Letošnja tema dneva človekovih pravic je Naše pravice, naša prihodnost, takoj, kar nas opominja, da so človekove pravice ključnega pomena ne le za sedanjost, ampak tudi za oblikovanje naše skupne prihodnosti.
Priznanje predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar za delo na področju varstva, zagotavljanja in uveljavljanja človekovih pravic ter prispevek h krepitvi družbene zavesti o pomenu varovanja človekovih pravic v letu 2024 so prejeli izbrisani.
Kot je navedeno v obrazložitvi predsedničinega priznanja, so izbrisani “zgodba o arbitrarni in sistemski krivici oblasti, ki je hipoma črtala in izbrisala iz življenja Republike Slovenije celotno skupino ljudi. So najbolj množična kršitev pravic v zgodovini samostojne države Slovenije. Kršitev izbrisa pravic, ki še vedno ni dokončno odpravljena.”
Izbrisani so do osamosvojitve tvorno živeli med nami in prispevali svoj del slovenski družbi, dokler niso več mogli in smeli
“Posamezniki in posameznice, ki so jih slovenske oblasti leta 1992 izbrisale iz registra stalnega prebivalstva in jim s tem odvzele vse uradno pripoznane pravice obstoja in življenja v Sloveniji, so si tri desetletja vseskozi neutrudno prizadevali, da bi bile krivice popravljene.” Kot še piše v obrazložitvi, so si izbrisani in izbrisane s samoorganiziranostjo in vztrajnostjo sami uspeli zase izboriti spoštovanje človekovih pravic. Za to so morali uporabiti vse domače in nato še mednarodne mehanizme za zaščito človekovih pravic. Svoj boj so bili javno, s tem pa so večjo pravno varnost izborili tudi za vse prebivalke in prebivalce Slovenije.
S sodbami Ustavnega sodišča Republike Slovenije in Evropskega sodišča za človekove pravice so dosegli, da si je status lahko uredila približno polovica izbrisanih, ki so bili upravičeni do odškodnin.
Vir: Urad predsednice Republike Slovenije