Search
Search
Close this search box.

Ljudska iniciativa Velenje: “Prepričani smo, da bo za nami stala cela Slovenija” #foto #video

Danes, ob 11. uri je potekala novinarska konferenca Ljudske iniciative Velenje. Poudarjajo, da energetika ni sama sebi namen, temveč je temelj družbene blaginje in služi prebivalcem Slovenije. 
FOTO: knmedia

Danes, ob 11.00 je potekala novinarska konferenca Ljudske iniciative Velenje, ki jo simbolično potekala pred vhodom (parkirišču) Termoelektrarne Šoštanj. Po konferenci so se predstavniki LIV odpravili v Ljubljano, kjer so Zahteve za znižanje cen toplotne energije osebno izročili Državnemu zboru Republike Slovenije, Vladi republike Slovenije in Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. 

To zimo so namreč prebivalce Velenja, Šoštanja in Topolšice presenetili izjemno visoki računi od Komunalnega podjetja Velenje. Visoki stroški so predvsem posledica visokih cen toplotne energije in ogrevanja sanitarne vode. Poudarjajo, da energetika ni sama sebi namen, temveč je temelj družbene blaginje in služi prebivalcem Slovenije.

Ljudska iniciativa osebno vročila zahteve v DZ RS. FOTO: LIV

V želji po znižanju stroškov toplotne energije so prebivalci Velenja poleg zahtev, ki so jih naslovili na Mestno občino Velenje, Komunalno podjetje Velenje in Termo elektrarno Šoštanj, oblikovali tudi Zahteve za znižanje cen toplotne energije, ki so jih danes, v Ljubljani osebno vročili Državnemu zboru Republike Slovenije, Vladi Republike Slovenije in Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.  “Za nižje stroške toplotne energije se moramo namreč zavzemati na več nivojih in področjih. Tako na lokalni ravni, kakor tudi na državni ravni, zato so tudi naše zahteve prilagojene glede na akterje oziroma odločevalce,” so sporočili iz Ljudske iniciative Velenje. 

Od termoelektrarne Šoštaj d.o.o. zahtevajo, da takoj zniža ceno toplotne energije na 20,00 eur/MWh.

Po navedbah TEŠ, para, ki je bila predhodno proizvedena v parnem kotlu – za kar je potrebno gorivo oziroma premog, preko toplotnih izmenjevalcev na toplotni postaji ogreva vročevod do KPV. TEŠ za proizvedeno toplotno energijo zaračuna strošek goriva (premog) v deležu odvzete pare, ki je odvzeta za ogrevanje vročevodov za daljinsko ogrevanje.

Termoelektrarna Šoštanj proizvaja toplotno energijo s kogeneracijo. Primarna naloga TEŠ je proizvodnja električne energije, sekundarna pa proizvodnja toplotne energije. Para za proizvodnjo toplotne energije se vzame na turbinskih odjemih, to je para, ki je skoraj že vso delazmožno energijo oddala v turbini za proizvodnjo električne energije. Torej gorivo za proizvodnjo topotne energije za ogrevanje Šaleške doline ne more biti premog, temveč in zgolj že skoraj izkoriščena para, pravijo, ki je že oddala večino delazmožne energije v turbini za proizvodnjo električne energije. Zato od TEŠ zahtevajo, da svoje izračune popravite v delu, da za proizvedeno toplotne energije zaračunajo samo sorazmerni del goriva (že skoraj izkoriščeno paro) in ne, kot je to TEŠ počel do sedaj.”

Če njihovim zahtevam ne bode ugodili, bodo sprožili postopek izvedbe lokalnega referenduma. Na tem referendumu bodo predlagali uvedbo lokalnega davka in povišanje nadomestila za stavbno zemljišče za podjetja, ki proizvajajo električno energijo iz fosilnih goriv. S temi ukrepi bodo zagotovili potrebna sredstva za kritje celotnih stroškov proizvodnje in distribucije toplotne energije za daljinsko ogrevanje – za gospodinjske odjemalce. Pričakujejo, da bodo njihove zahteve vzeli resno in prepoznali pomen ukrepanja v skladu z interesi lokalne skupnosti. Upajo, da bodo skupaj lahko našli rešitve, ki bodo zadovoljile vse strani. Pripravljeni so na konstruktivni sestanek, kjer lahko skupaj oblikujejo trajnostne rešitve za dobrobit vseh

