V Vrtcu Velenje so višje cene začele veljati s 1. januarjem. Vanje so že vključena predvidena zvišanja plač zaradi plačne reforme, dvig cen materiala in storitev na trgu v preteklih dveh letih ter nižje število oddelkov v Vrtcu Velenje v šolskem letu 2024/2025.
“Glavni razlog za povišanje cen programov v Vrtcu Velenje je predvideno zvišanje plač zaradi nove plačne reforme, ki se bo začela uporabljati januarja 2025, dvig cen materiala in storitev na trgu v preteklih dveh letih ter nižje število oddelkov v Vrtcu Velenje v šolskem letu 2024/25,” so konec lanskega leta, ko so potrdili Sklep o določitvi cen programov v Vrtcu Velenje, sporočili iz Mestna občine Velenje.
Kljub dvigu cene strošek staršev varstvo otrok v velenjskem vrtcu ostaja med nižjimi v Sloveniji, so takrat poudarili v sporočilu za javnost Mestne občine Velenje.
Vrtčevski programi so se v Velenju podražili za 14,3 odstotka. Ekonomska cena za dnevni program prvega starostnega obdobja tako od 1. januarja znaša 702 evra mesečno, za kombinirani oddelek in oddelek treh do štiriletnih otrok je cena postavljena pri 548,73 evra, v dnevnem programu drugega starostnega obdobja je cena 520,88 evra in v razvojnem oddelku 1269,79 evra.
Kako je drugod po Sloveniji?
Na Mestni občini Ljubljana še ne morejo oceniti, koliko bo plačna reforma vplivala na stroške in posledično na dvig cen v vrtcih. Kot so povedali za STA, so cene vrtcev v občini nazadnje zvišali s 1. oktobrom 2023, pred tem pa 1. septembra 2019. V obdobju po zadnji uveljavitvi so sicer stroški tako plač kot drugi stroški, vezani na plače, stroški nadomeščanja in materiala že naraščali in za več kot osem odstotkov presegajo stroške, ki so upoštevani v ceni programov v vrtcih, so navedli.
V Mestni občini Kranj so se cene vrtcev nazadnje dvignile lani junija. Dnevni program v oddelku prvega starostnega obdobja stane 696 evrov, drugega starostnega obdobja 530 evrov, oddelek tri- in štiriletnih otrok ter kombinirani oddelek 577 evrov, oddelek prilagojenega programa pa 1079 evrov. Ker strošek plač v strukturi ekonomske cene vrtcev predstavlja kar 80 odstotkov, bo dvig plač v javnem sektorju letos terjal nov izračun ekonomske cene vrtcev. “Ker višjih stroškov in posledično višje cene varstva otrok v vrtcih ne moremo in ne želimo v celoti naprtiti staršem, bomo poiskali rešitve, kako morebitno podražitev ublažiti,” so za STA pojasnili na Mestni občini Kranj.
V Mestni občini Maribor so ceno javnih vrtcev nazadnje zvišali lani jeseni, a so ob tem ohranili nespremenjene občinske subvencije, kar je olajšalo iskanje soglasja v mestnem svetu za podražitev. Ali bo letos sledil nov dvig, bo znano, ko bodo vrtci opravili preračune cen programov. Kot so za STA povedali na občini, pričakujejo preračune do konca februarja, nato pa bodo oblikovali cene.
Ker se je strošek plač v javnem sektorju zvišal, bo tudi v ptujskih vrtcih zvišanje cene programov neizbežno, so za STA povedali na Mestni občini Ptuj. Cene so nazadnje spreminjali oktobra za 8,2 odstotka. Trenutno poteka priprava predloga cen programov, zato o konkretnih izračunih še niso mogli govoriti. Trenutno polna cena za prvo starostno obdobje znaša 707,14 evra, z dodatno subvencijo za prebivalce ptujske občine pa 636,43 evra. Cena za tri in štiri leta stare otroke je 566,48, za otroke stare med štiri in šest let pa 525,05 evra.
Na celjski občini so za STA povedali, da odločitve o morebitnem zvišanju cen še niso sprejeli. Kot so pojasnili, njihove strokovne službe k preračunu veljavnih ekonomskih cen programov vrtce običajno pozovejo v prvi tretjini leta, po sprejetju zaključnih računov. Takrat so znani tudi ostali elementi, ki so podlaga za uskladitev veljavnih cen, kot so stroški storitev, materiala ter živil za otroke.
“Enaki dinamiki sledimo tudi letos, zato bo o predlogu zvišanja cen vrtčevskih programov odločal mestni svet na eni od prihodnjih sej. Napovedi, kakšno bo nihanje cen, v tem trenutku zato še ne moremo podati,” so pojasnili na celjski občini.
Da bodo zvišali cene vrtcev, so z Mestne občine Koper sporočili že januarja po seji mestnega sveta. Višje cene bodo začele veljati s 1. marcem, kot glavne razloge za podražitev pa so navedli zvišanje stroškov dela v letu 2024 in prenovo plačnega sistema v javnem sektorju. Cena se bo zvišala za 5,3 odstotka, saj toliko znašata skupna stopnja lanske inflacije in napovedane inflacije za 2025. To za prvo starostno obdobje pomeni, da bo vrtec v povprečju dražji za 14 evrov, starši otrok drugega starostnega obdobja bodo v povprečju plačevali skoraj deset evrov mesečno več, v oddelku od tri do štiriletnih otrok pa 11 evrov.
V Mestni občini Nova Gorica pa za zdaj ne razmišljajo o morebitni podražitvi. Kot so povedali za STA, bodo najprej počakali na podatke o tem, koliko bo nov plačni sistem za zaposlene v javnem sektorju zvišal stroške. Nato bodo opravili temeljito analizo in se odločili, ali bodo mestnemu svetu predlagali zvišanje cen vrtcev. Te so se sicer nazadnje v občini podražile aprila 2023, in sicer za približno 20 odstotkov, odvisno od starosti otroka in programa, ki ga otrok obiskuje.
Programi varstva otrok pod okriljem Vrtca Slovenj Gradec so se s februarjem podražili za dobrih 11 odstotkov. Z zvišanjem cen bodo po pojasnilih pristojnih zagotovili pokritje obveznosti, ki izhajajo iz novega sistema plač v javnem sektorju in iz sprememb kolektivnih pogodb. Trenutno je v skupno 49 oddelkov slovenjgraškega vrtca vključenih 845 otrok, marca pa bodo odprli še en oddelek. Večina staršev otrok spada v 6. plačni razred. Pri tej skupini bo za otroka v prvem starostnem obdobju znesek na položnicah od februarja za okoli 30 evrov višji kot doslej.
Tudi v Mestni občini Novo mesto ocenjujejo, da bo zaradi povečanja stroškov plač zaposlenih potrebno zvišanje cen v vrtcih. Trenutno še pričakujejo konkretne izračune vrtcev, nato pa bo sledilo usklajevanje z vrtci glede časovnice in višine dviga cen, so povedali.
Mestni svet Mestne občine Murska Sobota je na zadnji seji konec januarja potrdil zvišanje ekonomske cene vrtca. Cena dnevnega programa, ki je doslej znašala 601,42 evra mesečno na otroka, se je zvišala za skoraj 11 odstotkov na 667,20 evra mesečno. Občinska subvencija za otroke iz soboške občine ostaja pri desetih odstotkih, starši pa plačujejo ceno glede na dohodkovni razred oziroma največ 77 odstotkov cene programa. Večina jih sodi v 7. dohodkovni razred, kjer se bo mesečni strošek vrtca zvišal za 31,38 evra na otroka.
Vir: STA