Misija 100, program Evropske komisije, bo podpirala izbrana mesta, vključno z Velenjem, Ljubljano in Kranjem, pri doseganju podnebne nevtralnosti do leta 2030. Cilj programa je pospešiti prehod mest k zeleni prihodnosti, s poudarkom na podpori in svetovanju, dostopu do evropskih sredstev, inovacijskih aktivnostih ter izmenjavi dobrih praks.
V sklopu Misije 100 so Velenje, Ljubljana in Kranj podpisali Zavezo za vzpostavitev slovenskega partnerstva, kar poudarja potrebo po skupnem prizadevanju za preobrazbo v ogljično nevtralna mesta. Poleg tega so velenjske oblasti v sodelovanju z Institut Jožefa Stefana in podjetjem Envirodual, d. o. o. pridobile sredstva v višini 350 tisoč evrov za projekt UP-SCALE, ki se osredotoča na razogljičenje mest z inovativnimi pristopi.
V Velenju bo poudarek na zmanjšanju porabe toplotne energije v javnih in stanovanjskih objektih, vključno z izdelavo digitalnega orodja za simulacije učinkovitosti energetskih ukrepov. Nadaljnji koraki vključujejo informiranje občanov o energetskih sanacijah, prenovi daljinskega sistema, ter vzpostavitev podnebno energetske pisarne za svetovanje in delavnice.
Poleg tega je bila občina Velenje v Grenoblu izbrana za prejemnika evropskega naziva zeleni list, ki prinaša 200 tisoč evrov sredstev za izvedbo dejavnosti v letu 2024. To priznanje potrjuje Velenje kot mesto, ki izkazuje izjemne okoljske rezultate in zavezanost k zeleni rasti.
Občina Velenje namerava leto 2024 preživeti v duhu trajnosti, s poudarkom na dvigu okoljske ozaveščenosti, uvajanju dobrih praks in podpori obstoječim strategijam. V ta namen so razvili slogan “mi spreminjamo, mi premikamo, mi rastemo” in načrtujejo številne aktivnosti, vključno z velikim koncertom Nine Pušlar 14. februarja, strokovno konferenco o upravljanju zelenih površin, otvoritveno slovesnostjo ter nadaljnjimi dogodki skozi leto.
Cilj je, da Velenje postane vzor za zeleno in kakovostno življenje, s skupnimi prizadevanji za trajnostni razvoj mesta in okolja.
Vir: Mestna občina Velenje