Na razstavi si boste lahko ogledali ženitovanjske šege in navade, ki so se skozi čas oblikovale in ohranjale. Razstava temelji na bogatem etnografskem gradivu iz Šaleške doline. Osnovna ideja razstave izhaja iz pripravljalnih aktivnosti festivala vezenja, saj so bile nekoč vezenine in ročno izdelana oblačila nepogrešljiv del nevestine bale. Pri razstavi s svojo zbirko tkanin in vezenin sodeluje tudi Zanavyku muziejus iz Litve.
Avtorica razstave, višja kustosinja etnologinja Špela Regulj, vabi obiskovalce, da vstopijo v simbolično nevestino »balo« – veliko skrinjo materialne in duhovne dediščine, ki sega od preloma iz 19. v 20. stoletje pa vse do današnjega časa.
Razstava razkriva šege, navade, predmete in zgodbe, ki kljub modernizaciji še vedno močno vplivajo na naša življenja. Zanimiva bo tudi obravnava prehoda iz samskega v zakonski stan, ki je bil po ljudskem verovanju poln skrivnosti in potencialnih nevarnosti. Na primer, mnogi še vedno postavljajo šrange, hupajo v poročnem sprevodu ali nosijo nevesto čez prag. A se sploh zavedamo, zakaj?
Razstava bo zaključila celoten tematski niz dogodkov Muzeja Velenje, ki so ženitovanjskim šegam posvetili tudi serijo dogodkov na Grilovi domačiji v Lipju pri Velenju. Na dogodkih Pomlad, poletje in jesen na Grilovi domačiji so obiskovalci lahko spremljali uprizoritve tradicionalne ohceti v treh dejanjih, od od snubitve, dekliščine, nevestinega poslavljanja od doma, pa vse do šrange in same svatbe.
Muzej za leto 2025 že načrtuje spremljevalni program, kjer bodo v sodelovanju z lokalnimi društvi različnih etničnih skupnosti predstavili ženitovanjske običaje. Dogodki bodo del projekta Velenjčan sem!, v sklopu razstave pa pripravljajo tudi pedagoške programe za osnovne in srednje šole.
Vir: Mestna občina Velenje; Muzej Velenje