V avgustu je Šoštanj doživel hude posledice poplav, s kar 607 vpisanimi škodnimi dogodki v programu Ajda, vključno s preko 300 plazovi, 197 poplavljenimi objekti in 172 poškodbami infrastrukture. Občina Šoštanj je bila med 117 občinami, ki so prejele državno predplačilo za odpravo posledic naravne nesreče, uvrščena na 11. mesto. V Pohrastniku, kjer so bili prebivalci v zadnjih desetletjih že večkrat poplavljeni, so se zato odločili za sestanek z županom in odgovornimi na državni ravni.
Župan Boris Goličnik je povabil na sestanek, ki je potekal v Kulturnem domu Šoštanj, ključne odločevalce, vključno z ministrom mag. Bojanom Kumerjem, Boštjanom Šeficem, državnim sekretarjem za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah, direktorico Direkcije RS za vode mag. Nežo Kodre, vodjo Sektorja za investicije Slovenskih železnic mag. Dejanom Jurkovičem in direktorjem Premogovnika Velenje mag. Markom Mavcem.
Na sestanku je župan Goličnik izpostavil, da je občina po poplavah sanirala več kot 24 km od skupno 315 km vodotokov. Romana Kolenc, prebivalka Pohrastnika in pobudnica sestanka, se je zahvalila za čiščenje, hkrati pa izrazila potrebo po konkretnih rešitvah in odgovorih za zagotavljanje poplavne varnosti. Razprava se je osredotočila na iskanje rešitev ne le za Pohrastnik, temveč tudi za območja ob Florjanščici in sotesko Penk.
Boštjan Šefic je poudaril pomen takšnih sestankov za pridobivanje vpogleda v razmere na terenu, hkrati pa je izpostavil, da bodo končne odločitve temeljile na strokovnih mnenjih. Med razpravo so krajani izpostavili tudi težave s podtalnimi vodami in možnost izgradnje industrijske cone, ki bi lahko vplivala na okolje. Mag. Dejan Jurkovič iz Slovenskih železnic je odgovoril na vprašanja v zvezi z železniško progo in možnostmi njenih izboljšav.
Mag. Neža Kodre je priznala, da 100% poplavne varnosti ni mogoče zagotoviti, a da delajo na konceptualnih rešitvah, ki bodo pripravljene v začetku naslednjega leta. Minister Kumer je izrazil svojo zavezanost k sodelovanju v popoplavni sanaciji, kljub temu da to ni njegov primarni resor.
Srečanje je bilo zasnovano kot priložnost za dialog in iskanje rešitev. Dogovorjeno je bilo, da se naslednje srečanje odvije februarja prihodnje leto, ko bodo pripravljene konkretne konceptualne rešitve. Župan Goličnik je izrazil zahvalo vsem prisotnim za sodelovanje in pomoč pri odpravi posledic poplav. Pred srečanjem s krajani je potekal tudi delovni sestanek, kjer so obravnavali dodatne težave, vključno z nastanitvijo družine iz Topolšice, ki se ne more vrniti na svoj dom.
Vir: Občina Šoštanj