Kot je poudaril župan Goličnik, so tudi leto 2024 zaznamovale sanacije po poplavah. Lani so realizirali 70 projektov v vrednosti dobrih 12 milijonov evrov. Z obnovami in sanacijami nadaljujejo tudi v letošnjem letu – v proračunu imajo za to predvidenih 26 milijonov evrov. Veliko pozornosti ob tem namenjajo prebivalcem naselja Pohrastnik, od koder se bodo morali preseliti številni prebivalci – predvidena je namreč odstranitev več kot 30 ogroženih objektov.
Občina je zato pod Vilo Široko že odkupila ustrezen prostor, kjer je predvidena gradnja 32 individualnih objektov.
Izgradnja nove šole za prvo triado
“Veliko smo se lani ukvarjali s pomanjkanjem prostora v naši osnovni šoli,” je poudaril. Projekt dograditve, za katerega je najnižja ponudba znašala nekaj čez 19 milijonov evrov, so ustavili in se odločili, da bodo energetsko sanirali obstoječi objekt, za prvo triado pa zgradili novo šolo. Dokumentacija je že v pripravi, je dodal.
Interventni zakon, pravičen prehod, obratovanje Teša in PV
Konec leta je bil sprejet interventni zakon oziroma Zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem Teš od 1. januarja 2025 do 30. aprila 2027 izvaja gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za daljinsko ogrevanje občin Velenje in Šoštanj. Po navedbah vlade je bil zakon edina možnost, da se Teš in Premogovnik Velenje izogneta insolvenčnim postopkom ter se tako ohranijo delovna mesta in vir toplote za 35.000 prebivalcev, javne ustanove in podjetja. Občina zakonu ni eksplicitno nasprotovala, je danes ponovil, ob tem pa dodal, so na prvotno verzijo podali veliko pripomb, kar nekaj jih je bilo upoštevanih. Ali je ta zakon dober ali ne, bo pokazal čas, je pristavil in poudaril tudi, da bosta Premogovnik Velenje in Termoelektrarna Šoštanj zaradi sprememb v energetski politiki obratovala še dolga leta. Po njegovem mnenju je namreč nerealno pričakovati, da se bo premogovnik zaprl leta 2033, kot je napovedano, saj da je to nedosegljivo.
Po Goličnikovem mnenju je treba leta 2022 sprejeto strategijo za izstop iz premoga prevetriti, saj zakon o zapiranju rudnika in prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije še nista sprejeta. Pristojne je pozval k čimprejšnjemu sprejemu obeh zakonov.
Goličnik je tudi nacionalni koordinator za pravičen prehod, vendar je nezadovoljen, ker nima pristojnosti, ki bi jih po lastnem prepričanju moral imeti. Napovedal je, da bo o tem kmalu govoril s predsednikom vlade Robertom Golobom, če vprašanje pristojnosti ne bo rešeno, pa bo s položaja nacionalnega koordinatorja odstopil.
PSE Družmirje
Dotaknil se je tudi projekta Plavajoče sončne elektrarne na Družmirskem jezeru. Nič še ni dogovorjeno, je zatrdil. Konec novembra lani je vlada sprejela sklep o začetku priprave državnega prostorskega načrta za območje jezera, v pripravi naj bi bila tudi celovita presoja vplivov elektrarne na okolje. “Po mojih informacijah se dela celovita presoja, ki bo pokazala, kaj je možno umestiti na te površine. Ko bodo ta dejstva znana, se bodo verjetno začeli konkretnejši pogovori.”
“Že danes lahko zelo jasno povem, da PSE ne bo, če ne bosta izpolnjena dva pogoja – prvi je presoja vpliva na okolje, ki mora izkazati, da ne bo poslabšanja, drugi pa so izrazite koristi občank in občanov Šoštanja.” Dodal je, da od potencialnega investitorja zahtevajo, da jasno pove, kaj lahko od tega projekta pričakuje lokalna skupnost. “Občani morajo jasno vedeti, za kaj gre. Če bo treba, bomo šli z zadevo tudi na referendum.”
Več informacij na portalu Šoštanjčan, kjer bomo o omenjenih tematikah podrobneje poročali v naslednjih dneh.