Včeraj, 9. maja, so v Topolšici praznovali trojni praznik – dan zmage, dan Evrope in tudi krajevni praznik. V počastitev vseh treh praznikov so, Krajevna skupnost Topolšica, Občina Šoštanj in Mestna občina Velenje pripravili osrednjo slovesnost pod šotorom pri gasilskem domu v Topolšici.
Ob prireditvi so svoje komentarje podali tudi župan Občine Šoštanj Boris Goličnik, slavnostna govornica Andreja Katič, podžupanja Mestne občine Velenje Aleksandra Vasiljević in predsednica Krajevne skupnosti Petra Lipičnik.
Župan Občine Šoštanj Boris Goličnik
»Bog, čuvaj naš mir, našo svobodo. Ohranimo to in pa seveda tudi spomin na dogodke, na to, da so mnogi dali svoja življenja, da zdaj mi lahko živimo v miru in svobodi. Vsi se tega bolj zavedajmo pa bomo mogoče vsi skupaj lažje in bolj dostojno živeli. Seveda pa je prav, da sporočilo preteklih doogodkov, ki so izjemno pomembni za naš narod, prenašamo naprej in tudi ta prireditev danes, za katero si osebno želim, da bo enkrat prešla na državno raven in bo to proslava državnega pomena.«
Slavnostna govornica na proslavi bo predsednica Združenja borcev za vrednote NOB Velenje in državna sekretarka Andreja Katič
»Topolšica je pomemben kraj, tu se je pravzaprav končala vojna, ne samo za naše kraje ampak za celoto jugovzhodno Evropo. Ampak danes ob dnevu zmage, ob dnevu Evrope pa bi rada gledala predvsem naprej, v prihodnost. Tudi z grenkim priokusom, kaj se dogaja. Nova Evropa je zrastla na pogorišču vojne, ob nekih vrednotah solidarnosti, tovarištva, enakopravnosti, svobode, demokracije, pravne države in danes se lahko marsikje vprašamo ali je še temu tako.
Glavno sporočilo današnjega govora pa si želim, da je to, kaj zame pomeni država, danes, v nekem modernem svetu. Država zame danes pomeni, predvsem njene dosežke ali na športnem, kulturnem, znanstvenem, raziskovalnem ali gospodarskem področju. Domovina je zame tam, kjer so doma moji prijatelji, kjer se imam med ljudmi lepo, ne glede na narodnost, spolno ali kakršnokoli drugo različnost. Ko gledam naprej, glede na to, da smo sami odgovorni za svojo prihodnost, sami za svojo državo, si želim, da se razvija v tem smislu, v teh vrednotah, ki so nam jih izborili partizanke in partizani in ki smo jih potem ovekovečili tudi v osamosvojitveni vojni za samostojno državo. Predvsem za naše najmlajše si želim, da vojnih grozot nikoli ne čutijo na lastni koži, ampak, da živijo v tem duhu, ki pa je bil postavljen tudi ob podpisu kapitulacije tukaj v Topolšici.«
Podžupanja Mestne občine Velenje Aleksandra Vasiljević
»Vsi, ki smo danes tukaj zbrani in dolga leta praznujemo dan zmage, tako celotnega Evropskega naroda kot tudi Slovenskega naroda nad fašizmom in nacizmom, nam ni potrebno opozarjati in ponovno govoriti o neizpodbitnih zgodovinskih dejstvih, vendar je naša naloga, da vsem mlajšim generacijam pošljemo sporočilo, da živijo vrednote, ki so se živele v tistih časih, torej solidarnost, tovarištvo in povezan duh.«
Pa živijo mladi danes te vrednote?
»Verjamem, da vse manj in manj pa vendar je ravno to naša naloga in naše poslanstvo, da z dobrim zgledom in z našimi dejanji v vsakodnevnem življenju prenašamo te vrednote na druge.«
Predsednica Krajevne skupnosti Petra Lipičnik
»V Topolšici danes praznujemo trojni praznik, dan zmage, dan Evrope in seveda praznik naše prečudovite krajevne skupnosti Topolšica in ponosni smo, da se je ta, tako pomemben zgodovinski dogodek, zgodil prav tukaj pri nas, da ga lahko praznujemo. Vsako leto se trudimo, da ga obeležimo in da bi tudi mlajše generacije to za nami počele.«
Kakšna pa je obiskanost Spominske sobe v zdraviliškem parku v Topolšici?
»Spominska soba je dejansko dostopna 24 ur vse dni v tednu in ljudje jo obiskujejo. Tisti, ki pridejo sem s kolesom ali pa turisti v našem hotelu, sedaj pa tudi vemo, da imamo v Topolšici dva doma starejših, Zimzelen in pa velenjski dom, ki je prostore začasno prestavil v naš hotel in tudi oni se zelo radi zadržujejo tukaj v parku in prav je tako.«