Search

Na okrogli mizi poudarili vlogo zelenih površin pri ohranjanju biodiverzitete v mestih

Biodiverziteta v mestih je ogrožena zaradi prevlade betona in pomanjkanja zelenih površin. Ključna rešitev pa je vključevanje prebivalcev v načrtovanje ekosistemskih območij, ki ne bodo le estetski dodatek, temveč funkcionalni del mestnega okolja, so na okrogli mizi Festivala hrane za možgane v Ljubljani v sredo poudarili govorci.
FOTO: pixabay

Na okrogli mizi v Slovenskem etnografskem muzeju so strokovnjaki opozorili, da pomanjkanje zelenih površin v mestih zmanjšuje življenjski prostor za rastline in živali ter otežuje naravne ekosistemske procese.

Maja Simoneti z Inštituta za politike prostora (IPoP) je poudarila, da so urbana okolja, kjer prevladuje beton, zato izrazito občutljiva na podnebne spremembe, saj zmanjkuje površin, ki bi lahko uravnavale temperaturo in zadrževale vodo.

Evropska unija je leta 2024 sprejela uredbo o obnovi narave, ki države članice zavezuje k bolj usklajenemu varstvu narave. Slovenija, kot je izpostavila Simoneti, sicer že ima veliko zaščitenih območij, a to ni dovolj. “Pomembno je strateško načrtovanje zelenih površin, ki vključuje tako velike kot majhne ukrepe. Majhni ukrepi, kot so žive meje, so lahko v mestih izjemno učinkoviti, saj predstavljajo majhne ekosisteme, ki prispevajo k biotski pestrosti in blaženju podnebnih sprememb,” je poudarila.

Miha Humar z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani je izpostavil, da je lesena gradnja okoljsko sprejemljivejša od klasične gradnje, saj ima stavba iz lesa trikrat nižji ogljični odtis. Vendar pa podnebne spremembe vplivajo tudi na kakovost lesa, ki postaja bolj dovzeten za invazivne vrste, kot so termiti, ki že povzročajo škodo ponekod na Primorskem. “Če bi se termiti razširili še v Ljubljano, kjer so zime vse milejše, bi lahko povzročili resno škodo,” je opozoril. Po njegovih besedah sta za uspešno rabo lesa ključnega pomena pravočasno ukrepanje in ozaveščanje javnosti.

Gradnja je eden največjih povzročiteljev emisij toplogrednih plinov ne le zaradi samega gradbenega procesa, temveč tudi zaradi pridobivanja in transporta surovin, pa je dejala Maruša Zorec z ljubljanske fakultete za arhitekturo. “Ta proces je treba čim prej ustaviti,” je dejala. Prenova obstoječih objektov bi morala imeti prednost pred novogradnjo, še posebej, če ta vključuje materiale, uvožene iz tujih okolij. Kritična je bila tudi do svoje stroke. “Arhitekti biodiverziteto in naravo še vedno premalo vključujemo v svoje načrte, čeprav bi morali biti te rešitve integralni del urbanističnega načrtovanja,” je izpostavila.

Zelene površine po besedah Rozalije Cvejić z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani danes zadostujejo številnim funkcijam, od povezovanja mestnih ekosistemov in zagotavljanja koridorjev za selitvene živalske vrste, ki prečkajo urbana območja, do zagotavljanja prostora za pridelavo hrane. Ob tem je izpostavila tudi pozitiven učinek urbanega vrtnarjenje, ki pomembno prispeva k samooskrbi s hrano. Hkrati pa zelene površine po njenih besedah pomembno vplivajo tudi na fizično in psihično zdravje prebivalcev.

Peter Simonič z ljubljanske filozofske fakultete je opozoril na razlike med mestom in podeželjem. “V mestih naravo pogosto dojemamo le kot estetski element, medtem ko je na podeželju še vedno življenjska nujnost,” je dejal. Govorci so se strinjali, da morajo imeti zelene površine v mestih visoko ekološko vrednost, ob tem pa opozorili, da njihovo zanemarjanje lahko vodi v degradacijo in visoke stroške obnove.

Zaključili so, da je v načrtovanje zelenih površin ključno vključiti prebivalce, saj distanca med strokovnjaki in skupnostjo lahko izniči še tako dobro zasnovano politiko.

Vir: STA

Dodaj odgovor

Več novic

Družba

Pred vrati je 13. medgeneracijski festival: Tokrat bomo zaplesali v poletje spominov

Pred vrati je 13. medgeneracijski festival, ki bo tudi letos plesno obarvan, tokrat z nostalgijo 80-tih. Festival bo potekal 16. in 17. maja, v času Tednov vseživljenjskega učenja 2025 in...
Šport

Gorenje Velenje bo v prihodnji sezoni okrepil Vid Kačičnik

"Vodstvo RK Gorenje Velenje nadaljuje s sestavljanjem ekipe za sezono 2025/26. V ekipo prihaja Vid Kačičnik, 23-letni produkt celjske akademije, kot prva okrepitev, potem ko sta pogodbi že pred tem...
Družba

Dijaki v torek začenjajo splošno maturo

Za dijake in dijakinje zaključnih letnikov srednjih šol se bo v torek začel spomladanski rok splošne mature. K prvemu delu izpita se je prijavilo nekaj manj kot 7000 kandidatov. Drugi...
Družba

V četrtek v Topolšici proslava ob dnevu zmage

Letos mineva natanko 80 let, odkar je bil v Topolšici 9. maja 1945 podpisan akt o kapitulaciji nemške vojske v Jugovzhodni Evropi, kar je pomenilo formalni konec druge svetovne vojne...

OBVESTILA

Obvestila

Z delom v Zdravstvenem domu pričela samoplačniška ortopedska ambulanta

V Zdravstvenem domu Velenje je z delom pričela samoplačniška ortopedska ambulanta....
Obvestila

Od jutri popolna zapora ceste na odseku Zavodnje – Lajše

Portal Infopot obveča, da bo zaradi asfaltiranja zaprta regionalna cesta na odseku Zavodnje–Lajše....
Obvestila

Obvestilo: Odštevalnik semaforja na križišču Cesta talcev–Foitova ne deluje

Mestna občina Velenje obvešča, da odštevalnik semaforja na križišču Cesta talcev–Foitova ne deluje. Zaradi večje okvare je bilo potrebno naročiti nov odštevalnik, ki bo nameščen predvidoma v prihodnjem tednu, še...
Obvestila

Jutri bo v Podkraju in Pesju motena dobava pitne vode

Komunalno podjetje Velenje obvešča, da bo jutri, 7. maja, na območju Podkraja pri Velenju in Pesja motena dobava pitne vode....

Zadnje osmrtnice

Jožefa Zidar

Cirila Tanšek

Stanislava Gratej