“Otrokom želimo predstaviti TOM telefon kot varno okolje, kjer lahko neobremenjeno raziskujejo, nam zaupajo svoje skrbi in dobijo razumevanje ter podporo. Na nas se lahko obrnejo kadarkoli, ne glede na težavo, ker se zavedamo, da je otrokom pomembno naše zanimanje za njihove težave in čas, ki ga v svojem okolju s sovrstniki ali družino v težkih trenutkih morda ne najdejo,” je ob začetku akcije dejala strokovna vodja Nacionalne mreže TOM telefon za otroke in mladostnike Tjaša Bertoncelj.
Akcija poteka že tretje leto. V preteklih dveh izvedbah so prejeli veliko zapisov otrok iz več kot 200 šol, ki so poročali o tem, da se počutijo neslišane, nerazumljene in da nimajo nikogar, ki bi se mu zaupali. Zaradi zaskrbljujočih sporočil bodo letošnjo akcijo izvajali tudi na srednjih šolah, so sporočili iz zveze.
Vsaka sodelujoča šola je v začetku novembra prejela TOM nahrbtnik z gradivom za izvedbo delavnice ozaveščanja o stiskah in virih pomoči za otroke in mladostnike. Od včeraj do vključno 29. novembra pa bodo na šolah postavili TOM kotiček s promocijskim gradivom TOM telefona. V tem času bodo v vseh oddelkih 4. in 7. razreda osnovne šole ter 2. letnikih srednje šole namenili eno uro izvedbi delavnice in pogovoru o TOM telefonu.
TOM telefon za otroke in mladostnike je edini splošni telefon za otroke in mladostnike v Sloveniji, ki že od leta 1990 deluje v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije. V mreži deluje okoli 140 svetovalcev. Vsi svetovalci so prostovoljci, ki se pred samostojnim svetovanjem udeležijo izobraževanja in usposabljanja ter so pri svojem delu redno supervizirani. TOM nudi brezplačno, anonimno in zaupno svetovanje na treh kanalih: telefonu, spletni klepetalnici in e-pošti.
Vir: STA