Search

Kam v Sloveniji po strašljivo dogodivščino? STA predlaga Hudo luknjo

Tudi v Sloveniji ne manjka krajev, kjer lahko ljubitelji zgodovine, strašljivih zgodb in legend poiščejo srhljivo izkušnjo, najbolj zanimivi deli slovenske pokrajine pa so največkrat zaviti v tančico skrivnosti. Tako za mlajše kot starejše torej ne manjka priložnosti za izlete, ki vključujejo duhove in grozljive zgodbe iz temačnega srednjega veka.
FOTO: Matej Vranič

Slovenija sicer po številu krajev, kjer naj bi strašilo, ni tako polna kot Škotska ali Irska, vseeno pa lahko obiskovalci skorajda v vsakem slovenskem kraju naletijo vsaj na kakšno zanimivo ljudsko pripovedko, strašljivo zgodbo ali legendo, ki jim bo zagotovo popestrila izlet.

Na STA med zanimivimi zgodbami in legendami omenjajo tudi eno iz obrobja Šaleške doline:

“Med najbolj zanimive zagotovo spadajo zgodbe o duhovih, kot je legenda o beli ženi, po ljudskem izročilu bitju, ki prebiva v gozdu in ki naj bi “štopala” v najožjem delu soteske reke Pake na severozahodnem robu Šaleške doline, kjer se skriva jama Huda luknja. Včasih naj bi se mimoidočim kar pojavila na zadnjih sedežih avtomobila, nato pa izginila,” so zapisali.

Jama je pravi podzemni biser, obiskovalci pa lahko ob obisku jamskih rovov mogoče uzrejo tudi duh bele žene, so še zapisali na STA.

Hudičev turn

V neposredni bližini razvalin Dvorca Soteska v občini Dolenjske Toplice se nahaja vrtni paviljon Hudičev turn, ki je bil zgrajen v 17. stoletju in o katerem krožijo različne zgodbe. Ena od legend pravi, da je tamkajšnji soteški graščak dal ukazati, da mu pripada prva noč z vsako novo nevesto, kmetje so ga zato prekleli in paviljon poimenovali Hudičev turn.

Notranjost paviljona je bogato poslikana, okolica je primerna tudi za kolesarski izlet, o tem, ali tam res straši, pa se lahko obiskovalci prepričajo sami.

Zlodejev gozd

Ob pokopališču na robu občine Benedikt v Slovenskih goricah stoji Zlodejev gozd, v katerega je bolje zaiti podnevi. Ponoči naj bi se v gozdu namreč prikazovala bitja z rogovi, repi in žarečimi očmi, slišati pa je mogoče tudi nenavadne glasove. V gozdu včasih zagori in zgodba pravi, da naj bi okoli teh ognjev plesali peklenščki, zato je gozd dobil ime Zloudjova Püša – Zlodejev gozd.

Srhljiva grajska doživetja

Številna strašljiva doživetja pa so povezana z gradovi. V gradu Pišeče na Kozjanskem naj bi strašilo v velikem romanskem stolpu, kamor naj bi lastniki pred stoletji zazidali mlado deklico in jo hranili skozi lino. Duh deklice, ki naj bi v jetništvu dočakala sedemdeset let in se ves čas v ječi igrala s punčkami, naj bi še danes taval po stolpu. Grad si lahko obiskovalci ogledajo le od zunaj, do njega pa se lahko sprehodijo po urejenih sprehajalnih poteh.

Tudi Grad Negova v bližini Gornje Radgone zaznamuje zanimiva zgodba. Tamkajšnji gospodje so imeli v cerkvi rezervirano klop, na katero ni smel sesti nihče drug. Nekoč naj bi grofica na sebi našla uš in neko žensko obtožila, da je v cerkvi sedela na njeni klopi. Žensko naj bi kasneje zaprli v grajski zapor in jo tam mučili, dokler ni umrla.

Ob polni luni naj bi še danes iz grajske kleti prihajali vzdihi, tožbe in kriki, legenda pravi, da bo duh izginil, ko bo v celico stopil človek brez greha. Poleg oprezanja za duhovi je tam možen tudi ogled notranjosti gradu in zeliščnega parka.

Na Starem gradu Celje je v kleti Friderikovega stolpa na ogled Teater groze, stalna razstava mučilnih naprav, ki so jih uporabljali med 16. in 18. stoletjem.

Celjski grad pa je znan tudi po tragični ljubezenski zgodbi Friderika II. Celjskega in Veronike Deseniške, ki je bila zaradi nemilosti Friderikovega očeta grofa Hermana II. Celjskega obtožena čarovništva in umorjena. Friderika pa je Herman kaznoval tako, da ga je zaprl v glavni stolp, ki se po njem tudi imenuje.

Tudi ogled Predjamskega gradu, ki so ga v 123 metrov visoko navpično steno vklesali pred skoraj 800 leti, velja za odličen izlet. Med njegovimi najbolj znanimi prebivalci je bil uporniški vitez Erazem Predjamski, ki je za gradom poznal preplet skrivnih rovov, ki je vodil na površje in skozi katerega naj bi Erazem hodil na svoje roparske pohode.

