Na 34. medobčinskem Otroškem parlamentu za Šaleško dolino, ki ga je pripravila MZPM Velenje, so mladi parlamentarci iz 9 osnovnih šol iz Šaleške doline drugo leto zapored razpravljali o duševnem zdravju otrok in mladih. Iskali so tudi konkretne rešitve, da bi se to izboljšalo. Večina mladih parlamentarcev, po 8 iz vsake šole, je na medobčinskem Otroškem parlamentu sodelovala prvič.
Najprej so mladi parlamentarci in parlamentarke eno uro in pol oblikovali predloge in sklepe v štirih delovnih skupinah. Pri tem so jih vodile izkušene mentorice Tina Felicijan, Simona Valoh, Živa Dokl, Dona Pratnekar in Ida Žličar, plenarni del parlamenta pa je vodila novinarka in publicistka, ki veliko dela z mladimi, Tina Felicijan. Že v skupinah so parlamentarci izbrali po dva predstavnika vsake skupine, ki sta na plenarnem delu zasedanja predstavila njihova razmišljanja in sklepe. S tem so izbrali tudi 8 udeležencev regijskega otroškega parlamenta, ki bo 14. marca v Vili Rožle. To so Nala Pritržnik (OŠ Antona Aškerca), Jaša Petrinjak (OŠ Livada), Gaja Kotnik (OŠ Livada), Zoja Ovnik (OŠ MPT), Neja Prijević (OŠ Livada), Teodor Torbica (OŠ Antona Aškerca), Iva Oštir (OŠ MPT)in Dunja Kortnik (OŠ MPT).
Vrstnikom in gostom so najprej spregovorili o tem, kaj sploh je duševno zdravje. Imeli so zelo jasna stališča, saj se zavedajo, da je vplivov na duševno zdravje veliko. Iz njihovih besed je bilo jasno čutiti, da je šola, kjer preživijo veliko časa, velik vir njihovih duševnih stisk. Poudarili pa so tudi pomen družine, socialnih medijev, pogosto lažno srečnih influencerjev in dobrih prijateljev. Če so odnosi dobri so tudi bolj samozavestni.
Želijo pa si več oseb, ki bi jim lahko zaupali svoje težave. Na šolah si želijo več kotičkov za sproščanje in zaupne pogovore. Mlade moti, da na šolah zaradi pomanjkanja denarja ukinjajo programe, ki so dobro delovali. Poudarili so, da so finance zelo pomemben del stisk, tudi če nekdo prihaja iz socialno šibkega okolja in da razlike ne bi smele biti tako vidne. Slišali smo, da imajo mladi pogosto občutek, da jih odrasli poslušajo, a jih ne slišijo. Želijo si več aktivnosti, kjer bi se lahko z vrstniki bolj povezali med seboj in se učili tudi zelo življenjskih stvari, ki jih ni v šolskem programu.
Predlagali so, da bi že v osnovni šoli izvedeli več o financah in upravljanju z njimi, o tehnikah sproščanja in čisto praktičnih spretnostih, ki jih potrebujejo v vsakdanjem življenju. Mladi pravijo, da je pristne komunikacije vse manj, sovražnega govora preveč, narašča pa tudi medvrstniško nasilje. Vse to ne vpliva dobro na njihovo duševno zdravje. Povedali so še, da se je od lani do letos marsikaj že spremenilo na bolje, da imajo več možnosti, da poiščejo pomoč, ko so v stiski. Še vedno pa so čakalne dobe za tiste, ki potrebujejo pomoč strokovnjakov psihiatrične in psihoterapevtske stroke, predolge. Dobro je, da niso le kritizirali. Starejši osnovnošolci bi morali večkrat biti tutorji mlajšim, se z njimi učiti, jim pomagati. Vsi si želijo prijatelje, ki jim stojijo ob strani, ko so v stiski. Dobro je, da so pripravljeni biti dobri prijatelji. Slišali pa smo tudi predlog, da bi na šolah uvedli skrinjice, v katere bi lahko anonimno oddali pisma, kaj se jim dogaja, sploh, kadar gre za medvrstniško nasilje.
Parlament je spremljalo veliko odraslih. Ob koncu razprav je mlade parlamentarce v imenu MO Velenje nagovorila podžupanja Aleksandra Vasiljević, ki jim je najprej povedala, da so bili »fajni«. Poudarila pa je, da je zelo pomembno, da poiščejo pomoč, če in ko jo potrebujejo, saj bodo s tem dobili novo moč za spoprijemanje z izzivi življenja. Šoštanjski župan Boris Goličnik je mlade prav tako pohvalil in jim dal spodbudo tudi z besedami, da smo vsi enaki. »Živite tako, da ne boste nikoli drugemu naredili tistega, kar ne želite, da drugi naredijo vam, pa bo stisk manj. Dotaknila se me je vaša želja, da bi radi živeli v bolj optimističnem okolju in družbeni klimi. To si želimo prav vsi,« je dodal Goličnik. Sklepne misli pa je oblikovala Tina Felicijan, ki je lepo povzela razmišljanja mladih parlamentarcev in parlamentark in jim hkrati povedala, da se bodo celo življenje soočali s stiskami in iskanjem rešitev. Zato je zelo pomembno, da se imajo radi in da čim več delajo na krepitvi samozavesti in novih znanj.
Vir: Medobčinska zveza prijateljev mladine Velenje