Nove naprave, ki bodo nameščene do konca leta, bodo javnim ustanovam oziroma Mestni občini Velenje prinesle več kot 157.000 evrov letnih prihrankov, v celotni življenjski dobi naprav pa skupno približno 4 milijone evrov.
Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol in izvršni direktor prodaje ECE, energetske družbe, d. o. o., Miha Košenina sta danes podpisala pogodbi za postavitev novih sončnih elektrarn na 13 javnih objektih v Velenju ter za izvajanje storitev samooskrbe in petletno vzdrževanje naprav.
V okviru investicije bo v Velenju vzpostavljenih približno 1,97 MW novih sončnih elektrarn na 13 javnih objektih: OŠ Gorica, OŠ Mihe Pintarja Toleda, OŠ Šalek, OŠ Antona Aškerca, Vrtec Velenje – enota Tinkara, Zdravstveni dom Velenje, Center za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje, Glasbena šola Fran Korun Koželjski, Avtobusna postaja Velenje, naprave za pripravo pitne vode Grmov vrh, Mazej in Čujež ter Centralna čistilna naprava Šaleške doline.
Projekt predstavlja pomemben korak k uresničevanju trajnostnih ciljev mesta, povečanju energetske neodvisnosti in zmanjšanju vplivov na okolje, hkrati pa bo prispeval k dolgoročnim prihrankom pri porabi električne energije javnih ustanov.
“Ponosen sem, da bo naša občina koordinirala oz. vodila največji konzorcij, ki je prejel največ sredstev, in sicer 4,47 mio evrov in bo postavil največ elektrarn z največjo skupno močjo 6,13 MW. To je eden največjih občinskih projektov na področju obnovljivih virov energije; pomemben korak k zelenemu prehodu in utrjevanju položaja Velenja kot vodilne slovenske občine na področju trajnostnega in pametnega razvoja,” je ob podpisu pogodbe povedal župan Peter Dermol.


“Postavitev in upravljanje samooskrbnih skupnosti je nadgradnja naših dosedanjih samooskrbnih projektov. Poleg namestitve elektrarn, vključuje namreč tudi dobavo mankov in odkup viškov ter dolgoročno skrb za elektrarne članov samooskrbne skupnosti. Kot del skupine HSE namenjamo velik poudarek zahtevnim energetskim projektom, razvijamo nove obračunske modele in iščemo načine, kako pospešiti zeleni prehod,” pa je dejal izvršni direktor prodaje ECE, Miha Košenina.
Gre za enega največjih občinskih projektov na področju obnovljivih virov energije v zadnjih letih, ki bo pomembno prispeval k zmanjšanju ogljičnega odtisa občine in k večji energetski samooskrbi javnih objektov. Vzpostavljena bo tudi prva energetska skupnost javnih objektov v Velenju, ki bo povezovala 40 odjemnih mest. Ta sistem bo omogočal učinkovito upravljanje proizvodnje in porabe električne energije, izravnavo viškov in mankov ter prinesel dodatne finančne in okoljske koristi za lokalno skupnost.
Po ocenah Energetske agencije za Savinjsko, Šaleško in Koroško KSSENE bodo nove elektrarne letno proizvedle približno 2,1 MWh okolju prijazne električne energije, kar bo javnim ustanovam omogočilo prihranke v višini okoli 157.000 evrov na leto. V celotni življenjski dobi naprav, ocenjeni na 25 let, se skupni prihranki gibljejo okoli 4 milijonov evrov.
Z vzpostavitvijo novih elektrarn bo Mestna občina Velenje pomembno povečala delež obnovljivih virov energije v svojih javnih objektih, znižala stroške obratovanja in okrepila energetsko samooskrbo. Po zaključku projekta bo delež električne energije, proizvedene s pomočjo lastnih obnovljivih virov, v skupni porabi električne energije javnih stavb Mestne občine Velenje narasel na okoli 15 odstotkov.
Skupna vrednost investicije znaša 1.971.950 evrov, od tega je 1.441.195 evrov zagotovljenih s strani Ministrstva za okolje, podnebje in energijo iz Mehanizma za okrevanje in odpornost, delež Mestne občine Velenje pa znaša 530.755 evrov.
“Projekt je del širše strategije zelenega prehoda Mestne občine Velenje, ki sistematično vlaga v energetsko prenovo objektov, trajnostno mobilnost in rabo obnovljivih virov. Z investicijo v sončne elektrarne se Velenje uvršča med vodilna slovenska mesta na področju trajnostnega razvoja in energetske učinkovitosti. Izvajalec bo z deli začel še ta mesec, zaključek investicije pa je predviden do konca leta 2025,” poudarjajo na Mestni občini Velenje.