Poslovna akademija Finance tokrat že spomladi začenja serijo regionalnih podjetniških srečanj. Z zanimivo temo in odličnimi sogovorniki se bo vnovič ustavila v Velenju. Regijski razvojni forum, ki so ga naslovili Šaleška prihodnost (brez) TEŠ 2033 s podnaslovom Kakšna naj bosta pot za izstop iz premoga in prestrukturiranje SAŠA regije, bo v torek, 29. marca.
»Odločitev za šesti blok ni bila ne strokovna ne ekonomska, temveč izključno politična. Slovenija bi na tem področju namesto gradnje fosilnih enot morala biti vzor ostalim članicam EU, saj ima odlične naravne danosti za razvoj obnovljivih virov in prehod v brezogljično družbo,« je jasen mag. Matej Meža, generalni direktor velenjskega Mega M, ki bo eden od sogovornikov na forumu.
Velenje – najboljša izbira za mlade?
Meža je sodeloval v delovni skupini, ki je pripravljala obsežno strategijo prehoda. Mega M je namreč pokrival gospodarski del z vidika ustvarjanja novih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo in privabljanja talentov v regijo. Na Mestni občini Velenje so pred časom objavili, da želijo, da Velenje postane najboljša izbira za mlade.
Med aktivnostmi, ki vplivajo na še boljšo kvaliteto življenja, so za polovico znižani komunalni prispevek za mlade, sprejet je pravilnik o dodeljevanju najemnih stanovanj v najem mladim, več denarja za sledenje ciljem lokalnega programa razvoja delovanja mladih, mlade aktivno vključujejo v razvojne projekte, znesek enkratne denarne pomoči staršem ob rojstvu otroka so podvojili na 300 evrov. Spodbujajo delovanje SAŠA inkubatorja in podpirajo mlade podjetnike, ki so na začetku svoje karierne poti.
Kdo so govorci na forumu?
Osrednja tema forumov je poslovna prihodnost regije, strokovnjaki in lokalno uspešni podjetniki pa odkrivajo, kje se skrivajo priložnosti za razvoj regije, kakšne so pri tem ovire ter kakšno vlogo igrajo pri tem lokalni akterji in kakšno država. Srečanja pripomorejo k povezovanju ljudi v regiji s političnimi in gospodarskimi osebnostmi, ki delujejo drugje, predvsem v središču države.
In kdo bo vse sodeloval na forumu, kdo bodo ključni govorci? Na forumu bodo med drugim predstavili potenciale Velenje in sliko lokalnega gospodarstva, za kar bosta poskrbela Peter Dermol, župan Mestne občine Velenje in območna zbornica GZS. O tem, kako pomemben je inovativni naboj mladih podjetij in kako je pomembno prepoznavanje startupov in podpora, bo spregovorila Ana Anžej, direktorica SAŠA inkubatorja. Ste vedeli, da ima SAŠA inkubator načrte o širjenju in da bodo programi in coworking prostori kmalu dostopni tudi zainteresiranim v Šoštanju, Šmartnem ob Paki in Ljubnem ob Savinji?
Kako bo potekala preobrazba?
Spoznali boste tudi zgodbe uspešnih lokalnih podjetij, kot je Avto Tech, ki skrbi za avtomatizacijio in robotizacijo podjetij, pa EveGreen, ki svoj posel gradi na predelavi organskih odpadkov v nove razgradljive materiale in izdelke. Nove zelene izdelke so že poskušali narediti iz pšenične slame, riževih in pšeničnih luščin, odpada kave, ostankov od kuhanja hmelja in odpadnega papirja. Od industrijskih predelovalcev prevzamejo odpad, pripravijo recepturo za predelavo odpada v nov izdelek ter poskrbijo za maloserijsko ali množično proizvodnjo novega inovativnega izdelka. Znani so po razgradljivih svečah in sadilnih lončkih.
Na okrogli mizi Kako naj poteka preobrazba Savinjsko-šaleške regije, kako čim bolje izkoristiti desetletje, ki je pred nami, ki jo bo vodil Peter Frank, direktor in glavni urednik Časnika Finance, pa bosta poleg Matjaža Voduška, generalnega direktorja TEŠ, sodelovala še Blaž Košorok, generalni sekretar na MGRT za energetiko in Rok Plankelj, direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice.
Zakaj biti na forumu?
Udeležba na forumu, ki je hkrati priložnost, da lokalna skupnost dobi konkretne odgovore tudi od vladnih predstavnikov in hkrati za mreženje podjetnikov in druge zainteresirane javnosti, je brezplačna, prijava pa obvezna. Povezava na program je tukaj. Ob prijavi lahko udeleženci govorcem na forumu zastavijo pisno vprašanje.