Od Državnega zbora Republike Slovenije, Vlade republike Slovenije in Ministrstva za okolje, podnebje in energijo zahtevajo:

1. ZNIŽAJTE STOPNJO DDV Z 22% NA 9,5% ZA OPRAVLJENE STORITVE OZIROMA IZDANE RAČUNE ZA TOPLOTNO ENERGIJO IN OGREVANJE VODE ZA GOSPODINJSKI ODJEM IN POSLOVNI ODJEM OZ. POSLOVNE SUBJEKTE, KI NISO ZAVEZANCI ZA DDV.

Nujna življenjska potreba: Toplotna energija za ogrevanje prostorov in sanitarne tople vode je ključnega pomena za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb. V enaindvajsetem stoletju je ta osnovna storitev postala nepogrešljivi del vsakdanjega življenja, ki ne more biti razumljen kot razkošje (luksuz), temveč kot temeljna pravica in potreba v vsakem gospodinjstvu ter poslovnem okolju.

Socialna nota: Cene toplotne energije so v zadnjih letih drastično naraščale, pri čemer je DDV s stopnjo 22 % dodatno prispeval k tej podražitvi. Socialna odgovornost družbe zahteva, da se v okviru davčne politike upoštevajo socialne razmere in omogoči dostop do nujnih storitev vsem družbenim slojem. Z znižanjem DDV na toplotno energijo na 9,5 % bi prispevali k razbremenitvi gospodinjstev in poslovnih subjektov, zlasti tistih, ki niso zavezanci za DDV.

Pravičnost in enakost: Večina storitev, ki se opravijo za gospodinjstva, že uživa nižjo davčno stopnjo 9,5 %. S tem se postavlja vprašanje pravičnosti in enakopravnosti, zakaj toplotna energija, ki je ključna potreba za osnovno življenje, ne bi bila deležna enake davčne olajšave.

Zakonske podlage: Predlagano znižanje DDV na toplotno energijo in ogrevanje vode se opira na obstoječe zakonske podlage, ki omogočajo fleksibilnost v davčni politiki glede na družbene potrebe in spremembe.

Vpliv na proračun Republike Slovenije: Zavedamo se, da bo znižanje davčne stopnje DDV na toplotno energijo in ogrevanje vode vplivalo na prihodke proračuna Republike Slovenije. Zato so v nadaljevanju podali tudi konkretne rešitve, kako nadomestiti morebitni izpad prihodkov in ta sredstva pridobiti z drugega naslova prihodkov.

Zato pozivajo Državni zbor Republike Slovenije in Vlado Republike Slovenije, da nemudoma pristopita k sprejetju ukrepov za znižanje davčne stopnje DDV na toplotno energijo in ogrevanje vode na 9,5 %. S tem bi izrazili skrb za socialno pravičnost, olajšali finančno breme gospodinjstev in prispevali k izboljšanju kakovosti življenja državljank in državljanov.

2. IZLOČITE STROŠEK EMISIJSKIH KUPONOV CO2 ZA REGULIRANE IZHODIŠČNE CENE DISTRIBUCIJE TOPLOTE, KI JO ZAGOTAVLJAJO DISTRIBUTERJI IN REGULIRANI PROIZVAJALCI TOPLOTE S KOGENERACIJO, ZA GOSPODINJSKI ODJEM IN POSLOVNI ODJEM OZ. POSLOVNE SUBJEKTE, KI NISO ZAVEZANCI ZA DDV.

Ekološki in ekonomski vidik kogeneracije: Proizvodnja toplotne energije s pomočjo kogeneracije velja za eno najbolj ekoloških in ekonomsko učinkovitih metod. Ta način proizvodnje omogoča sočasno pridobivanje električne in toplotne energije, zmanjšuje izgube in posledično niža emisije CO2. Spodbujanje tehnologije kogeneracije bi moral biti cilj tako naše države kot tudi Evropske unije, saj prispeva k trajnostnemu energetskemu razvoju.

