V Vili Bianci so danes podpisali izvajalske pogodbe za prvo fazo obnove daljinskega ogrevanja. Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol je izvajalsko pogodbo za obnovo izolacij in podporja na distribucijskem sistemu za 1. del podpisal s podjetjem Nivig, ki nastopa kot vodilni ponudnik v skupini ponudnikov s podjetjema Andrejc in Metallum Zorman; izvajalsko pogodbo za posodobitev toplotnih postaj s pripadajočim omrežjem za 1. del pa je podpisal s podjetjem Esotech kot vodilnim ponudnikom v skupini ponudnikov s podjetjema Krevzel Instalacije, storitve in TEHNI, družbo za izvajanje tehnoloških objektov.


Preobrazba sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline je eden ključnih nosilcev prestrukturiranja savinjsko-šaleške regije in je kot del mehanizma za pravičen prehod vključena v program evropske kohezijske politike 2021-2027.
Preobrazba bo potekala v treh fazah do leta 2033 in bo postopoma omogočila opustitev rabe premoga ter prehod na obnovljive vire energije.
Prva faza zajema prenovo sistema daljinskega ogrevanja, druga faza zajema zamenjavo premoga z obnovljivimi viri energije, tretja pa energetske sanacije stavb in druge ukrepe pri samih uporabnikih, vključno s spremembo navad občanov.
Skupna vrednost prve faze znaša 24,8 milijona evrov (brez DDV), pri čemer bo 96,13 % upravičenih stroškov pokritih iz nepovratnih sredstev (23,4 milijona evrov). Evropski sklad za pravični prehod bo prispeval 85 % (19,9 milijona evrov), država pa dodatnih 15 % (3,5 milijona evrov). Preostanek sredstev bosta zagotovili občini investitorki – Mestna občina Velenje in Občina Šoštanj.
Pogodbo o sofinanciranju prve faze projekta bodo pristojni podpisali takoj, ko bo ministrstvo za finance projekt uvrstilo v državni načrt razvojnih programov (NRP).
Pogodbo so z izvajalci podpisali še pred podpisom pogodbe o sofinanciranju prve faze projekta, da bi lahko čim prej začeli z deli.
Skupno bodo obnovili skoraj osem kilometrov primarnega in magistralnega omrežja ter devet postaj, od tega osem v velenjski občini. Cilj tega dela projekta je znižanje temperaturnega režima in tudi toplotnih izgub, največji poseg v okolje pa bo na območju krajevne skupnosti Gorica, so pojasnili ob današnjem podpisu pogodb.
Po končani prvi fazi bo izračunani prihranek znašal letno več kot 21.000 megavatnih ur energije, za več kot 6000 ton bo tudi manj emisij ogljikovega dioksida, so izračunali pri Komunalnem podjetju Velenje. “Smo pred točko, ko aktivno začenjamo tudi z izvajalskimi deli,” je dejal direktor KP Velenje Gašper Škarja.
Zadovoljstvo, da se projekt začenja, je danes izrazila vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše. “Upam, da bo ta projekt pokazal, da Evropa ni le nekaj abstraktnega in oddaljenega, ampak nekaj, kar konkretno odgovarja na izzive današnjega časa, in tudi, da vključuje znanje in potrebe lokalnega prebivalstva,” je dejala.
Tudi župana Mestne občine Velenje in Občine Šoštanj, Boris Goličnik in Peter Dermol sta zadovoljna, da lahko začnejo z izvajanjem projekta ter da so po več letih priprave uspeli prepričati Evropsko komisijo in državo, da so lahko sredstva iz sklada za pravičen prehod namenili za ta projekt.


Več informacij sledi …