Ob izgradnji novega mesta so v Velenju zaradi želje po ohranjanju kulturne dediščine ustanovili muzej. Ustanovna listina Muzeja slovenskih premogovnikov je bila podpisana 3. novembra 1957 z namenom ohranjati in predstavljati zgodovino vseh naših premogovnikov. Sedež je dobil na Velenjskem gradu, ki je bil zaradi posledic vojne v precej slabem stanju. Zato se je bilo treba najprej lotiti obnove stavbe, ki je potekala do devetdesetih let 20. stoletja.
Danes je v Muzeju Velenje na ogled enajst stalnih muzejskih in galerijskih zbirk. Poleg zbirk v prostorih na Velenjskem gradu predstavlja muzej tudi Muzej usnjarstva na Slovenskem, Grilovo domačijo v Lipju pri Velenju, Kavčnikovo domačijo v Zavodnju nad Šoštanjem, ki je zaradi svoje dimnične zasnove izjemen kulturni spomenik ljudske arhitekture, ter spominski sobi v Topolšici in na Graški Gori.
Na dan obletnice, 3. novembra, bodo ob 18. uri na Velenjskem gradu pripravili Klepet pod arkadami. Z obiskovalci bo svoje spomine in izkušnje delilo šest vodij Muzeja Velenje. Osrednjo slovesnost ob 60-letnici Muzeja Velenje pa bodo pripravili v četrtek, 9. novembra, v Veliki dvorani Glasbene šole Fran Korun Koželjski. Skupaj s pihalnim orkestrom Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje, ki prav tako to jesen praznuje 60 let delovanja, bodo pripravili koncert z naslovom TEH 6 desetletij.