Na gradu naj bi strašil tudi Erazmov duh. V Slovenijo pa je pred leti prišla ameriška ekipa Ghost Hunters International, ki je posnela dokumentarec o iskanju prikazni v nekdanji utrdbi. Obiskovalci se lahko na gradu sprehodijo skozi orožarno, kapelo, kuhinjo in mučilnico. Na grajskem podstrešju pa lahko vidijo bogato zbirko srednjeveškega orožja in oklepov ter se oblečejo v pravega viteza.

Tudi grad Turjak v občini Velike Lašče je znan po svoji burni zgodovini. V grajski orožarni so prikazane glave Herbarda Turjaškega in Friderika Višnjegorskega, ki sta bila ubita v boju z otomanskimi silami v 16. stoletju. Njuni glavi so oskubili las in ju ustrojili, nato pa poslali za spomin sultanu v Carigrad, od koder so ju sorodniki kasneje odkupili.

Turjaška kapela na pokopališču pa naj bi vsebovala stekleno posodo z ohranjenim srcem mladega turjaškega grofa, ki naj bi storil samomor po tistem, ko ga je družina pregnala v Neapelj, ker se ni hotel odreči svoji izbranki, ki ni bila plemiške krvi.

Grad Strmol leži v bližini Cerkelj na Gorenjskem, v 13. stoletju so se tam naselili vitezi Strmolski, zadnja zasebna lastnika pa sta bila zakonca Rado in Ksenija Hribar, ki sta graščini dala današnjo podobo. Zakonca naj bi odvedli v gozd in nasilno umorili, zato se danes govori, da je grad zaklet, njuna duhova pa menda še vedno strašita v gradu.

V Brestanici stojita dva gradova, manjši spodnji, ki ga imenujejo Turn, in večji grad Rajhenburg, ki je eden najpomembnejših grajenih spomenikov srednjeveške kulture na Slovenskem. Legenda pravi, da sta vsak v svojem gradu živela dva brata, ki sta se tako sovražila, da sta nekega dne pokončala drug drugega.

Nekaj časa naj bi na večjem gradu hranili tudi njuni lobanji. Duhova bratov pa menda še danes strašita po grajskih hodnikih. Na gradu Rajhenburg se bo 17. avgusta odvijal Srednjeveški dan, v sklopu katerega se bodo obiskovalci lahko udeležili različnih delavnic in predstavitev srednjeveškega življenja.

Vir: Zala Kramperšek/STA

Dodaj odgovor

Več novic

Šport

(FOTO in VIDEO) Velenje gostilo etapni start dirke Po Sloveniji: Kolesarska karavana ob bučni podpori krenila proti Rogaški Slatini

Kolesarska vročica je danes zajela Velenje, ki je prvič v zgodovini gostilo etapni start dirke Po Sloveniji....
Družba

Duševno zdravje otrok in mladostnikov nujnost sodobnega časa

Duševno zdravje v šolah ni več obrobna tema, postaja eden ključnih izzivov sodobnega časa. V zadnjih letih smo priča porastu stisk, anksioznost, depresija in občutki nemoči postajajo vsakodnevna realnost mnogih...
Družba

Arso: Bliža se izrazit vročinski val

Če bodo temperature po Sloveniji ob koncu tega tedna sicer poletne, a hkrati dokaj prijetne, pa se bo v začetku prihodnjega tedna vročina iznad jugozahodne Evrope razširila proti Alpam, srednji...
Kultura

Z večerom brezčasnih melodij odprli že 41. Poletne kulturne prireditve

Z večerom Slovenske popevke so se včeraj začele 41. Poletne kulturne prireditve, eden najstarejših poletnih festivalov v Sloveniji, ki s kulturno-umetniškimi in zabavnimi dogodki poskrbi za sproščeno kulturno in zabavno...

OBVESTILA

Obvestila

Velika požarna ogroženost: Preventivni pregledi območja MO Velenje z dronom

Obvestila

Knjižnica Velenje in enoti Šoštanj ter Šmartno ob Paki prehajajo na poletni delovni čas

Poletje je čas sprostitve, novih doživetij in prijetnih trenutkov z dobro knjigo v roki. Zato vas Knjižnica Velenje obvešča o pomembnih novostih glede prehoda na poletni delovni čas in vhoda...
Obvestila

Obvestilo za uporabnike garažne hiše Gorica: V sredo bodo znova aktivirana vrata za vstop in izstop

KP Velenje obvešča vse uporabnike garažne hiše Gorica, da te dni ponovno testirajo vrata za vstop in izstop iz garažne hiše Gorica. V sredo, 2. julija, ob 7. uri zjutraj...
Obvestila

Obvestilo o moteni dobavi pitne vode – Bevkova in Trubarjeva ulica

Komunalno podjetje obvešča uporabnike na območju Bevkove ulice in dela Trubarjeve ulice v Mestni občini Velenje, da bo v petek, dne 27. junija, med 8. in 15. uro zaradi nujnih...

Zadnje osmrtnice

Rado Krulej

Miroslava Korošec

Alojz Bačovnik