Zapis objavljamo v celoti.
Spoštovani,
cena toplote energije za daljinsko ogrevanje, ki jo regulirani proizvajalec toplote Termoelektrarna Šoštanj (v nadaljevanju: TEŠ) zaračunava Komunalnemu podjetju Velenje (v nadaljevanju: KPV), je oblikovana skladno s posameznimi elementi cen upravičenih stroškov (5. člen Akta o metodologiji za oblikovanje cene toplote za daljinsko ogrevanje). Tako je cena za toplotno energijo sestavljena iz variabilnega in fiksnega dela.
Kot smo že večkrat pojasnili, je cena toplotne energije, ki jo TEŠ proizvaja za Šaleško dolino, regulirana s strani Agencije za energijo, kamor mora TEŠ tudi priglasiti vsako spremembo. V strukturi prodajne cene toplotne energije predstavljajo fiksni stroški zgolj 17 % teh TEŠ ni spreminjal, stroški energentov približno 44 % ter stroški emisijskih kuponov približno 39 %.
Cena toplotne energije, ki jo TEŠ zaračunava KPV, je enaka upravičenim stroškom proizvodnje toplotne energije, ali povedano drugače, TEŠ z zagotavljanem zanesljivega daljinskega ogrevanja pokrije le stroške proizvodnje.
Variabilni del cene toplotne energije je bil s strani TEŠ nazadnje spremenjen 1. 2. 2024, ko je TEŠ zaradi dodatnega nakupa emisijskih kuponov po ugodnejši ceni, podal vlogo na Agencijo za energijo za dodatno znižanje cene toplotne energije. Ta cena sedaj znaša 48,13 EUR/MWh in je še vedno najnižja v Sloveniji.
Proizvodnja toplotne energije v TEŠ je varna in zanesljiva. Kadar ne obratuje nobeden od premogovnih blokov, jo termoelektrarna zagotovi z zagonom plinskih turbin. V letu 2023 je TEŠ proizvedel in prodal 305,4 GWh toplotne energije, proizvedene iz 85 % premoga, 14 % plina in 1 % biomase.
Toplotna energija, ki jo zagotavlja TEŠ, ni odpadni produkt. Para, ki jo uporabimo za proizvodnjo toplote za KPV, se tako ne more uporabiti za proizvodnjo električne energije. TEŠ za proizvedeno toplotno energijo zaračuna strošek goriva v deležu odvzete pare, ki je odvzeta za ogrevanje vročevodov za daljinsko ogrevanje. Glede na porabljeno količino premoga zato paro se morajo skladno z direktivo obračunati tudi emisijski kuponi za proizvedeno količino CO2. Za vso uporabljeno lesno biomaso nakup emisijskih kuponov ni potreben, kar je upoštevano pri deležu za odvzeto paro, torej tudi pri ceni toplotne energije.
Kot prenosnik toplotne energije v komunalnem toplovodnem omrežju služi vroča voda, ki kroži med toplotno postajo v TEŠ in KPV ter gre nato nazaj v TEŠ. TEŠ je KPV dolžan zagotavljati ustrezno količino vroče vode z ustrezno temperaturo. Ko vroča voda odda svojo toplotno energijo, se vrne v TEŠ na toplotno postajo, kjer se ponovno segreje. Segreva se s pomočjo pare, ki je odvzeta na turbinskih odjemih. Odvzeta para še ima potencial (tlak, temperaturo, entalpijo) za proizvodnjo električne energije, vendar se uporabi za proizvodnjo toplotne energije, na ta način se ob enakem vložku goriva, proizvede manj električne energije.
Na ta način pridobljena toplota vsekakor ni odpadna toplota. V TEŠ imamo na voljo velike količine >>nizkotemperaturne toplote<<, ki bi jo laično lahko poimenovali odpadna toplota, a toplota na temperaturnem nivoju od 18 °C do 28 °C za trenutno konfiguracijo daljinskega ogrevanja ni uporabna. V teku je zdelava idejnih zasnov, skupaj s KPV, ki bo v prihodnje omogočala izkoriščanje tudi nizkotemperaturne toplotne energije.
Čeprav smo vaše zahteve, ki ste nam jih predali dne 26. februarja, vzeli resno, jih ne moremo sprejeti. Iz zgoraj zapisanega namreč izhaja, da ima TEŠ na ceno toplotne energije zelo malo vpliva in za vaše zahteve ni pravi naslov. Vsekakor si želimo tvornega sodelovanja z vsemi deležniki, ki bi imel pozitivne posledice na celotno lokalno skupnost, in v duhu iskanja rešitev za obstoječe izzive.
S spoštovanjem, Generalni direktor mag. Branko Debeljak
Vir: Termoelektrarna Šoštanj