Alenka Zupančič z Direkcije RS za vode in dr. Blaž Dolinšek, vodja Državne tehnične pisarne, sta predstavila strokovne podlage in mnenja, ki so podlaga za odločitev, da je za lastnike 37 objektov z območja Pohrastnika predvidena preselitev. Pojasnila sta, da so pri pripravi strokovnih podlag upoštevali nova izhodišča, ki so bila pripravljena po lanskih poplavah. Preučili so možne rešitve za zagotovitev poplavne varnosti območja, in sicer številne lokalne in kompleksne ukrepe (izgradnja zadrževalnikov, nižanje nivoja Pake, prestavitev ceste in druge infrastrukture, 1,5 m visok protipoplavni zid …). Tudi če bi bili vsi ti ukrepi izvedeni, ne bi zagotovili poplavne varnosti območja, zato so kot edino možno rešitev za prebivalce predlagali preselitev.
Blaž Dolinšek je poudaril, da so pri pripravi strokovnih mnenj uporabili strokovne podlage, ki jih je pripravila direkcija za vode. Njihov namen je bil prebivalcem Pohrastnika zagotoviti varnost. Ocenil je, da je preselitev poplavno ogroženega dela Pohrastnika najboljša rešitev za to območje. Lokacija, na katero se bodo selili, je po njegovih besedah poplavno popolnoma varna.
Šefic je spomnil, da po potrditvi strokovnih mnenj o preselitvah na svetu za obnovo sledita njihova javna razgrnitev in dokončna potrditev na vladi. Potem bodo na teren prišli cenilci, ki bodo ocenili ogrožene objekte, na podlagi njihovih poročil pa bodo pripravljene odločbe o odškodnini. Doslej so s 30 lastniki poškodovanih objektov podpisali pogodbe o izplačilu odškodnin, trije lastniki pa so odškodnine že prejeli.
Župan Boris Goličnik je ob tem povedal, da ima Občina Šoštanj v lastni območje pod Vilo Široko, kjer je že sprejet prostorski akt za izgradnjo 32 individualnih hiš. Te parcele bo Občina komunalno uredila in bodo nato na voljo prebivalcem, ki se morajo seliti. Prebivalcem je župan obljubil podporo in sodelovanje s strani Občine Šoštanj, a kot je poudaril, ima v tem primeru glavno besedo država.
V Občini Šoštanj so prebivalci za šest objektov že prejeli sklepe za odstranitev le-teh, z enim izmed njih je že podpisana pogodba, ostalih pet pa je v fazi cenitve. Skupno je torej v šoštanjski občini predvidenih za preselitev kar 43 objektov.
Vsi krajani Pohrastnika z načrtovano selitvijo niso zadovoljni
Kot je dejala ena od krajank, je v selitev ne more prisiliti nihče, saj je v zadevi pomembna tudi pravna stroka. Prepričana je, da je podtalnica, ki jo direkcija za vode izpostavlja kot potencialen vir poplav, obvladljiva. Kot dejansko težavo je izpostavila jez, do katerega se stekajo hudourniki iz Belih vod.
Vir: STA, Občina Šoštanj