Če bomo želeli v prihodnje še imeti trajnostno kmetijstvo, kot ga imamo danes, bomo morali pomembno nasloviti generacijsko prenovo in zagotoviti stabilno kmetijstvo, je ob robu sejma Agra dejala Letina iz Zveze slovenske podeželske mladine (ZSPM). Pri tem je izpostavila stabilno podporno okolje, ki ga bodo mladi kmetje prepoznali. “To je okolje, ki bo omogočalo ne le dohodkovno varnost, ampak tudi socialno. V Sloveniji je namreč še vedno velika večina kmetij, ki si ne izplačujejo plače, kar pomeni, da nekdo dela in živi na kmetiji, ampak nima dohodka, ki ga ima oseba v nekem drugem sektorju”, je dejala.
Trajnost je po njenih besedah namreč sestavljena iz treh različnih vidikov. Vse pogosteje se pogovarjamo o okoljski trajnosti, okoljskem vidiku, ki je pomemben, pozabljamo pa, da tega ni brez ekonomskega in socialnega. “To bomo morali celovito zaobjeti in omogočiti kmetu, da kmetuje brez vseh nesmiselnih oziroma nerazumnih zahtev in omejitev, ki mu jih postavljamo iz dneva v dan,” je dodala. Med večjimi izzivi, s katerimi se soočajo mladi kmetje, je omenila dostop do finančnih sredstev, “saj se začne in konča z denarjem”.
Evropska investicijska banka je opozorila Slovenijo, dodaja Letina, da so vsi slovenski kmetje, še posebej pa mladi, v zelo zapostavljenem položaju: “Prav zato, ker so za nas krediti bistveno dražji, postopek pridobivanja je dolgotrajnejši, nastajajo razni ostali stroški in pa potrebna so veliko večja zavarovanja kot v ostalih državah Evropske unije.”
Težava je tudi pri dostopnosti kmetijskih zemljišč: “Vemo, da se kmetijska zemljišča skorajda nedostopna. Dogaja se nam širjenje raznih urbanih središč in industrijskih con, večina na račun kmetijskih zemljišč. Seveda se zavedamo, da je infrastruktura potrebna, ampak pravilno umeščanje in gospodarno ravnanje s kmetijskimi zemljišči je ključnega pomena,” je dejala.
Letina živi in dela na sadjarski kmetiji na Goričkem, ki v celoti leži v krajinskem parku Goričko, v območju Nature 2000. To zaščiteno in ekološko pomembno območje ima po njenih besedah več omejitev in ovir. “Z zaskrbljenostjo gledamo v prihodnost, ob vseh teh uredbah, ki prihajajo in napovedujejo še nove omejitve. Bi pa želela poudariti, da naša kmetija zelo velik poudarek daje biotski raznovrstnosti. Zelo smo ponosni, da imamo v sadovnjakih tudi smrdokavro, pa razne druge ptice, rogače in žuželke. Če kmet torej dela z naravo, je lahko to velik plus. Zelo nepravično je, da vedno pokažejo na kmeta, ko se kje kaj zalomi,” je dodala.
Vir: STA