V preteklem času se je na nas obrnilo nekaj občank in občanov z opazko, da sta okolici Škalskega in Družmirskega jezera zelo neurejni. Moti jih predvsem nepokošena trava, ki otežuje sprehanje in dostop do klopi. Večina zemljišč okoli jezer je v lasti Premogovnika Velenje, zato smo se za pojasnilo, zakaj letos ne kosijo tako pogosto, obrnili na njih. Sporočajo, da se je tudi Velenje pridružilo ostalim občinam, ki bodo počakale s košnjo trave in s tem poskrbele za pašo opraševalcev.
»Stanje zelenih površin na zemljiščih, ki jih upravlja (ali je lastnik) Premogovnik Velenje poznamo in sporočamo, da se letos pridružujemo usmeritvam več občin, ki s poznejšo košnjo skrbijo za pašo opraševalcev.
Pokosili bomo, ko bodo cvetlice odcvetele, predvidoma v prihodnjih dveh tednih, odvisno od vremena,« so zapisali.
Po poročanju portala ekodežela.si se je letos akciji poznejše košnje pridružilo kar nekaj slovenskih občin. V mestnih občinah se, kot pravijo, zavedajo, da intenzivna košnja več kot trikrat letno, omogoča preživetje le malo vrstam. Posledično rastline ne morejo zacveteti in tudi žuželke, ki so od njih odvisne, ne morejo preživeti. Prav te žuželke oprašujejo tudi kulturne rastline, ki nam dajejo hrano.
V Celju bodo 15 hektarjev travnatih površin pokosili junija, v Kopru imajo urbane cvetoče vrtove, v Kranju ne kosijo hribčkov v eni od sosesk, tudi v Ljubljani bodo 10 hektarjev pokosili šele konec junija ali v začetku julija, v Velenju se po navedbah portala zagotavlja paša za opraševalce na skupno 17.000 kvadratnih metrih. Mestna občina Maribor je vodilna na tem področju, saj se že tretje leto pridružuje projektu, kljub temu so odzivi občank in občanov različni – enim je všeč, drugim ne. Da je nepokošena trava sramota za mesto, pa pravi bivši župan MO Maribor Franc Kangler, ki se je kar sam lotil košnje.
Bivši župan Maribora imel dovolj nepokošene trave