Predlogi rešitev, ki so v zaključni fazi, vključujejo tehnične možnosti za zakonsko omejevanje rabe telefonov in drugih digitalnih naprav v šolah, vzgojne ukrepe v primeru nespoštovanja predpisov in pristojnost staršev za ravnanje otrok v primeru nespoštovanja omejitev.
Poleg tega vključujejo sistematično pridobivanje znanj na področju rabe digitalne tehnologije, torej tudi smiselno in zdravo rabo.
Večina slovenskih šol ima prepoved že zapisano v svojih pravilih, so še navedli.
Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je v ponedeljek na seji DZ odgovarjal tudi na poslansko vprašanje v zvezi z ureditvijo rabe telefonov v šolah. Poudaril je, da so pripravili izhodišča, o katerih se bodo v širši razpravi začeli pogovarjati ta teden, saj na tem področju “resnično potrebujemo konsenz”.
Podatkov o tem, kako deluje omejevanje rabe v Evropi, je po ministrovih besedah malo. Meni pa, da bi bila uvedba tako imenovanih šolskih telefonov v šolskem prostoru povsem neustrezna. V tem primeru bi bilo namreč treba odgovoriti tudi na vprašanja o dodatnih zaposlitvah in njihovi učinkoviti rabi v šolskem prostoru.
Civilna iniciativa Odklopi.net je konec februarja objavila peticijo, s katero vlado in ministrstvo pozivajo, naj zakonsko omeji uporabo pametnih telefonov in drugih digitalnih naprav v šolskem prostoru. Logaj je v odgovoru na poslansko vprašanje napovedal, da se bo s predstavniki iniciative sestal v tem tednu.
Vir: STA