Cena toplotne energije, ki jo TEŠ proizvaja za Šaleško dolino, je regulirana s strani Agencije za energijo na podlagi Akta o metodologiji za oblikovanje cene toplote za daljinsko ogrevanje. Prodajna cena toplotne energije se določi na podlagi zadnjega izvedenega nakupa emisijskih kuponov in je sestavljena iz variabilnega in fiksnega dela. Cena toplotne energije se je v letu 2023 gibala od 45,9 EUR/MWh v januarju, 50,3 EUR/MWh (februar-april) do 51,3 EUR/MWh, kolikor je znašala od maja do decembra 2023.
TEŠ mora za vsako najavo spremembe cene tudi dobiti potrditev Agencije za energijo. Tako je tudi prvega januarja 2024 na Agencijo za energijo oddal vlogo za spremembo cene toplotne energije, in sicer naj bi se ta celo znižala in znašala 48,38 EUR/MWh, kar je rezultat pogajanj in doseženih cen premoga, vladne regulative na področju določitve cen plina in upoštevanja cen delnega nakupa emisijskih kuponov za leto 2024 po ugodnejši ceni kot za leto 2023. To bo v prihodnje tudi razvidno iz cene variabilnega dela toplotne energije. Poudarjajo, da TEŠ fiksnega dela prodajne cene toplotne energije ni spreminjal.
Proizvodnja toplotne energije v TEŠ je varna in zanesljiva: kadar ne obratuje nobeden od premogovnih blokov, jo termoelektrarna zagotovi z zagonom plinskih turbin. V letu 2023 je TEŠ proizvedel in prodal 305,4 GWh toplotne energije, proizvedene iz 85 % premoga, 14 % plina in 1 % biomase. V strukturi prodajne cene toplotne energije predstavljajo stroški energentov približno 44 %, stroški emisijskih kuponov približno 39 % in fiksni stroški 17 %. Na pristojna ministrstva so skupaj z lastnikom, lokalnimi skupnostmi ter velenjskim komunalnim podjetjem že v letu 2022 naslovili pobudo za izredno dodelitev brezplačnih emisijskih kuponov za proizvodnjo toplotne energije, a zaenkrat žal neuspešno.
Poudarjajo, da toplotna energija, ki jo zagotavlja TEŠ, ni odpadni produkt. Para, ki jo uporabimo za proizvodnjo toplote za Komunalno podjetje Velenje, se tako ne more uporabiti za proizvodnjo električne energije. TEŠ za proizvedeno toplotno energijo zaračuna strošek goriva v deležu odvzete pare, ki je odvzeta za ogrevanje vročevodov za daljinsko ogrevanje. Glede na porabljeno količino premoga za to paro se morajo skladno z direktivo obračunati tudi emisijski kuponi za proizvedeno količino CO2. Za vso uporabljeno lesno biomaso nakup emisijskih kuponov ni potreben, kar je upoštevano pri deležu za odvzeto paro, torej tudi pri ceni toplotne energije. S ciljem zagotavljanja primerne cene toplotne energije bodo v TEŠ še naprej tvorno sodelovali s Komunalnim podjetjem Velenje ter Mestno občino Velenje in Občino Šoštanj.
Vir: Termoelektrarna Šoštanj