Zbor je v nedeljo, 1. septembra, ob 9. uri pred Vilo Bianca v Starem Velenju.
Na prvi septembrski dan se bodo pohodniki vseh starosti podali na raziskovanje okoliških hribov. Planinsko društvo Velenje in Pika bosta udeležence v sozvočju letošnje teme festivala popeljala v zeleni svet gozdov.
S pohodom se začenjajo predfestivalski dogodki
Pikin planinski pohod je prvi izmed več predfestivalskih dogodkov, ki se bodo zvrstili v tednu pred uradnim odprtjem festivala.
Poleg tradicionalnega Pikinega pohoda se bo v nedeljo začel tudi Pikin kino, cikel filmskih projekcij za otroke. Med 2. in 6. septembrom pa se bodo na različnih prizoriščih v Velenju zvrstila odprtja Pikinih razstav.
V ponedeljek, 2. septembra, bo v Vili Rožle v Sončnem parku odprtje razstave ilustracij Done Pratnekar z naslovom Kaj se zgodi izven uhojenih poti. Posebej opazna je njena naklonjenost do upodabljanja narave in živali, pri katerih se umetnica velikokrat hudomušno poigra z njihovo simboliko.
V torek, 3. septembra, bo živahno v Knjižnici Velenje, kjer bo Pika v družbi otrok odprla kar sedem razstav: Razstavo Alma, spominsko nagrado Astrid Lindgren in razstavo Promocija švedske literature, ki ju je knjižnica pripravila v sodelovanju s Švedsko ambasado, razstavo otrok Vrtca Velenje Pika čisti svet, razstavo Metulji, ki jo je pripravilo Društvo upokojencev Ljutomer, retrospektivno razstavo 34. Pikin festival z izborom domoznanskega gradiva, razstavo o dr. Matjažu Kmeclu in razstavo najljubših knjig častne pokroviteljice 35. Pikinega festivala.
V Muzeju Velenje na Velenjskem gradu bodo v sredo, 4. septembra, odprli gostujočo fotografsko-dokumentarno razstavo o slovenskem glasbenem fenomenu »Maček Muri in Muca Maca« ter razstavo prispelih del Pikinega fotografskega natečaja Na zeleno barvam svet. Muzej Velenje in Festival Velenje sta natečaj za osnovnošolce pripravila v sodelovanju z Digitalnim Foto Klubom, revijo Digitalna Kamera in pod pokroviteljstvom Fotografske zveze Slovenije. Na ogled pa bo tudi razstava Igre moje mladosti, ki otroke popeljale v svet starih iger in igrač.
Osrednja Pikina razstava bo tudi letos v Galeriji Velenje. Tu bodo v četrtek, 5. septembra, ob 18. uri odprli razstavo Stupica – od dedka do vnukinje. Razstava se bo osredotočala na vpliv, ki so ga imeli dedek Gabrijel, mama Marija Lucija in babica Marlenka na umetniško pot Hane Stupica. V Ku-Ku galeriji pa bodo na ogled izbrana dela Pikinega likovnega natečaja Galerije Velenje in Festivala Velenje Pika objema svoj planet. Četrtkovo popoldne bo namenjeno tudi Lovu na svetilko – skrivnosti s Piko, kjer otroci s pomočjo različnih namigov spletne aplikacije odkrivajo kulturno dediščino Velenja.
V petek, 6. septembra, bo v razstavišču eMCe plac še odprtje razstave Gregorja Kraljića z naslovom Back to the future. Gre za razstavo serije umetniških del v različnih slikarskih in risarskih tehnikah.
Pika bo v Velenje prispela v soboto, 7. septembra, in ob 11. uri na Titovem trgu od župana Mestne občine Velenje prevzela župansko lento. Tako bo vse do 13. septembra v Velenju nagajivo županovala po svoje in mesto začinila z zabavno mešanico vzgojno-kulturnih vsebin za vse generacije.
S čim nas bo Pika presenetila tokrat, katere kotičke mesta bo zavzela in kaj vse nas čaka v najbolj pisanem tednu v letu? Odgovore ponuja programska knjižica 35. Pikinega festivala.