Pretekla zagotovila brezplačnih emisijskih kuponov: V preteklosti je bilo obljubljeno, da proizvodnja toplotne energije s pomočjo kogeneracije ne bo obremenjena s stroški emisijskih kuponov CO2. Sedaj pa se soočamo z zmanjšanjem količine brezplačnih kuponov za proizvodnjo toplotne energije, kar povečuje stroške distributerjev in reguliranih proizvajalcev toplote, predvsem na račun gospodinjstev, ki potrebujejo toplotno energijo za nujne življenjske potrebe.

Špekulacije na borzi in obremenitev davkoplačevalcev: Špekulanti na borzah bogatijo na račun davkoplačevalcev, saj zaračunavajo emisijske kupone CO2 distributerjem in proizvajalcem toplote. To postane še bolj problematično, ker se te špekulacije prenašajo na gospodinjstva, ki so odvisna od toplotne energije za osnovne življenjske potrebe. Z umikom emisijskih kuponov z borze oziroma njihovo regulacijo lahko preprečimo, da bi nujne življenjske potrebe postale predmet borznih špekulacij.

Zato s pravico in upravičenostjo pričakujejo, da bodo izpolnili njihovo zahtevo za IZLOČITEV STROŠKA EMISIJSKIH KUPONOV CO2 ZA REGULIRANE IZHODIŠČNE CENE DISTRIBUCIJE TOPLOTE, KI JO ZAGOTAVLJAJO DISTRIBUTERJI IN REGULIRANI PROIZVAJALCI TOPLOTE S KOGENERACIJO. Alternativno predlagajo, da zagotovijo zadostno količino brezplačnih emisijskih kuponov za distribucijske in regulirane proizvajalce toplote, ki jo zagotavljajo distributerji in regulirani proizvajalci toplote s kogeneracijo, ki jo potrebujejo za gospodinjski odjem in poslovni odjem oz. poslovne subjekte, ki niso zavezanci za DDV.

Hkrati jih pozivajo, da sprožijo vse postopke za umik emisijskih kuponov CO2 z borze ali jih vsaj regulirajo, ki se zaračunavajo distributerjem in reguliranim proizvajalcem toplote za gospodinjski odjem in poslovni odjem oz. poslovne subjekte, ki niso zavezanci za DDV. Nujne življenjske potrebe, kot je ogrevanje prostorov in vode, ne smejo biti predmet borznih špekulacij, kar dodatno potrjujejo tudi uradni podatki, da so osebe, ki trgujejo z emisijskimi kuponi CO2, ene najbogatejših v Sloveniji, tudi na račun ogrevanja prostorov in vode.

V nadaljevanju so podali tudi konkretne rešitve, kako nadomestiti morebitni izpad prihodkov in ta sredstva nadomestiti iz drugega naslova prihodkov.

3. ZAGOTOVITE FINANČNE SPODBUDE ZA SPODBUJANJE RABE DISTRIBUCIJSKIH SISTEMOV ZA DALJINSKO OGREVANJE IN PROIZVODNJO TOPLOTNE ENERGIJE S POMOČJO KOGENERACIJE.

Ekološki in ekonomski vidik kogeneracije: Proizvodnja toplotne energije s pomočjo kogeneracije in prenos topotne energije po distribucijskem sistemu velja za eno najbolj ekoloških in ekonomsko učinkovitih metod. Ta način proizvodnje in distribucije omogoča sočasno pridobivanje električne in toplotne energije, zmanjšuje izgube ter posledično niža emisije CO2. Spodbujanje tehnologije kogeneracije in prenos toplote po distribucijskem sistemu bi moral biti cilj tako Republike Slovenije kot tudi Evropske unije, saj prispeva k trajnostnemu energetskemu razvoju.

Kakovost zraka in vloga distribucijskih sistemov: Proizvodnja toplotne energije s pomočjo kogeneracije in distribucijski sistemi za daljinsko ogrevanje v Sloveniji nadomeščajo več tisoč individualnih kurišč, kar zagotavlja čistejši zrak v mestih. Raziskave kažejo, da distribucijski sistemi izboljšujejo kakovost zraka v primerjavi z območji, kjer prevladujejo individualna kurišča. To pripomore k zmanjšanju emisij in izboljšanju okoljskih razmer v mestnih območjih.

