Letošnja konferenca je bila še posebej slavnostna, saj je obeležila 20-letnico LUI, institucije, ki že dve desetletji spodbuja inovacije in podjetništvo v Sloveniji.
Dragondays 2024 je bila priložnost za poglobljeno obravnavo tem, ki že oblikujejo prihodnost industrije in družbe. Udeleženci so prisluhnili predstavitvam najnovejših trendov in inovacij na področjih strojnega učenja, nevralnih mrež, robotike in kvantnega računalništva – ključnih sestavin četrte industrijske revolucije.
Več kot 400 udeležencev je imelo priložnost slišati mnenja vodilnih strokovnjakov iz podjetij, kot so Celtra, Synthesia, ReCatalyst, Outfit7, Kickstarter in številnih drugih.
Izjave
Matic Užmah, eden izmed organizatorjev in podjetnik, ki je prispeval k rasti uspešnih AI podjetij, kot sta Synthesia in Colossyan, je o konferenci dejal: “Dragondays 2024 ponuja edinstveno priložnost za vpogled v prihodnost tehnologije in umetne inteligence, hkrati pa omogoča povezovanje z vodilnimi strokovnjaki, ki oblikujejo to prihodnost. Verjamem, da smo se ponovno lahko prepričali, kako hiter je napredek in predvsem kako pomembno vlogo ima umetna inteligenca v naših življenjih. S prispevki vrhunskih strokovnjakov in podjetnikov smo predstavili sodobne tehnološke trende, prikazali smer razvoj različnih področij AI, kot tudi verjamem, spodbudili mlade in bodoče podjetnike, da se opogumijo in s svojim znanjem stopijo na podjetniško in soustvarjajo prihodnost. Ne nazadnje, kar je tudi izjemnega pomena, z Dragondays vztrajno ustvarjamo ekosistem, ki omogoča povezavo ključnih akterjev s tega področja in njihovo doseganje sinegijskih učinkov.”
Posebnost konference je bila tudi obravnava etike in družbene odgovornosti v tehnološkem napredku. Umetnik The Miha Artnak je skozi svoja dela odprl vprašanje o vlogi umetnosti v dobi umetne inteligence ter se dotaknil vprašanj nadomestljivosti umetnikov.
Letošnji Dragondays 2024 je potekal v osrčju Celja, v zgodovinskem Celjskem domu, ki je pomemben simbol prehoda izpod nemškega vpliva v okrepitev slovenske nacionalne identitete. Danes ta stavba igra ključno vlogo v kulturnem in družbenem dogajanju mesta, kar še dodatno poudarja pomen tovrstnih dogodkov za lokalno skupnost. Matija Kovač, župan Mestne občine Celje, je ob tem poudaril: “Veseli me, da mesto ni prepoznano zgolj po Celjskih grofih in svoji bogati kulturni tradiciji, temveč da s takšno konferenco postavljamo Celje tudi na tehnološki zemljevid. Dragondays povezujejo izjemne strokovnjake na področjih, ki predstavljajo našo prihodnost, podjetja, ki delujejo na industrijsko najbolj propulzivnih panogah, ki že danes krojijo in preoblikujejo družbo. In dejstvo, da je Celje v središču dogajanja, je pomembno tudi v luči gospodarskega razvoja mesta, za katerega poskušamo tudi na mestni občini ustvariti čim boljše pogoje, ne nazadnje tudi s podporo tovrstnim izjemnim dogodkom.”
Med vidnimi gosti letošnje konference je bila tudi dr. Emilija Stojmenova Duh, ministrica za digitalno preobrazbo, ki je izpostavila pomen sodelovanja v hitro razvijajočem se svetu umetne inteligence: “V hitro razvijajočem se svetu umetne inteligence in sodobne tehnologije je sodelovanje ključnega pomena. Ni potrebno, da se z izzivi soočamo sami, niti da začnemo iz nič, vendar so globalni standardi bistveni. V središču naših prizadevanj so skupne človeške vrednote — dostojanstvo, svoboda in spoštovanje človekovih pravic. Etika mora vedno usmerjati tehnološki napredek. Ljudje so zakoniti lastniki svojih podatkov, ne vlade ali korporacije, in zaupanje je mogoče vzpostaviti le s preglednostjo. Algoritme in modele umetne inteligence je potrebno obravnavati kot javno dobrino, odprto in dostopno vsem. Naša skupna odgovornost je zagotoviti, da umetna inteligenca služi večjemu dobremu ter da opolnomoči posameznike enako, ne glede na to, kje živijo ali kdo so.“
Dragondays prinaša v Celje novo tehnološko renesanso, saj s tem dogodkom mesto postaja pomembno stičišče sodobnih tehnologij in inovacij.
Osrednji govorci
Na letošnji konferenci je kot eden izmed osrednjih govorcev nastopil Michael Stucky, poslovni trener in mentor bodočih podjetnikov na ETH Zurich ter partner v Serpentine Ventures. Prav tako je prispeval Matija Gatalo, soustanovitelj podjetja ReCatalyst, uspešnega spin-outa Kemijskega inštituta, ki je bilo leta 2023 razglašeno za slovenski start-up leta. Med ključnimi govorci je bil tudi Rahul Bathia, vodja prodaje za regijo EMEA pri podjetju Celtra, ki se ukvarja z ustvarjalno avtomatizacijo.
O Dragondays
Dragondays je ena izmed vodilnih evropskih konferenc na področju deep tech-a in umetne inteligence
in neizogibno prizorišče za vse, ki želijo biti na tekočem z najnovejšimi dosežki v tehnologiji in umetni
inteligenci. Dogodek združuje strokovnjake iz industrije, akademike in inovatorje, ki raziskujejo in
oblikujejo prihodnost tehnologije. Konferenca predstavlja odlično priložnost za poglobljeno
razumevanje smernic, ki bodo oblikovale prihodnost, ter za povezovanje in mreženje z vodilnimi misleci
in ustvarjalci.
Podporniki in partnerji dogodka Dragondays:
Outfit7, Toyota, EIT Health, EIT Urban Mobility, Slovenski podjetniški sklad, Spirit Slovenija, Mestna občina Celje, Inkubator savinjske regije, Mladinski Center Celje, Zavod Celeia Celje, DeltaHub, Juicy Marbles, Soundgarden in Klub Zlatorog Celje.
Vir: Matic Užmah