V petek je Medobčinska zveza prijateljev mladine (MZPM) Velenje s spletno video konferenco preko aplikacije ZOOM izvedla 32. regijski Otroški parlament. Tema parlamenta je bila že tretje leto zapored Moja poklicna prihodnost, saj so lani upali, da bo letos izvedba parlamenta na vseh nivojih, od šolskih do nacionalnega, že lahko potekala v živo. Po drugi strani pa je to tema, ki je blizu vsaki generaciji osnovnošolcev, saj se morajo zelo mladi odločiti, kje bodo nadaljevali šolanje in kakšen poklic si želijo. To pa nikoli ni lahko, sploh, ker tudi informativni dnevi že tri leta potekajo preko spleta, kar mlade zelo moti. Vsi pa so se strinjali, da morajo izbrati poklic, ki jih res veseli, da denar, ki ga bodo prejeli za delo ni vse, je pa pomemben.
Na 32. regijskem otroškem parlamentu so sodelovali učenci 23 osnovnih šol iz Zgornje ter Spodnje Savinjske in Šaleške doline, skupaj 46 predstavnikov zadnje triade. Vsako šolo sta zastopala dva mlada parlamentarca. Kljub temu, da so bili letos učenci večino šolskega leta v šoli, so omejitve preprečile izvedbo medobčinskih otroških parlamentov, šolske so na večini šol lahko izvedli šele po zimskih počitnicah, ko so se ukrepi sprostili. Parlamentarce je po uvodnem pozdravu regijske koordinatorice za Otroške parlamente Bojane Špegel nagovorila predstavnica organizatorjev parlamenta, generalna sekretarka ZPMS Breda Krašna, ki je mladim zaželela dobro delo in iskrive razprave. Te je spretno in s posluhom povezovala novinarka Tina Felicijan, ki pod lastno znamko Besedilni atelje neguje jezikovno kulturo in spodbuja konstruktivne javne razprave.
Mladi parlamentarci so razpravljali na pet podtem, ena od njih je bila tudi vpliv Covid-19 na njihovo poklicno odločitev. Priznali so, da je to, kar se je dogajalo v zadnjih dveh letih res vplivalo nanje, še bolj pa na medosebne odnose, ki so se poslabšali. Zaradi pandemije bodo, so prepričani, tisti, ki si želijo postati umetniki, še bolj razmislili, ali si to res najbolj želijo. »V zadnjih dveh letih se je pokazalo, da so umetniki težko delali in preživeli,« je poudarila ena od parlamentark.
Ekran je bil v času dve uri in pol dolgega dogodka obarvan v rumeno, rdečo in zeleno mavrico, saj so se mladi parlamentarci med seboj ločili po regijah, da so lahko po končanih izjemno zanimivih razpravah izbrali svoje predstavnike za nacionalni Otroški parlament. Ta naj bi 11. aprila potekal v živo, v dvorani Državnega zbora RS.
Mladim je zelo pomembno tudi, koliko ur dnevno jim bo vzelo delo, koliko bodo zanj plačani in kje vse bodo zaposljivi. Strahu pred delom v tujini nimajo, a menijo, da finančno niti ne bi bili toliko na boljšem kot doma. Veliko prednosti pa vidijo v izobraževanju v tujini, tudi zaradi izmenjave izkušenj in spoznavanja drugih kultur. Zavedajo se, da bomo v Sloveniji v prihodnje potrebovali še veliko kadrov v medicini, računalništvu in sociali, zelenih poklicih in predvsem kmetijstvu, saj se je v zadnjem času izkazalo, kako pomembna bo samooskrba. Parlamentarci so ob tem večkrat poudarili: »Ni pomembna le plača, poklic te mora veseliti.« Sicer se lahko zgodi, da boš uspešno opravil izobraževanje, v službo pa boš šel vsako jutro s kepo v želodcu, so še dodali k temu. Parlamentarec Andrej Kužnik je k temu dodal: »Na poklicno odločitev vplivajo tako starši kot prijatelji. Imeti pa moramo več načrtov, sploh, če nam ne uspe.« Parlamentarec Jaka Pogorelc iz velenjske OŠ Gorica je poudaril: »Živimo v nesrečnem času. Sedaj, ko se je korona malo umirila, imamo v Evropi vojno. Ne vemo, kaj se bo zgodilo jutri. To pa ne sme vplivati na nas. Čisto preveč jamramo, biti moramo bolj odločni in se manj »obešati« na mnenja, ki jih najdemo na družbenih omrežjih. Okolje, v katerem živimo, preveč vpliva na nas«. Jaka je eden od šestih parlamentarcev, ki so ga mladi izbrali za udeležbo na nacionalnem otroškem parlamentu. Šaleško dolino bo na njem zastopala še Sara Kos (OŠ Livada), Zgornjo Savinjsko dolino Polona Kerznar (OŠ Gornji Grad) ter Ana Veninšek (OŠ Rečica ob Savinji), Spodnjo Savinjsko dolino pa Iva Čurković (OŠ Polzela) in Matevž Kovačič (OŠ Vransko-Tabor).
Voditeljica pogovora Tina Felicijan je ob koncu vroče, dve uri in pol dolge razprave, ki so jo parlamentarci razvili tudi na »chatu«, mladim položila na srce: »Izbira poklica, oziroma srednje šole in morda nato fakultete, res ni enostavna. To je odločitev, ki je pomembna za prihodnost. Vendar prihodnosti ne zapečati. Poklicna kariera velikokrat temelji na izbiri šole, ne pa vedno. Pravzaprav vedno redkeje. Danes so izobraževalni programi vedno bolj interdisciplinarni in vam dajo širino, da ste bolj prilagodljivi. Imejte v mislih, da nobeno znanje ni odveč in vsaka izkušnja je za nekaj dobra. Še naprej si prizadevajte za spoštljive odnose, mirno reševanje sporov, solidarnost – bodite sprememba, ki jo želite videti v svetu. Vendar tista sprememba, ki človeštvu kot celoti prinaša blaginjo in trajnostni razvoj.«
Mladi pa se že zavedajo, da se bodo morali nenehno izobraževati, saj so spremembe na trgu dela velike in hitre.
SZJ, MZPM Velenje