Zakonodajni okvir in spodbujanje obnovljivih virov energije: Zakon o spodbujanju obnovljivih virov energije prepoveduje odklop z distribucijskega sistema, ki je energetsko učinkovit. Distribucijski sistemi so ključni za doseganje energetske učinkovitosti, kar prispeva k zmanjšanju ogljičnega odtisa. Hkrati zakon predvideva tudi upravičenost do podpore, spodbud in izvajanje podpornih shem, v katere po našem prepričanju sodi tudi proizvodnja toplotne energije s kogeneracijo.

Primer energetske učinkovitosti: Agencija za energijo je prepoznala, da je distribucijski sistem Šaleške doline energetsko učinkovit, zaradi česar je popoln odklop s tega sistema prepovedan na podlagi zakonskih določil Zakon o spodbujanju obnovljivih virov energije. To dodatno podpira idejo, da je spodbujanje distribucijskih sistemov smiselno, saj lahko prinesejo energetsko učinkovitost in zmanjšanje emisij.

S tem v mislih zahtevajo, da se zavzamejo za finančne spodbude, ki bodo spodbujale rabo proizvodnje toplotne energije s pomočjo kogeneracije in prenos topotne energije po distribucijskih sistemih za daljinsko ogrevanje. Te spodbude naj vključujejo subvencije, davčne olajšave ali druge oblike finančne podpore, ki bodo spodbudile investicije v proizvodnjo toplotne energije s pomočjo kogeneracije in distribucijske sisteme ter hkrati pripomogle k zmanjšanju emisij in izboljšanju kakovosti okolja.

4. ZAGOTOVITE FINANČNA SREDSTVA ZA PRAVIČNE ODŠKODNINE ZA DEGRADACIJO OKOLJA IN LJUDI V ŠALEŠKI DOLINI.

Strateški pomen Šaleške doline za Slovenijo: Šaleška dolina je odigrala ključno vlogo pri zagotavljanju elektroenergetskega sistema v Sloveniji. Premogovnik Velenje in Termoelektrarna Šoštanj skupaj prispevata vsaj eno tretjino električne energije za potrebe Slovenije, v nekaterih obdobjih pa celo polovico. V ta namen je dolina prispevala z znatnimi viri in energijo, kar pa je pripeljalo do opazne degradacije okolja in vpliva na zdravje prebivalcev.

Posledice za zdravje in okolje v Šaleški dolini: Vztrajno pridobivanje premoga in obratovanje Termoelektrarne Šoštanj sta pustila globoke posledice na okolju v Šaleški dolini. Poleg potopljenih okoliških vasi in degradiranega okolja je izjemno prisoten vonj po premogu in jamskih plinih, ki se širi skozi izstopne postaje premogovnika in deponijo premoga, kar je postala vsakdanja realnost za prebivalce. Kljub čistilnim napravam na Termoelektrarni Šoštanj pa te ne odstranijo vseh škodljivih snovi, ki prehajajo v ozračje, z dežjem pa se spirajo v zemljo, kar vpliva na kakovost pridelane hrane rastlinskega in živalskega izvora v dolini in v okolici. Prav tako veter raznaša prašne delce z največje deponije premoga in pepela v Sloveniji, ki ima povišano radioaktivnost, in ki prehajajo v zrak ter jih prebivalci posledično vdihavajo. Posledično so se pokazale resne zdravstvene posledice, kar se kaže v povečanju stopnje rakavih in pljučnih obolenj in delovnih invalidov, še posebej v Premogovniku Velenje, kjer trenutno zaposlujejo okoli 400 invalidov.

Socialna pravičnost in potreba po odškodninah: Špekulanti in trgovci z električno energijo ter emisijskimi kuponi CO2 na račun Šaleške doline bogatijo, medtem ko prebivalci te doline nosijo breme posledic, ne le na področju degradacije okolja, temveč tudi na področju zdravja. Šaleška dolina je zaradi potreb Slovenije po električni energiji ustvarila v vseh svojih letih delovanja več tisoč delovnih invalidov in terjala kar nekaj življenj. Povečanje invalidnosti v regiji je neposredna posledica potreb Slovenije po električni energiji, ki jih je dolina zagotavljala, in jih še vedno. Zahtevajo pravične odškodnine, ki bodo upoštevale ekološke in socialne posledice, ki jih je Šaleška dolina utrpela zaradi skupnih interesov države.

