Prikaz so pripravili v sekciji reševalcev v zdravstvu, ki deluje pri Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, udeležili pa so se ga nekateri državni svetniki in zaposleni v DZ.
Reševalec in član izvršilnega odbora sekcije Urban Mesec je v izjavi za medije ob robu prikaza dejal, da so srčni zastoji pogosti, v Sloveniji se jih zgodi približno pet na dan. “Večina srčnih zastojev se zgodi doma, tako da je to že dobra reklama, da se naučimo oživljati. Ponavadi bomo oživljali nekoga, ki ga poznamo in ki ga imamo radi, tako da je to res znanje, ki ga nujno potrebujemo,” je prepričan.
Srčni zastoj prepoznamo tako, da je človek neodziven in ne diha oziroma ne diha normalno. “Nenormalno dihanje zgleda kot neko smrčanje, hlastanje za zrakom, in ga res ne smemo zamenjati za normalno dihanje, ki je sestavljeno iz vdiha in iz izdiha,” je poudaril.
Če je človek izgubil zavest in ne diha, je nujno treba začeti z oživljanjem. “Vsako minuto, ko človeka, ki je v srčnem zastoju, ne oživljamo, izgubimo deset odstotkov možnosti, da bi ta človek lahko preživel,” je opozoril.
Pred oživljanjem najprej poskrbimo za lastno varnost in preverimo, ali se človek odziva. Nato pokličemo na pomoč druge ljudi in začnemo z oživljanjem, in sicer 30 stiskov prsnega koša in dva vpiha na usta. Vmes pokličemo na številko 112, skozi oživljanje nato lahko vodi tudi zdravstveni dispečer. “Pomembno je tudi, da čim prej uporabimo avtomatski eksterni defibrilator, ki nam pomaga prekiniti motnjo srčnega ritma in vzpostaviti normalno bitje srca,” je povedal Mesec.
Raziskava iz leta 2022 je pokazala, da v Sloveniji srčni zastoj preživi približno 13 odstotkov ljudi. “Bistveno je, da hitro pristopimo in čim prej začnemo z oživljanjem, ker to poveča možnosti za kakovostno preživetje po srčnem zastoju,” je spodbudil.
Mesec je poudaril, da je treba znanje oživljanja obnavljati, tečajev oživljanja pa se ljudje lahko udeležijo brezplačno.
Lotrič pa je v izjavi povedal še, da je izobraževanje na tem področju izjemno pomembno, ker se vsak lahko znajde v situaciji, ko bo moral pomagati sočloveku. “Letos prikaz poteka drugič in lahko iz prve roke rečem, da človek kar malo pozabi. Zato se mi zdi, da periodično učenje še kako dobro dane, saj osvežiš spomin, na kakšen način je treba oživljati,” je povedal. Dodal je, da se mora vsak posameznik pozanimati tudi, kje v njegovi okolici je defibrilator.
Vir: STA