Nasilje nad ženskami je ena najpogostejših in najhujših kršitev človekovih pravic, ki prizadene ženske vseh starosti, socialnega statusa in narodnosti. Gre za specifičen družbeni problem in hkrati za osebno izkušnjo posamezne ženske, žrtve nasilja, ki se mora s posledicami nasilja soočati še dolgo po zaključku nasilnega odnosa, so zapisali v Socialni zbornici Slovenije, pri kateri deluje sekcija.
Za povečevanje varnosti in odpravo posledic nasilja je po opozorilu zbornice potrebno hitro in usklajeno ukrepanje vseh institucij, katerega glavni cilj je čim večja zaščita žensk, žrtev nasilja in njihovih otrok. To vključuje zlasti hitre in učinkovite postopke, usmerjene v zaščito žrtev nasilja in njihovih otrok po prekinitvi nasilnega odnosa, dosledno izrekanje zaščitnih ukrepov in sankcioniranje kršiteljev, strokovno pomoč ženskam, žrtvam nasilja in zaščito pravic žensk do stanovanjskega varstva, če biva v neprofitnem stanovanja.
Poleg tega vključuje tudi zaščito pravic in koristi otrok pred pravicami in koristmi zlorabljajočega starša z upoštevanjem nasilja kot okoliščine, ki pomembno vpliva na otrokov razvoj; izvajanje ukrepov za dosledno izvajanje starševskih dolžnosti, brezplačne, geografsko razpršene specializirane in verificirane programe za žrtve in povzročitelje nasilja ter brezplačne, za nasilje nad ženskami specializirane terapevtske programe za žrtve nasilja in njihove otroke.
Ženskam, žrtvam nasilja sporočajo, da niso same, da lahko verjamejo v svojo moč in da je sprememba mogoča. Povzročiteljem nasilja pa dajejo jasno sporočilo, da je nasilje nesprejemljivo in da ga bomo kot družba in posamezniki ustavljali ter sankcionirali. Le na tak način skupaj gradimo prihodnost, kjer nasilje nima prostora, so zapisali v zbornici.
Zato si sekcija za varne hiše, materinske domove in sorodne organizacije prizadeva za usklajeno in na varnost žensk, žrtev nasilja osredotočeno delovanje tako v programih vključenih organizacij kot v širšem sistemu podpore. “S povezovanjem in sistemskim delovanjem lahko ustvarjamo okolje, v katerem so ženske, žrtve nasilja slišane in podprte v svojih pravicah,” so še dodali.
Vir: STA