Primerjava z drugimi občinami: Občina Krško v podobnem primeru je prejemnik rente oziroma odškodnine – nadomestila zaradi vplivov JE Krško na okolje. Nasprotno pa Mestna občina Velenje in Občina Šoštanj nista deležni enakih ugodnosti. To nepravično razlikovanje zahteva pravično in celovito obravnavo vseh prizadetih območij, kjer so se pojavile ekološke in zdravstvene posledice zaradi proizvodnje električne energije.

Zato zahtevajo, da se zagotovijo finančna sredstva za pravične odškodnine za degradacijo okolja in ljudi v Šaleški dolini.

5. SPREMENITE PRAVILNIKE IN AKTE O NAČINU ODČITAVANJA IN DELITVE PORABLJENE TOPLOTE V STANOVANJSKIH IN DRUGIH STAVBAH Z VEČ POSAMEZNIMI ENOTAMI.  

Nedoslednost pravilnikov in aktov: Zadnje čase opažajo izjemno visoka odstopanja pri delitvi obračunavanju porabe toplote v večstanovanjskih stavbah. Eden od razlogov za te nepravilnosti je nedoslednost pravilnikov in aktov o načinu odčitavanja ter delitve porabe toplote. Ti dokumenti niso usklajeni z dejanskim stanjem na terenu in zakoni, kot sta Zakon o učinkoviti rabi energije in Zakon o oskrbi s toploto iz distribucijskih sistemov.

Različni pristopi k odčitavanju in delitvi: Praksa kaže, da pri distribucijskih sistemih glavne števce odčitavajo distributerji toplote, nato pa stanja števcev pošiljajo izvajalcem delitve toplote. Vsak izvajalec uporablja lastne metode za delitev, ki se izjemno razlikujejo, kar vodi do napak in nepravičnih obračunov. Ločitev odčitavanja in delitve toplote med distribucijskimi sistemi in drugimi sistemi bi zmanjšala možnosti za napake in zagotovila večjo varstvo potrošnikov.

Vpliv termostatskih ventilov in hidravličnega uravnovešenja: Nepotrebni stroški, povezani z nameščanjem različnih delilnikov toplote na radiatorjih, mesečnim odčitavanjem, delitvijo in letnimi poročili delilnikov toplote predstavljajo dodatno obremenitev za uporabnike. Predlagajo preučitev možnosti upravičenosti delilnikov toplote na radiatorjih, pri čemer je pomembno prepoznati, da imajo ti delilniki omejen vpliv na zmanjšanje porabe toplote. Nameščanje termostatskih ventilov in hidravlično uravnovešenje sistema bi lahko bolje prispevalo k učinkovitemu zmanjšanju porabe.

Sprememba kriterijev za delitev stroškov: Predlagajo spremembe kriterijev, ki omogočajo prilagodljivejši način delitve porabe in stroškov ogrevanja med posameznimi enotami stavbe. Takšna prilagodljivost bi upoštevala specifične pogoje in značilnosti vsake enote stavbe, kar bi pripomoglo k zmanjšanju nesorazmernih razlik med porabniki. Zaradi konkretnih predlogov in rešitev, ki bi pripomogle k zmanjšanju visokih in nepotrebnih razlik med posameznimi enotami stavb, so pripravljeni sodelovati pri pripravi novih pravilnikov in aktov. Pričakujejo, da boste našo zahtevo posredovali pristojnim organom in nas kontaktirali, da lahko skupaj najdemo ustrezne rešitve ter izboljšamo trenutno stanje na področju odčitavanja in delitve porabe toplote, saj so pripravili konkretne predloge in rešitve.

Vpliv zahtev Ljudske iniciative Velenje za znižanje cen toplotne energije na proračun republike Slovenije:

Neposredni vpliv na proračun: Uresničitev zahtev Ljudske iniciative Velenje za znižanje cen toplotne energije ne bi imela neposrednega vpliva na proračun Republike Slovenije. Njihove zahteve se nanašajo predvsem na pravično ceno toplotne energije za državljane, ne pa na neposredne finančne obremenitve proračuna.

