja, krpala jo je tudi Mestna občina Velenje, so bili v podjetju primorani stroške prenesti na uporabnike. Ti pa se sprašujejo, kako bodo, ob 50% podražitvi, položnice plačevali v času kurilne sezone. Ljudska iniciativa Velenje (LIV) sedaj išče rešitve in predlaga uvedbo subvencij za toplotno energijo.
Škarja je zato predstavnike LIV povabil na sestanek, da na transparenten način predstavi vse podatke glede cen toplotne energije ter da skupaj poskusijo najti rešitve, ki bodo vplivale na znižanje stroška toplotne energije.
»Ta poziv k sodelovanju predstavlja pomemben korak naprej v prizadevanjih za vzpostavitev dialoga in iskanju skupnih rešitev med vodstvom javnega podjetja in predstavniki LIV. Zavedamo se, da so visoki stroški toplotne energije velik problem za mnoge občane, zato se trudimo poiskati skupne rešitve, ki bodo pravične in trajnostne. Z upanjem gledamo naprej in verjamemo v pozitiven izid sestanka ter v koristi, ki jih bo prinesel za celotno skupnost,« so zapisali v iniciativi.