Velenjska občina je v zadnjem desetletju pričela namenjati več pozornosti v razvoj turizma in trženju destinacije, v tem času so namreč ustanovili tudi Zavod za turizem Šaleške doline. Na tokratni prelomnici, v času prestrukture Velenja, pa so to vsesplošno vizijo odločili usmeriti v tako imenovan družinski turizem.
Na pretekli seji sveta Mestne občine Velenje so z Osnutkom Strategije razvoja in trženja turizma v Velenju in Šoštanju za obdobje 2022–2027 predstavili novo vizijo prihodnosti Šaleške doline in jo potem tudi soglasno sprejeli. Predlog strategije bo potemtakem predstavljen na seji, februarja 2022.
Predstavnica izvajalca strategije doc. dr. Ljubica Knežević Cvelbar iz Centra poslovne odličnosti Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani je navedla dejstvo, da med primerljivimi oz. konkurenčnimi destinacijami v Sloveniji ni zaslediti nobene z jasno 'družinsko' usmeritvijo, zato je kot vizija predlagana usmeritev destinacije v razvoj in ponudbo družinskega turizma. V skladu z njo bo Šaleška dolina družinam prijazna dolina, Velenje pa družinam najbolj prijazna destinacija v Sloveniji.
Za tukajšnje prebivalce in obiskovalce želijo skupaj z različnimi deležniki soustvariti pametno, zeleno in prijazno mesto, z napredno turistično ponudbo. Kot nosilni turistični produkti so predlagani trije, in sicer aktivni družinski oddih, festivalski turizem in zdraviliški turizem, kot podporna produkta pa kulturni turizem in gastronomija. Za izboljšanje konkurenčnosti je podanih več pobud na področjih digitalizacije, managementa, promocije in načrtovanja.
Direktorica Zavoda za turizem Šaleške doline Alenka Kikec je udeležene uvodoma seznanila s pomembnostjo strateškega izziva in hkrati navedla dejstva s katerimi dokazujejo, da se priprave strategije lotevajo premišljeno.
Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol pa je poudaril, da pričakujejo, da bo svoj interes na področju turizma prepoznal in izkazal tudi zasebni sektor. "Lokalna skupnost bo pripravila infrastrukturo za razvoj, nadaljnji interes pa mora prepoznati zasebni sektor. Pomemben izziv pa vidimo tudi v izkoriščanju degradiranih površin v turistične namene. Zato si že zdaj prizadevamo, da bodo ključna zemljišča, ki so zdaj v lasti ali uporabi Premogovnika Velenje, v prihodnje namenjena za razvojne projekte, tako na področju gospodarstva kot tudi turizma. Rešitev tega vprašanja v procesu prestrukturiranja se nam zdi ključno," so zapisali na Mestni občini Velenje.