Višji davek na dobiček in emisijski kuponi CO2: Za nadomestitev morebitnega primanjkljaja prihodkov predlagajo nemudoma uvedbo višjega davka na dobiček z naslova trgovanja z električno energijo za gospodinjski odjem. Prav tako predlagajo uvedbo višjih davkov na dobiček z naslova trgovanja z emisijskimi kuponi CO2, pri čemer predlagajo, da bo ta davek v višini vsaj 50 %. S tem bi pridobili dodatne vire financiranja, ne da bi neposredno obremenili proračun.

Obremenitev uvoza električne energije: Predlagajo uvedbo dodatne obremenitve, bodisi z emisijskimi kuponi CO2 ali novim davkom, na uvoz električne energije iz tretjih držav, kot je na primer Bosna in Hercegovina. Z zagotovitvijo dodatnih sredstev s tega naslova bi se lahko nadomestil morebitni primanjkljaj za izpolnitev zahtev Ljudske iniciative Velenje.

Učinkovit nadzor nad uvoženo električno energijo: Pričakujejo, da bo država vzpostavila učinkovit nadzor nad uvoženo električno energijo iz držav, ki niso zavezane k plačilu emisijskih kuponov CO2. Uvedba novih dajatev na uvoženo električno energijo naj bo usmerjena v zmanjšanje vpliva na trg električne energije in izpolnitev zahtev Ljudske iniciative Velenje.

Sredstva iz podnebnega sklada: Morebitni izpad prihodkov bi lahko nadomestili z namensko uporabo sredstev iz podnebnega sklada. Predlagajo, da se sredstva iz podnebnega sklada porabijo za izpolnitev zahtev Ljudske iniciative Velenje. S tem bi bilo mogoče doseči boljše pogoje za prebivalce Slovenije glede stroškov ogrevanja in izpolnjevanja drugih zahtev.

Skladno porazdeljevanje sredstev: Pričakujejo, da se sredstva iz podnebnega sklada uravnoteženo porazdelijo, tako da bodo korist čutili vsi prebivalci Slovenije na svojih položnicah. Zaradi preteklih izzivov, povezanih z dvigom cen in inflacijo, pričakujejo, da bodo sredstva iz podnebnega sklada neposredno koristila državljanom v obliki zmanjšanja stroškov ogrevanja.

“Nedopustno je, da špekulanti in trgovci z emisijskimi kuponi iz leta v leto povečujejo svoje bogastvo, medtem ko državljani trpijo zaradi visokih cen toplotne in električne energije, prisiljeni v mraz. Našo skrb vzbuja tudi predvidena letna količina dobavljene električne energije iz Bosne in Hercegovine, ki ni obremenjena s CO2, a se bo verjetno ponujala po ugodni ceni industrijskim porabnikom. To je še posebej nepošteno, saj bodo industrije deležne cenejše električne energije, ki ni obremenjena z emisijskimi kuponi CO2, medtem ko prebivalci Republike Slovenije še vedno plačujemo visoke cene toplotne energije, obremenjene z emisijskimi kuponi CO2. S tem dejanjem HSE ne le ruši trg električne energije, temveč tudi izigrava vse zaveze, smernice in prizadevanja za zmanjšanje toplogrednih plinov, kar nas nujno pripelje do resne presoje in ukrepov za vzpostavitev pravičnejšega in trajnostnega energetskega sistema” sta v imenu Ljudske iniciative Velenje povedala Sara Bajec in Asmir Bećarević.

V primeru, da bi ugotovili, da kljub njihovim predlogom prihaja do morebitnega izpada proračuna Republike Slovenije zaradi uresničitev Zahtev Ljudske iniciative Velenje, želijo poudariti, da so pripravljeni aktivno sodelovati pri iskanju konkretnih rešitev za nadomestitev tega morebitnega primanjkljaja. Imajo več konkretnih predlogov in rešitev, ki lahko prispevajo k pravičnejši porazdelitvi in obremenitvi davkov, hkrati pa omogočajo vzdržnost proračuna.

Med njihovimi predlogi so tudi alternative za izboljšanje sistema obdavčitve, ki bi omogočile večjo pravičnost in enakomerno obremenitev različnih sektorjev. Prav tako se zavzemajo za pregled in optimizacijo porabe sredstev v proračunu, kar lahko pripomore k učinkovitejši in trajnostni uporabi državnih finančnih virov.

