Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je že leta 2020 zagnala globalno strategijo za odpravo raka materničnega vratu. Rak materničnega vratu je izjema med raki, saj imamo o njem dovolj znanja, da lahko s cepljenjem proti človeškemu papilomavirusu ali HPV, presejanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb preprečimo skoraj vsak nov primer in s tem odpravimo prvega raka, so sporočili.
Z osvetlitvijo lokalnih znamenitosti v turkizni barvi bomo letos zaznamovali četrto obletnico zagona globalne strategije, so zapisali. Lani je bilo tako na pobudo Zveze slovenskih društev za boj proti raku v sodelovanju z regijskimi društvi in občinami osvetljenih kar 22 znamenitosti v 18 občinah po vsej Sloveniji.
Slovenija je na dobri poti k odpravi raka materničnega vratu, saj že uspešno izpolnjuje dva od treh ciljev globalne strategije. Več kot 70 odstotkov žensk se redno udeležuje presejalnega programa Zora, ki od leta 2003 omogoča zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb. Več kot 90 odstotkov odkritih predrakavih sprememb materničnega vratu pa je ustrezno zdravljenih. Kljub napredku pa tretji cilj – doseganje 90 odstotkov precepljenosti deklic proti HPV – še ni dosežen.
Od letošnjega leta je v Sloveniji v sklopu prizadevanj za odpravo raka materničnega vratu omogočeno brezplačno cepljenje proti HPV za vse do dopolnjenega 26. leta starosti. Okužbe s HPV namreč povzročajo tudi raka penisa, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika in ustnega žrela, pa tudi genitalne bradavice in ponavljajoče papilome grla.
Redni pregledi na vsaka tri leta omogočajo zgodnje odkrivanje morebitnih sprememb, kar lahko reši življenja. Program je namenjen ženskam, starim od 20 do 64 let, ki so vabljene na presejalne preglede.
“S cepljenjem in drugimi preventivnimi ukrepi lahko zmanjšamo število teh rakov, pomembno pa je pravočasno ukrepanje in ozaveščanje javnosti. Cepljeni otroci bodo imeli veliko manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli v življenju zboleli zaradi teh šestih rakov, kot necepljeni vrstniki,” je poudarila predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku Urška Ivanuš.
Zveza je v Sloveniji ena vodilnih zaveznic v boju za odpravo raka materničnega vratu. S svojimi enajstimi regijskimi društvi že več desetletij prispeva k taki družbi, v kateri nihče ne bo zbolel ali umrl za rakom zaradi lastne nevednosti ali brezbrižnosti države, so še sporočili.
Svetovna zdravstvena organizacija je v okviru nove strategije izpostavila tri ključne cilje 90-70-90:
– 90 % deklet do 15. leta starosti cepljenih proti HPV,
– 70 % žensk vključenih v presejalne programe za raka materničnega vratu,
– 90 % žensk s predrakavimi ali rakavimi spremembami deležnih ustreznega zdravljenja.
Turkizna barva, bo danes povezala v enotnosti vseh 194 držav pri tej globalni zavezi. Dokaz, da lahko z združenimi močmi in pravočasnimi ukrepi premikamo meje ter gradimo bolj zdravo in svetlo prihodnost za vse.
Vir: STA; Vista – park z razgledom