V prvem primeru je neznani storilec z lažnega elektronskega naslova, zelo podobnega naslovu banke, kjer ima podjetje odprt račun, poslal elektronsko sporočilo z lažno vsebino in zlonamerno spletno povezavo, ki so ji v podjetju sledili. Neznani storilec je na ta način z računa podjetja ukradel nekaj manj kot 200.000 evrov.
V drugem primeru je bilo podjetje oškodovano za okoli 18.000 evrov. “Neznani storilec jih je kontaktiral kot predstavnik podjetja s katerim dejansko sodelujejo, in jim poslal drugo oziroma “novo” številko računa ter jih na ta način spravil v zmoto, da so nakazali sredstva,” poroča PU Celje.
“Glede na to, da so tovrstne goljufije zelo pogoste želimo opozoriti predstavnike podjetij, naj bodo pozorni na lažna predstavljanja – na sleparska e-poštna sporočila – ki prejemnike poskušajo pretentati, da razkrijejo svoje osebne, finančne ali varnostne podatke. Prav tako naj bodo previdni glede zahtev za plačila. Uvedejo naj notranje protokole glede plačil. Pregledajo in omejijo naj informacije objavljene na spletnem mestu podjetja in naj nadgradijo ter posodobijo tehnično varnost,” opozarjajo.