Onesnaževanje okolja in preprečevanje le-tega, spremljanje (monitoring) kakovosti različnih delov okolja, trajnostnostno poročanje, ki ga predpisuje nova zakonodaja, odpravljanje negativnih posledic dejavnosti ljudi, ravnanje z odpadki, razvoj okolju prijaznih izdelkov, podnebne spremembe in njihove posledice, trajnostna raba naravnih virov, upravljanje s populacijami prostoživečih živali itd. so zgolj nekatera področja, ki sodijo v širok kontekst varstva okolja. Zelo pomembno je, da odzivi družbe na številne okoljske izzive temeljijo na znanju in strokovnih dognanjih. Zato potrebujemo ustrezno usposobljene strokovnjake.
Fakulteta za varstvo okolja (FVO) v Velenju z državno koncesijo izvaja študijska programa Varstvo okolja in ekotehnologije na dodiplomski (visokošolski strokovni) in magistrski stopnji.
Informacije o fakulteti in vpisih najdete tudi na www.fvo.si
Prednosti FVO so, poleg uveljavljenih predavateljev – strokovnjakov, odlično opremljeni prostori z laboratorijem, računalniško učilnico in knjižnico. Študij je praktično naravnan in je zelo zanimiv, saj ga izvajajo visokošolski učitelji z izkušnjami iz prakse, ki prihajajo iz vseh pomembnejših institucij tega področja, pa tudi iz podjetij oz. gospodarstva. Dobra povezanost z gospodarskimi družbami in drugimi institucijami se izkazuje tudi pri izvedbi praktičnih usposabljanj študentov, sodelovanju na projektih ter posledično pri zaposlovanju diplomantov.
Uspešni so tudi na področju znanstveno-raziskovalnega in strokovnega dela. Trenutno izvajajo več kot 20 mednarodnih in domačih projektov, s katerimi pridobivajo nova znanja in usmeritve tudi za končne uporabnike, izsledke pa pogosto objavljajo prek znanstvenih člankov v vodilnih znanstvenih revijah ter prispevkov na konferencah. Njihovi študenti so lahko vključeni v delo na projektih, s čimer pridobivajo zelo pomembne izkušnje in krepijo svoje znanje.
V letu 2025 bodo organizatorji velike mednarodne konference o upravljanju vretenčarjev, s katero bodo v Slovenijo pritegnili več kot 150 strokovnjakov za reševanje konfliktov med ljudmi in prostoživečimi živalmi. S tem bodo prispevali k reševanju vedno bolj pereče in družbeno odmevne problematike, pa tudi k večji prepoznavnosti FVO, Slovenije in domačega znanja.
Skrb za okolje je nujna! Skrb za okolje je poklic!
Vpiši se na Fakulteto za varstvo okolja in z znanjem prispevaj k bolj trajnostni, zdravi in uravnoteženi prihodnosti.
Prijavni rok za zapolnitev prostih mest za študijski program Varstvo okolja in ekotehnologije 1. stopnje (dodiplomski) je: 25. – 26. september 2024, do 10. ure.
Ko govorimo o izkoriščanju naravnih virov, krožnem gospodarstvu, ravnanju z odpadki, zavarovanih območjih, čiščenju voda, pravilni rabi tal, monitoringu, pripravi okoljske dokumentacije ipd., so diplomanti Fakultete za varstvo okolja tisti, ki na delovnih mestih znajo najti prave rešitve.