Sekcija reševalcev v zdravstvu je strokovna sekcija, ki deluje pod okriljem Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveze), in se ukvarja s strokovnim področjem reševalcev v zdravstvu oziroma nujni medicinski pomoči.
“Želimo si podpiranja pozitivnih sprememb sistema, ne podpiramo pa neutemeljenih mnenj posameznikov ali lokalnih skupnosti, ki prispevajo k nepotrebni zaskrbljenosti prebivalcev,” so zapisali.
S prenovo sistema se bo po njihovih navedbah povečalo število mobilnih enot nujnih reševalnih vozil, pri tem pa bodo upoštevali statistične podatke dispečerske službe zdravstva. V delih države, kjer bo to potrebno, se bo decentraliziralo in dodalo lokacije mobilnih enot nujnih reševalnih vozil. “S tem sem bo zagotovil ustrezni povprečni dostopni čas 15 minut,” poudarjajo.
Med dobrimi rešitvami prenove so omenili tudi sistem specializacij za diplomirane zdravstvenike oziroma medicinske sestre v nujnih reševalnih vozilih za bolj kakovostno, varno in optimalno oskrbo pacienta brez prisotnosti zdravnika.
Urgentni zdravnik se bo namreč zaradi optimizacije in razbremenitve dela umaknil iz nujnega reševalnega vozila. Uvedel se bo sistem mobilnih enot vozil urgentnega zdravnika, kjer bo ustrezno visoko strokovno usposobljen zdravnik na lokacijah urgentnih centrov, satelitskih urgentnih centrih ali strateških točkah na voljo mobilnim enotam nujnih reševalnih vozil, so pojasnili.
Poudarili so, da bodo lokacije dežurnih mest na določenih strateških lokacijah še vedno ostale, kjer pa v določenem časovnem obdobju ne bo zagotovljenega dežurnega mesta neprekinjenega zdravstvenega varstva, bo na lokaciji ali bližini vedno prisotna mobilna enota nujnega reševalnega vozila.
Kot pozitivno ocenjujejo tudi uvedbo enotnega standarda opremljenosti in oznak nujnih reševalnih vozil in vozil urgentnega zdravnika ter enotni standard uniformiranosti reševalcev in zdravnikov v nujni medicinski pomoči. Za ekipe nujne medicinske pomoči bodo v primeru izjemno težkih intervencij zagotovili ustrezno psihološko pomoč.
V sekciji ugotavljajo, da je trenutni sistem nujne medicinske pomoči neustrezen in ne sledi več sodobnim trendom. Med drugim se soočajo s pomanjkanjem zdravnikov specialistov urgentne medicine ter ostalih zdravnikov specialistov, ki so ustrezno usposobljenih za delo v zunajbolnišnični nujni medicinski pomoči oziroma mobilnih enotah vozila urgentnega zdravnika.
Opažajo, da je v nekaterih delih države še vedno prisotna centralizacija mobilnih enot nujnih reševalnih vozil, kar podaljšuje povprečni splošni dostopni čas. Dodali so, da ekipe mobilnih enot nujnih reševalnih vozil že sedaj samostojno posredujejo v skoraj 80 odstotkih nujnih intervencij, a diplomirani zdravstveniki oziroma medicinske sestre nimajo dodeljenih ustreznih strokovnih kompetenc za samostojno delo.
Ob tem pa se v sekciji prebivalcem Slovenije zahvaljujejo za izjemo zaupanje njihovemu poklicu, kar so pokazale zadnje javnomnenjske ankete.
Vir: STA