Število delovno aktivnih se je v primerjavi z majem zmanjšalo med zaposlenimi, medtem ko se je število samozaposlenih povečalo. Zaposlenih je bilo v mesečni primerjavi za 0,1 odstotka oziroma 600 manj, skupno nekaj več kot 843.600, samozaposlenih pa je bilo za skoraj 200 oseb oziroma za 0,2 odstotka več, in sicer okoli 102.600, so danes sporočili iz državnega statističnega urada.
Z vidika spola se je število delovno aktivnih moških junija znižalo, in sicer za nekaj več kot 400 ali za 0,1 odstotka. Na drugi strani pa se je pri ženskah malenkost zvišalo.
V primerjavi z lanskim junijem je bilo delovno aktivnih za 1,2 odstotka več ljudi. Rast je bila zaznana pri zaposlenih (za en odstotek) in tudi samozaposlenih (za 2,4 odstotka) ter tako pri moških kot pri ženskah (za 1,7 oziroma 0,5 odstotka).
V primerjavi z majem se je število delovno aktivnih zvišalo v osmih, znižalo pa v 12 področjih dejavnosti. Največja rast je bila po podatkih statistikov v gostinstvu, za nekaj manj kot 300 oseb ali za 0,7 odstotka. Sledilo je področje zdravstvo in socialno varstvo z rastjo za nekaj več kot 200 oseb ali za 0,3 odstotka.
Na drugi strani je bil največji upad števila delovno aktivnih zabeležen v predelovalnih dejavnostih, in sicer za nekaj več kot 400 oseb ali za 0,2 odstotka. Pri tem je zlasti izstopala proizvodnja motornih vozil, prikolic in polprikolic, kjer je bil upad za nekaj manj kot 100 oseb ali za 0,6 odstotka. Sledilo je gradbeništvo z upadom za približno 300 oseb ali za 0,4 odstotka.
Po drugi strani se je na letni ravni število delovno aktivnih najbolj povečalo ravno v gradbeništvu, in sicer za 5,8 odstotka.
Kot so še izpostavili na statističnem uradu, se je število delovno aktivnih v turizmu se je na mesečni ravni povečalo, in sicer po metodologiji Svetovne turistične organizacije ZN (UNWTO) za 0,6 odstotka, po metodologiji Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) pa za 0,5 odstotka. Tudi na letni ravni je bila ugotovljena rast, in sicer za 1,2 odstotka (UNWTO) oz. 1,7 odstotka (OECD).
Med občinami je imel najvišjo mesečno rast Bovec (po UNWTO za 18,3 odstotka, po OECD za 18,2 odstotka), sledila je občina Piran (za 3,1 oz. 2,7 odstotka). Na letni ravni se je število delovno aktivnih v turizmu najbolj dvignilo v Ljubljani – po metodologiji UNWTO za 2,3 odstotka, po OECD pa za 2,6 odstotka.
Vir: STA