Tovrstni maraton je organiziran prvič in bo trajal štiri dni:
Prvi dan bo kolesarje pot vodila iz Velenja skozi Krško, čez mejo v Bregano, mimo Samobora in vse do Velike Kladuše, prevozili pa bodo približno 210 kilometrov. Prvi dan maratona se bosta kolesarjem pridružila tudi župan Mestne občine Velenje, Peter Dermol in direktor Savinsko-Šaleške gospodarske zbornice, Rok Plankelj.
Drugi dan bodo nadaljevali iz Velike Kladuše skozi slikovite kraje Bihač, Bosanski Petrovac, Ključ in Mrkonjić grad, dosegli pa bodo tudi zgodovinsko mesto Jajce. Tudi ta dan bodo prevozili okoli 210 km.
Tretji dan jih bo pot vodila iz Jajca preko Donjega Vakufa, skozi Bugojno, Vitez in Kiseljak, kjer bodo po 210 kilometrih traso tretjega dne zaključili v glavnem mestu Bosne in Hercegovine, v Sarajevu.
Četrti in hkrati zadnji dan bodo zapustili Sarajevo in se podali skozi Semizovac, Olovo, Kladanj in Vasenico, dokler ne dosežejo končnega cilja v Potočarih pri Srebrenici, pri Memorialnem centru.
Na maratonu bodo prvič nastopili znani slovenski ultra kolesarji:
- Dami Zupi: ultra kolesar in organizator največjega dobrodelnega kolesarskega dogodka v Sloveniji DOS (1250 km),
- Sašo Kočar: ultra kolesar in prvi slovenski zmagovalec na I feel Slovenia IRONMAN 70.3 Slovenian Istra v Kopru leta 2021,
- Sanin Ljuca: ultra kolesar in večletni član kolesarskega dogodka DOS (1250 km) ter Croultra (24 ur, 650 km),
- Mladen Milković: ultra kolesar in večletni član kolesarskega dogodka DOS (1250 km) ter Croultra (24 ur, 650 km),
- Ahmet Alić – Aki: ultra kolesar in večletni udeleženec maratona miru Velenje – Srebrenica, udeleženec slovenske Diagonala 355 extreme, Brevet po dolenjski in Beli krajini (304 km) ter Brevet zimska klasika (302 km).
Na poti iz Velenja, multikulturnega mesta, kjer živijo ljudje različnih narodnosti in kultur, bodo kolesarji širili sporočilo miru. Njihova pot je posvečena predvsem temu, da se tragedija Srebrenice nikoli več ne ponovi.
Člani športnega društva vabijo vse kolesarske navdušence, da se udeležijo dogodka prevozijo kakšen kilometer in s tem podprejo maraton.
Ultra kolesarski maraton miru Velenje – Srebrenica ni le športni dogodek, temveč močan simbol povezovanja, strpnosti in spomina na preteklost. S skupnimi močmi, vztrajnostjo kolesarjev ter podporo lokalne skupnosti želijo člani društva širiti sporočilo miru in solidarnosti.
Vir: Mestna občina Velenje