Zavezani so h konstruktivnemu sodelovanju z vsemi relevantnimi deležniki, državnimi in vladnimi organi, da skupaj oblikujejo rešitve, ki bodo hkrati koristile državnemu proračunu, gospodinjstvom in trajnostnemu razvoju. Verjamejo, da lahko skupaj oblikujejo ukrepe, ki bodo prinesli koristi vsem državljanom in okrepili gospodarstvo ter energetski sektor.

Pričakujejo, da bodo naslovniki njihove zahteve vzeli resno in jih obravnavali prednostno v skladu s svojimi pristojnostmi. Hkrati pričakujejo, da bodo vsi naslovniki v skladu s svojimi pristojnostmi sodelovali na sestankih, ki jih pričakujejo, kjer bodo dodatno pojasnili vse svoje zahteve in pričakovanja.

Od Državnega zbora pričakujejo, da bo čim prej sklical izredno sejo Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor, na kateri bodo imeli možnost podrobneje predstaviti svoje zahteve ter sodelovati v konstruktivnem dialogu.

Od predsednika vlade pričakujejo, da bo njihove zahteve obravnaval v najkrajšem možnem času na seji vlade ter predlagali učinkovite ukrepe za njihovo uresničitev.

Od Ministrstva za okolje, podnebje in energijo pričakujejo, da bo imenovalo delovno skupino, v katero bodo vključeni tudi predstavniki Ljudske iniciative Velenje. Ta skupina naj se nemudoma loti obravnave omenjene problematike in skupaj s predstavniki iniciative poišče konkretne rešitve pristopa ter predlaga ukrepe za izboljšanje razmer na področju cene toplotne energije.

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Več novic

Družba

Psihologi in psihiatri opozarjajo na nevarnosti kampanje psihoterapevtov za skrajševanje čakalnih vrst

V Združenju za otroško in mladostniško psihiatrijo, Zbornici kliničnih psihologov Slovenije, Združenju psihiatrov pri Slovenskem zdravniškem društvu in Združenju psihoterapevtov Slovenije opozarjajo na nevarnosti kampanje psihoterapevtov za skrajševanje čakalnih vrst....
Družba

Numifil 2024: Vabljeni na sejem numizmatike in filatelije

V soboto, 19. oktobra, bo v Velenju znova potekal že tradicionalni sejem in srečanje Numifil 2024....
Družba

Marko Lukić je manager leta 2024

Lastnik in direktor podjetja Lumar Marko Lukić je postal manager leta 2024. Je poslovni voditelj, ki v nobeni oviri ne vidi problema, ker pravi, da problemov ni. So samo izzivi....
Gospodarstvo

V javni obravnavi predhodna ocena poplavne ogroženosti Slovenije

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v enomesečno javno razpravo posredovalo predlog predhodne ocene poplavne ogroženosti Slovenije 2024 skupaj s posodobljenim predlogom oz. naborom območij pomembnega vpliva poplav....

TOP OBJAVE

OBVESTILA

Obvestila

V soboto na Visti vaja za primer množične nesreče

V soboto, 19. oktobra, bo na prireditvenem prostoru Vista ob Velenjskem jezeru od 10. do 14. ure potekala vaja za primer množične nesreče, ki jo organizirajo Zdravstveni dom Velenje, Policijska...
Obvestila

Prekinjena dobava toplotne energije – Srebotnikova, Štrbenkova, Cesta talcev

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike na območju Srebotnikove 1a, 2, 4, Štrbenkove 2, 3, 4, 7 in Ceste talcev 21-29 v Velenju, da bo v sredo, 16. 10.,...
Obvestila

Pričetek gradbenih del na Velenjski plaži; omejen je tudi dostop do jezera

Na Velenjski plaži so pričeli z gradbenimi deli. Izvajalec je že postavil zaščitne ograje....
Obvestila

Prekinjena dobava toplotne energije – Topolšica

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bo na območju Topolšice 109-117 v torek, 15. 10., od 8. do 15. ure prekinjena dobava toplotne energije zaradi izvajanja vzdrževalnih del...

Zadnje osmrtnice

Danica Jurgec

Bogomira Večernik

Antonija Pesjak

Velenjcan copyright © 2023