Search

Kako se v Sloveniji financirajo pokojnine

V zadnjih tednih je v ospredju razprava o spremembah pokojninske zakonodaje, zato tokrat portal Vlade RS podrobneje predstavlja, kako je v Sloveniji urejeno financiranje pokojninskega sistema.
FOTO: Pixabay

Financiranje pokojnin predstavlja temelj sistema socialne varnosti. V Sloveniji temelji na t. i. pretočnem pokojninskem sistemu, kjer zaposleni iz svojih plač prispevajo sredstva za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Ta sredstva se stekajo v blagajno Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) in se nato porabljajo za izplačilo pokojnin sedanjim upokojencem.

Pomemben steber stabilnosti pokojninskega sistema predstavlja tudi državni proračun. Ker zbrani prispevki za socialno varnost ne zadoščajo za izplačilo vseh pokojnin, razliko pokrije država z dodatnimi proračunskimi sredstvi. V letu 2024 je bilo tako za pokojnine namenjenih približno 1,4 milijarde evrov iz proračuna, kar pomeni okoli 9 odstotkov vseh proračunskih izdatkov.

Poleg tega država iz proračuna poravnava prispevke za nekatere skupine zavarovancev – med drugim za samozaposlene v kulturi, katerim je priznana pravica do plačila prispevkov, za prejemnike starševskega nadomestila, rejnike ter brezposelne. S tem omogoča širšo vključenost prebivalstva v pokojninski sistem in prispeva k zmanjševanju tveganja socialne izključenosti starejših.

V letu 2024 je bilo 999 tisoč oseb vključenih v obvezno pokojninsko zavarovanje, medtem ko je 643 tisoč ljudi prejemalo pokojnino iz tega naslova. Razmerje med številom zavarovancev in prejemnikov pokojnin je tako znašalo 1,55, kar pomeni, da je bilo na vsakega upokojenca manj aktivno zaposlenih kot leto prej.

Zaradi staranja prebivalstva in drugih demografskih sprememb je v pripravi sprememba Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ta predvideva postopno zviševanje starosti za upokojitev, ob hkratnem ohranjanju pogoja 40 let pokojninske dobe. Večina sprememb bo uvedena do leta 2035. Novela prinaša tudi bolj prilagodljive možnosti upokojevanja in večjo preglednost pri usklajevanju pokojnin. Glavni namen reforme je zagotoviti dolgoročno vzdržnost sistema ter omogočiti dostojne pokojnine za prihodnje generacije.

Vir: gov.si

Dodaj odgovor

Več novic

Družba

V Vinski Gori vas bodo v praznični dan prebudili Vingosi

Prvi maj zaznamujejo tudi tradicionalne budnice. V Velenju bodo za bujenje poskrbeli člani Pihalnega orkestra Premogovnika Velenje, v Vinski gori pa vas bodo v jutro zbudili Vingosi....
Šport

Judoist Jaka De Costa si je minulo nedeljo v Hočah priboril 3. mesto

V soboto, 10., in nedeljo, 11. maja, je v večnamenski športni dvorani v Hočah potekal mednarodni A turnir v judu Apolon Open. Na tekmovanju je nastopilo kar 1042 mladih judoistov...
Družba

Kaj početi čez vikend v Velenju: Zjutraj na mestno tržnico, zvečer pa v kino

Pred nami je sončen vikend, ki obeta pisano paleto doživetij – od razigranih dogodivščin do spokojnih trenutkov miru in sprostitve. Ne glede na to, ali iščete nov izziv, kratek pobeg...
Družba

Z zaključenim vodovodom Petelinjek korak bližje k popolni oskrbi z vodo

Mestna občina Velenje nadaljuje s celovitimi vlaganji v komunalno infrastrukturo, s katerimi zagotavljajo trajnostno oskrbo prebivalcev. V torek, 20. maja 2025, ob 16. uri bodo pri hiši Prelska 8a obeležili...

OBVESTILA

Obvestila

Storitve cvetličarne Rož’ca začasno v Vrtnem centru na Koroški cesti

Zaradi prenove Cankarjeve so storitve cvetličarne Rož'ca začasno prestavljene v Vrtni center na Koroški cesti 40a....
Obvestila

Spremenjen dostop do Knjižnice Velenje zaradi obnovitvenih del na Cankarjevi

Obvestila

Obvestilo o začasni popolni zapori ceste ob Šaleški cesti

Med 22. in 23. majem bo vzpostavljena popolna zapora ceste ob Šaleški cesti....
Obvestila

Z delom v Zdravstvenem domu pričela samoplačniška ortopedska ambulanta

V Zdravstvenem domu Velenje je z delom pričela samoplačniška ortopedska ambulanta....

Zadnje osmrtnice

Fikret Hajdarević

Jožefa Zidar

Cirila Tanšek